نکتۀ مهمی دربارۀ اکوسیستم روابط ما

نکتۀ مهمی دربارۀ اکوسیستم روابط ما

‌شنیده‌ام توی طبیعت گاهی کمبود و انقراض یک گونه، بقای کل اکوسیستم را تهدید می‌کند، مثلاً گرگ‌های یک منطقه منقرض می‌شوند، درنتیجه لاشه‌ها را کسی نمی‌خورد و انباشت لاشه‌ها بیماری می‌آورد و…

یا مثلاً توی یک ماجرایی که دقیقاً یادم نیست، نوعی اسب آبی توی یک دریاچه منقرض شده بود و درنتیجه زادوولد ماهی‌ها به‌کل متوقف ‌شده بود و کل ماهی‌های دریاچه هم مرده بودند. کاشف به‌عمل‌آمده بود که بله ماهی‌ها از فضولات آن نوع خاص از اسب آبی تغذیه می‌کرده‌اند و درنتیجه انقراض آن‌گونه از اسب آبی به اختلال فاجعه‌آمیزی در کل اکوسیستم منجر شده بود. البته بعداً چند تا اسب آبی وارد آن دریاچه کرده بودند که به تغذیه ماهی‌ها ادامه بدهند.

روابط ما نیز چنین هستند، گاهی حذف یکی از رابطه‌های دوستانه ما می‌تواند اکوسیستم کل روابط ما را دچار مشکل کند.

گاهی جدایی از یک دوست، می‌تواند آسیبی جدی به جریان‌ فکری، شغلی یا روحی ما بزند و همین موضوع به روابط دیگر ما را مختل کند.

ممکن است بنا بر هر دلیلی به دوستانمان توصیه می‌کنیم که روابطشان را با بعضی از اطرافیانشان قطع کنند. یا شاید به‌طور غیرمستقیم رفتار ما باعث قطع بعضی از روابط آن‌ها شود؛ اما غالباً چون در بطن ماجرا نیستیم ممکن است به اکوسیستم روابط دوستمان چنان لطمه‌ای بزنیم که به‌کلی رو به انقراض برویم.

گاهی حذف یک دوست می‌تواند آسیبی بسیار جدی‌ به اکوسیستم روابط ما وارد کند. فهم اکوسیستم روابط فردی بسیار پیچیده‌‌تر از حدی است که فکر می‌کنیم.

سایت رسمی مدرسه نویسندگی راه‌اندازی شد

کانال مدرسه آنلاین نویسندگی در تلگرام

۴٫۳ (۸۵%) ۸ votes

2 دیدگاه برای “نکتۀ مهمی دربارۀ اکوسیستم روابط ما

  1. سلام آقای کلانتری
    خسته نباشید
    من دوره آنلاینتونو ثبت نام کردم ولی با یه شماره دیگه میتونم فعال باشم باید چیکارکنم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *