معتبرترین دانشگاه ایران

این روزها به افرادی که دوست‌تر می‌دارم- کسانی که به آموزش و خوب یاد گرفتن اهمیت می‌دهند- سایت متمم را معرفی می‌کنم.

پاییز سال گذشته که با متمم آشنا شدم، آن را جدی نگرفتم، فکر کردم یک سایت است مثل بقیه سایت‌ها، با محتوای ترجمه‌ای و بازاری…

مدت کوتاهی گذشت تا به مخاطبی تبدیل شدم که روی دیوارش چک لیست و تقویمی چسابنده تا هر روزی ساعتی را در دانشگاه پربار متمم بگذراند…

متمم حاصل تلاش‌های معلمی به نام محمد رضا شعبانعلی است. علاقه‌ی من به متمم با خواندن روزنوشته‌های او بیشتر شد، نوشته هایی که رنگ و بوی زیست حکیمی جهاندیده را داشت.

حالا یکسال نشده می‌بینم نیمی از بهترین کتاب‌هایی که دارم را از طریق متمم جسته‌ام…

به گمانم متمم برای هر کسی در هر سن و سال و با هر سطح فکری نکات و درس‌های درخور توجهی دارد

نیازی به توضیح بیشتر نیست، نگاهی به فهرست درس‌های متمم بیندازید، متوجه می‌شوید.

درس بزرگ متمم برای من هنر شاگردی‌کردن است…

7 پاسخ

 1. این سایت استثنایی‌ترین سایتیه که تابه‌حال دیدم (سایت خودتون هم در این فهرست قرار می‌گیره).
  شبیه یک مدرسه آزاد می‌مونه که ازقضا می‌بینی تاثیرگذارترین و بااخلاق‌ترین آدم‌هایی که قبلاً می‌شناختی دونه به دونه اینجا پیدا می‌شن.
  برای دوستانی که نمی‌شناسن:
  اگر عطش یادگیری دارید و این عطش در دبستان، دبیرستان، دانشگاه و حتی در مقطع کارشناسی ارشد (حتی دوره دکتری) ارضا نشده، این سایت می‌تونه کمک‌تون کنه.
  به عبارت دیگه:
  فرصتی رو فراهم می‌کنه حداقل یک‌بار هم که شده بتونیم تو این زندگی آموزش عمیق رو تجربه کنیم.

 2. ولی شما اینقدر خوب می نویسین هر چقدر کتاب و سایت معرفی کنید فایده نداره ادم کنجکاو میشه بقیه نوشته های خودتونو بخونه! خودتون باید مطالب مفید هر کتاب و سایتی رو خلاصه کنید و همین جا بنویسید . نه اینکه واسه راحتی خودم بگما! کلی میگم 😀

 3. یادم می‌آد اون موقع‌ها که سایت جمع و جوری بود. البته اون موقع چندان نیاز پیدا نکرده بودم توش سیر بکنم. الآن که سرمی‌زنم می‌بینم چقدر توسعه پیدا کرده. چقدر من شاهد رشد آروم آروم و به یک‌باره درخشیدن افراد و سایت‌ها شدم. و چقدر حیف که همیشه خودم از این رشد تدریجی هراس داشتم و خودم رو ازش محروم کردم.
  خیلی ریشه دوونده تو درونم هنوز هم با شنیدن صحبت‌هاتون تو دوره کار خلاقانه در خانه درونم سر تسلیم در برابر پیوسته و آهسته پیش‌رفتن فرو نبرده. اما من تسلیم نمی‌شم این‌قدر تلاش می‌کنم تا به این نتیجه برسم که تنها راه تداوم و آهسته جلو رفتنه و این نتیجه می‌ده.
  من یک کمی با سایت‌های شلوغ و با محتوای زیاد نمی‌تونم ارتباط بگیرم. می‌ترسم. احتمالاً به خاطر روحیه ایده‌آل گرایی‌ام هست که می‌ترسم چیزی رو از اون سایت از دست بدم. برای همین چندان به متمم سر نمی‌زنم. اما مثل این‌جا که تصمیم گرفتم از یک بخشی خوندنش رو شروع کنم. ان شاء الله سراغ متمم هم می‌رم.

 4. من هم تازه آشنا شدم، واقعاً یکی از سایت های بی نظیر در زمینه آموزش فعلاً در ایرانه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *