چگونه یک سایت شخصی بسازیم؟ | اگر می‌خواهید سایت شخصی قدرتمندی داشته باشید حتماً این متن را بخوانید

نکات کلیدی در طراحی سایت شخصی | اگر می‌خواهید سایت شخصی قدرتمندی داشته باشید حتماً این متن را بخوانید

ساختن برند شخصی حرفه‌ای، نیازمند این است که به راه‌اندازی و به‌روزسانی مداوم وب‌سایت شخصی توجه جدی داشته باشیم.

شاید در عصر شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی سایت کاری اضافه و کم‌ثمر به نظر برسد؛ ولی اگر به طور جدی به تاثیرگذاری و کسب‌‎درآمد در اینترنت فکر می‌کنیم در نهایت یک نکته مهم را نمی‌توان از چشم دور داشت: شبکه‌های اجتماعی باید در خدمت وب‌سایت ما باشند.

فعالیت ماندگار، ثروت‌آفرین و اثربخش در فضای اینترنت فقط با داشتن سایتی قوی و فعال صورت می‌گیرد.

سایت ما منبع قدرت ماست؛ چون کنترل کاملی روی آن داریم. برخلاف شبکه‌های اجتماعی و سایر پلتفرم‌ها مالکیت وب‌سایت ما به طور کامل در اختیار خود ماست، و این اصلاً امتیاز کمی نیست.

ضمن اینکه در دنیایی که گوگل و جستجو روزبه‌روز در زندگی عموم مردم مهم‌تر و حیاتی‌تر می‌شود، برای حضور در موتورهای جستجو باید در فضای وب محتوا تولید کنیم. (چیزی که بسیاری از افرادی که مرعوب انبوه مخاطبان اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی شده‌اند اهمیت آن را نادیده می‌گیرند.)

چند باور اشتباه عمده دربارۀ ساختن وب‌سایت شخصی وجود دارد که لازم دیدم در قالب یک پست، به ساده‌ترین شکل ممکن دربارۀ آن‌ها توضیح بدهم.

امیدوارم در پایان مطالعۀ این متن گامی محکم برای راه‌اندازی یا تقویت وب سایت خودتان بردارید.

دشوارترین بخش داشتن یک سایت راه‌اندازی آن نیست

برخلاف تصور، راه‌اندازی یک سایت شخصی هزینۀ چندانی ندارد. هزینۀ سالانۀ دامنه و هاست یک سایت شخصی گاهی کم‌تر از دویست سیصد هزار تومان است.

برای سایت هوا کردن شما به یک دامنه (هزینۀ دامنۀ آی آر سالیانه حدود 10 هزار تومان است) و مقدار اندکی هاست (در حدود صد دویست هزار تومان) نیاز دارید.

بعد هم می‌توانید با چند سرچ ساده در گوگل نصب وردپرس را یاد بگیرید. ضمن اینکه بسیار از ارائه‌دهندگان دامنه و هاست، با هزینۀ اندکی وردپرس را هم برایتان نصب می‌کنند.

اگر سایت را با چیزی مثل قرمه‌سبزی قیاس کنیم! وردپرس، سبزی را فراهم می‌کند.

قبلاً باید می‌رفتید پیش برنامه‌نویس و همه چیز را از پایه شروع می‌کردید، حالا وردپرس سبزی آماده و سرخ شده را در اختیارتان قرار می‌دهد. شما فقط  باید غذا را با سلیقه خودتان بپزید، دیگر آن وظیفۀ خطیر خرد و سرخ کردن سبزی بر عهدۀ شما نیست.

می‌ماند سر و شکل سایت که باز هم با چند جستجوی ساده در گوگل می‌توانید کلی قالب  آماده و رایگان دریافت کنید، یا با هزینه‌ای در حد پنجاه یا صد هزار تومان یک قالب شکیل بخرید. قالب‌هایی که به راحتی اختصاصی‌سازی می‌شوند و با موبایل هم سازگار هستند.

بقیۀ جزییات سایت را هم می‌توانید با افزونه‌های بی‌شمار وردپرس تکمیل کنید. افزونه‌ها نقش لوبیای این قرمه‌سبزی را دارند.

بنابراین در کم‌تر از چند ساعت، با چند تا سرچ، با مبلغی ناچیز می‌توانید سایت شخصی خودتان در قاطی میوه‌جات کنید!

تا همین چند سال پیش ماجرا به همین راحتی نبود، باید هزار مکافات می‌کشیدید و دست آخر با کلی هزینه یک سایت کج و کوله می‌ساختید.

حتی اگر حوصلۀ تمام مراحل بالا را هم نداشته باشید، با مبلغی در حدود پانصد هزار تا یک میلیون تومان می‌توانید تمام مراحل کار را به یک وردپرس کار حرفه‌ای بسپارید.

دربارۀ فرق وردپرس و سایر شیوه‌های سایت هوا کردن هم لطفاً ذهن خودتان را زیاد درگیر نکنید! مهم گوشت‌های توی قرمه است! نگاهی به میزان اقبال جهانی به وردپرس جای برای شک و تردید باقی نمی‌گذارد.

حالا هیچ بهانه‌ای برای نداشتن وب‌سایت نداریم. نداشتن وب‌سایت نشانۀ تنبلی یا بی‌سوادی ماست.
در نوشتن این جمله هیچ اغراقی صورت نگرفته است! بعد از اینکه سایت خودتان را راه‌اندازی کردید، متوجه می‌شوید که تا پیش از آن چه ضرر بزرگی را محتمل شده‌اید.

البته تأکید می‌کنم من عموم افرادی را که حرفی برای گفتن ندارند و سال‌هاست با دور شدن از مطالعه ذهنشان تارعنکبوت بسته، به راه‌اندازی وب‌سایت ترغیب نمی‌کنم. سایت‌داری به میزان قابل توجهی از پویایی فکر و عملگرایی نیازمند است. اول متن گفتم که وب‌سایت شخصی به کار کسانی می‌آید که ساختن برند شخصی سودآفرین و قدرتمند را سر می‌پروانند.

 یک نکتۀ بسیار مهم را هم در نظر بگیرید:

نوشتن در بستر پلتفرم‌هایی مثل ویرگول، بلاگفا یا پرشین بلاگ و …ممکن است به عنوان تمرین و سرگرمی، و صد البته مکمل فرآیند بازاریابی دیجیتال ما مفید باشد، اما یک برند حرفه‌ای نمی‌تواند انتشار تمام محتوای خود را روی بستر دیگران متمرکز کند. اگر واقعاً می‌خواهید کاری معتبر و قابل توجه انجام بدهید باید یک سایت اختصاصی بسازید. با وجود وردپرس هیچ تنبلی و توجیهی پذیرفته نیست.

خب حالا شما یک سایت دارید. آیا کار ما تمام شده است؟

وردپرس فقط سبزی خوشبو  و معطر قرمه‌سبزی را در اختیار شما قرار می‌دهد، حالا شما باید به فکر گوشت‌های توی خورشت باشید.

محتوا نقش گوشت قرمه‌سبزی را دارد! من که حاضر نیستم لب به قرمه‌سبزیِ بدون گوشت بزنم. اما در قبرستان وب فارسی می‌توانید صدها هزار سایت را ببینید که با شور و هیجان جورگیرانۀ خاصی راه‌اندازی شده‌اند، اما متروکه و بدون محتوا مانده‌اند تا با تمام شدن مهلت دامنه برای همیشه به فنا بروند.

تولید محتوا سخت‌تر از چیزی است که تصور می‌کنیم. اما ارزشش را دارد، چون بقیه به راحتی جا می‌زنند، پس این فرصتی عالی برای ماست تا با تداوم در کار، خودی نشان بدهیم.

در ادامه سبدی از پیشنهادهای مختلف برای مدیریت یک سایت شخصی قدرتمند را در اختیارتان می‌گذارم:

1

 اسم خودتان را روی دامنۀ سایت بگذارید

هر اسم دیگری ممکن است از چشم ما بیفتد، اما اسم خودمان همیشه برایمان چشم‌نواز، شنیدنی و زیباست.

نکته مثبت:

اگر آدرس دامنۀ سایت اسم خود ما باشد در صورت عوض کردن موضوع محتوای سایت، جای نگرانی نیست. مروری بر آرشیو چند سالۀ سایت ما به دیگران نشان می‌دهد چه مسیر فکری و عملی متفاوتی را طی کرده‌ایم.

نکته:

نام سایت چندان چیزی مهمی نیست. برای انتخاب اسم فقط مجازید یکی دو ساعت از وقتتان را تلف کنید. بیش از این، یعنی اینکه هنوز نمی‌دانید که برای داشتن سایت باید گام‌های مهم‌تری برداشت.

نگران بلندی و کوتاهی، خاص یا عام بودن اسم خودتان نباشید. فقط به گوشت‌های توی قرمه فکر کنید.

2

 از روز اول راه‌اندازی سایت یک تقویم محتوایی داشته باشید

لازم نیست تقویمی بنویسید که مو با چکش هم لای درز آن نرود. یک تقویم ساده و منعطف کافی است.

نوشتن هفته‌ای یک مقالۀ جاندار و کامل که نکات مربوط به سئو (seo) را هم در آن رعایت کرده باشید خیلی سریع‌تر به دیده شدن شما در موتورهای جستجو کمک می‌کند.

اصولاً اگر قصد کار موثر و سودده دارید، بیش از کمیت به کیفیت اهمیت بدهید. پست‌های کامل و مفصل و مرجع بنویسید. به جای نوشتن مطلبی دویست کلمه‌ای دربارۀ یک موضوع مهم، سعی کنید مقاله‌ای پنج هزارکلمه‌ای و کامل بنویسید. توی مقاله‌تان هر جا لازم بود می‌توانید از صوت و ویدیو هم استفاده کنید. در هر موضوعی سعی کنید بهترین و کامل‌ترین پاسخ را برای مخاطب هدفتان آماده کنید. این راز موفقیت در وب است.

دربارۀ مقاله‌نویسی در وب این مطلب را بخوانید:

یک راهنمای بسیار ساده برای مقاله‌نویسی در اینترنت

شاید هم به روزانه‌نویسی علاقه داشته باشید که خب آن حکایت دیگری‌ست که برای بیشتر دانستن دربارۀ آن مطالب زیر را بخوانید:

ساختن زندگی با وبلاگ‌ نویسی | ۷۵ جمله دربارۀ تولید محتوا و نویسندگی آنلاین

3

 به میزان بازدید‌ها فکر نکنید

حتی اگر تا یک سال، تعداد مخاطبان شما به اندازۀ انگشتان یک دست نرسد، باز هم دلیل محکمی برای توقف کار سایت نیست.

اگر تداوم داشته باشید، به طور ارگانیک مخاطب جذب می‌کنید، گوگل به تدریج افرادی را روانۀ سایت شما می‌کند.

بنابراین مهم‌ترین نکته این است که در مدیریت سایت شخصی صبورانه باشید، با دورنگری در انتظار کسب موفقیت‌‌های بزرگ‌تر و پایدارتر را بکشید.

آیا حاضر هستید چند سال متوالی برای توسعۀ وب‌سایت‌ خودتان وقت و انرژی بگذارید؟

وب به کسانی پاداش می‌دهد که در بلند مدت دوام بیاورند. نه افرادی که هرازگاهی از سرناچاری یا هیجان سراغ آن را می‌گیرند.

4

 قدرت اشتراک‌گذاری را دست کم نگیرید

اینترنت به آدم‌های دست و دلباز روی خوشی نشان می‌دهد.

شما در خلأ رشد نمی‌کنید. اینترنت یعنی پیوند، یعنی رابطه. هم باید مطالب مرتبط خودتان را به هم لینک کنید و بین سایت خودتان را با سایت‌های مناسب دیگر پیوند ایجاد کنید.

انزوا هیچ اعتباری به شما نمی‌دهد. اگر از لینک دادن می‌ترسید نگران خودتان باشید. سایت خودتان را یک جریان بستۀ تبدیل نکنید. رسانۀ ما نباید بن بست مخاطب باشد.

اگر مخاطب شما احساس کنید که از طریق شما با جاهای دیگر هم آشنا می‌شود، احتمالا وفاداری بیشتری به شما و کارتان خواهد داشت. چون شما به گزینه‌های دیگر را هم به او معرفی کرده‌اید و باعث وسعت دنیای او شده‌اید.

بدون هیچ چشم‌داشتی دیگران را معرفی کنید، به آن‌ها لینک بدهید.

برای سایت‌های دیگر کامنت‌ بگذارید و چیزهای مفید بنویسید.

دربارۀ کامنت‌گذاری می‌توانید این مطلب را بخوانید:

قدرت کامنت‌نویسی: ۳۰ نکته کاربردی

نکته: وقتی چیزی را  نقل می‌کنید و به اشتراک می‌گذارید حتماً حداقل یکی دو خط دربارۀ دلیل اشتراک‌گذاری خودتان هم بنویسید. با این کار ارزش بیشتری به روند هم‌رسانی اضافه می‌کنید.

اشتراک گذاری

5

 مدام دربارۀ استراتژی و بازاریابی محتوا مطالعه کنید

به عنوان مدیر یک سایت، فارغ از این که در چه حوزه‌‌ای فعالیت می‌کنید. تا می‌توانید دربارۀ تولید محتوا، بازاریابی محتوایی، سئو، دیجیتال مارکتیگ و موضوعات مرتبط دیگر مطالعه کنید.

لزومی ندارد تمام نکاتی را که می‌آموزید در عمل اجرا کنید. حتی شاید خواندن چیزهایی دربارۀ سئو و بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو به خلاقیت شما لطمه بزند و منجر به تولید متن‌هایی مکانیکی بشود. اما در هر صورت آگاهی شما از این موضوعات، جلوی اشتباهاتتان را می‌گیرد و به روند رشدتان سرعت بیشتری می‌دهد.

شاید مطالعۀ این سلسله مقالات برایتان مفید باشد:

صفر تا صد تولید محتوا | اگر محتوا تولید نمی‌کنید، وجود خارجی ندارید

یک مدل ساده برای تولید و بازاریابی محتوا | چگونه سبد محتوایی‌تان را پر کنید؟

دربارۀ چه موضوعی محتوا تولید کنیم؟

 

6

 محتوا فقط متن نیست

ممکن است خجالتی و کمرو باشید یا شاید بهانه‌های دیگری بیاورید، اما در هر صورت بهتر است تولید پادکست و ویدیو را هم جدی بگیرید. صوت و تصویر از قدرت زیادی برای خلق رابطه عمیق‌تر و اعتمادسازی دارند. طوری که برندسازی در دنیای دیجیتال بدون بهره‌گیری از صوت و تصویر ناممکن به نظر می‌رسد.

سایت شما علاوه بر متن، می‌تواند محل خوبی برای نشر صدا و تصویر شما باشد. تولید محتوا در قالب‌های گوناگون درس‌های زیادی به شما می‌آموزد.  ضمن اینکه از موتورهای جستجو نیز امتیاز مثبت بیشتری دریافت می‌کنید.

7

 برگه‌های سایت را مدام به‌روز کنید

بخش «دربارۀ من» شما نباید تار عنکبوت ببند، باید حداقل ماهی یک بار دستی به سر و روی آن بکشید.

اما نکتۀ بسیار مهم دربارۀ «دربارۀ من» این است که نباید فقط به کلیشه‌های رایج اکتفا کنید. حرف‌های ناملموس و کلی برای مخاطب دل به هم زن هستند. اینکه روزمه‌ای که برای همه جا می‌فرستاد را توی دربارۀ من سایتتان کپی پیست کنید دور از آبادی است. دربارۀ من فرصتی است برای روایت داستان منحصر به فرد زندگی شما.

از گذشته‌تان بگوید، ملموس و با جزییات، از حال بگویید، از کارهایی که می‌کنید و ایده‌هایتان، رویاهایتان برای آینده را برای ما تصویر کنید.

علاوه بر دربارۀ من حواستان به صفحات دیگر سایت باشد. گاهی اوقات بیست سال تمام یک آدرس ایمیل اشتباه در صفحۀ تماس با مای یک سایت باقی می‌ماند!

8

 حتماً ایمیل جمع کنید

یکی از ارزشمندترین دستاوردهای داشتن یک سایت فعال، ساختن یک فهرست ایمیلی است.

اگر ایمیل جمع نکنید ممکن است در جنگل انبوه محتوا حتی وفادارترین مخاطبانتان را هم پس از مدتی از دست بدهید.

پس یک هدیۀ محتوایی خوب آماده کنید و به واسطۀ آن ایمیل‌ بگیرید.

هدف از گرفتن ایمیل این نیست که اعضای لیست را مدام زیر رگبار ایمیل‌های تبلیغاتی یا به درد نخور قرار بدهید.

شما می‌توانید هر از گاهی ایمیلی مفید و اختصاصی برای آن‌ها بفرستید و رابطه‌تان را تقویت کنید.

سایت‌های خوبی مثل میلرلایت امکان ساخت و مدیریت خبرنامۀ ایمیلی را به شما می‌دهند، پس از آن فقط کافی است افزونۀ میلرلایت را روی سایت وردپرسی خودتان نصب کنید. البته وقتی تعداد ایمیل‌های شما بیشتر شد باید به فکر خرید اشتراک باشید. در حال حاضر خرید اشتراک میلرلایت از داخل ایران چندان آسان نیست. اما می‌توانید از سرویس‌هایی مانند پاکت استفاده کنید. البته خیالتان راحت، میلرلایت تا هزار ایمیل اول رایگان است.

راستی دوست دارید هر هفته برایتان یک ایمیل تازه بفرستم؛ نامه‌ای شامل بهترین جملات قصاری که به تازگی خوانده‌ام؟

پس لطفاً فرم زیر را پر کنید:

[sibwp_form id=2]

9

جذابیت‌ بصری را در اولویت بگذارید

برای من گاهی انتخاب عکس مناسب برای یک پست 3 برابر نوشتن آن پست زمان می‌برد.

گرافیک سایت و کیفیت عکس‌ها مهم تر از چیزی است که تصور می‌کنید.

سایت‌های خوب بسیار زیاد را می‌شناسم که گرافیک ضعیف و عکس‌های بد مانع تبدیل شدن آن‌ها به سایتی عالی شده است.

حتماً کمی فتوشاپ یاد بگیرید تا گلیم خودتان را از آب بیرون بکشید.

سایت‌هایی مثل unsplash و pixabay عکس‌های فوق‌العاده‌ با کیفیتی را با کپی رایت آزاد در اختیار شما قرار می‌دهند. برای انتخاب عکس سراغ گوگل نروید.

در همین رابطه این مطلب را هم می‌توانید بخوانید:

یک مهارت لازم و درخشان برای همه

10

 دیگران را هم به داشتن سایت شخصی ترغیب کنید

نیازی به توضیح بیشتر من نیست، همین که خودتان قدرت و لذت داشتن سایت شخصی را بچشید، راه‌اندازی سایت را به افراد مستعد دیگر هم توصیه می‌کنید.

در دورانی که همه سرگرم ولگردی در شبکه های اجتماعی و نابود کردن روحیه خودشان با اخبار روز هستند. ما سایت خودمان را می‌سازیم.

ما آیندگاینم.

سایت شما آینده شما

دربارۀ هر یک از موارد بالا اگر سوالی دارید بنویسید. من و دوستانم می‌توانیم به شما در طراحی و توسعۀ سایت شخصی‌تان کمک کنیم.

اگر به اطلاعات فنی نیاز دارید، با سعید قائدی در تماس باشید:

سعید قائدی

مطلب پیشنهادی:

چگونه سایت خودمان را همیشه به روز کنیم؟ ایده‌هایی برای خرمقاله‌نویسی

چند پیشنهاد من به شما: مدرسه نویسندگی | کلاس‌ها و دوره‌ها | کپی رایتینگ | معرفی کتاب |  | دانلود رایگان کتاب نویسندگی آنلاین 
شاهین کلانتری در تلگرام | اینستاگرام | توییتر | ویرگول | لینکدین

273 پاسخ

 1. سلام آقای کلانتری وقتتون بخیر
  من به تازگی کار نویسندگی رو شروع کردم و از یه سایت، سفارشِ تولید محتوای متنی میگیرم.از خیلی قبل تر هم، می نوشتم. نوشته هام در قالب نامه به خدا هست که خودم خیلی دوستشون دارم. چند روز قبل تصمیم گرفتم که یه سایت راه بندازم و نوشته هام رو اونجا بذارم. یه شرکت سایت ساز برام یه سایت درست کرد و هزینه رو هم پرداخت کردم، ولی در قسمت ثبت دامنه توی سایتِ نیک و ایجاد شناسه و این حرفا، به خاطر این که مراحل و شرایط طولانی داشت و اطلاعات شخصی زیادی رو می خواست، از ادامه‌ی روند کار پشیمون و منصرف شدم!
  خواستم بدونم شما در این مورد چه پیشنهاد یا توصیه ای به من دارید؟

  1. سلام فرزانه گرامی
   چه عالی که در پی راه‌اندازی سایت هستید.
   اما درباره‌ی ایرنیک و دامنه‌ی آی آر:‌ به هر حال چون دولتیه باید این مراحل طی بشه.
   مزیت آی آر فقط در ارزون بودنشه.
   وگرنه اگه دات کام بخرید این دردسرها رو نداره.

 2. سلام شاهین گرامی
  من این ولاگتون رو خوندم … واقعا کمک کننده بود …ان شاءالله ک من هم هر چه زودتر به جمع کسانی ک وب سایت شخصی دارند اضافه میشم
  درمورد اون فرمی ک گفتین پر کنیم … متاسفانه سایتی موجود نبود
  ی نگاهی بندازید و تصحیحش کنید
  با تشکر♡

 3. سلام. آقای کلانتری لطفا راهنمایی کنید
  ایده شما را درباره گذاشتن اسم خودمان روی سایت را بسیار می پسندم. اما مشکل اینجاست که یک نفر قبل از من این دامنه را با چندین پسوند ثبت کرده است.
  دامنه های باقی مانده هم هزینه زیادی دارند.
  واقعا چه اسمی انتخاب کنم که بعدا نظرم عوض نشود؟

  1. درود
   اسمتون رو با اضافه کردن یک کلمه‌ی دیگه بذارید. کلماتی مثل آنلاین و …
   یک کار دیگه هم اینه که به جای i در آخر فامیلی از y اسفاده کنید.

 4. لذت می‌برم از اینکه فاصله‌ی گفتار تا عمل شما به اندازه‌ی یک اپسیلونم نیست. نوشتن راجع‌به خبرنامه‌ی ایمیلی و بلافاصله نمونه‌ای از اون رو می‌گم. شگفت‌انگیزه استاد. من که از خوندن پست‌های سایت شما لذت می‌برم زیراکه نکات آموزشی درباره‌ی پست‌نویسی رو بهم یاد می‌ده.

  1. سلامت باشی سارا جان
   تو خودت یکی از عملگراترین افرادی هستی که دیدم.

 5. سلام ممنون بابت مطالب روان و کامل و کاربردی .
  سوالی دارم ، اگر کسی به هر دلیلی مایل به ذکر نام خودش در وبسایت یا رسانه شخصیش نباشه ، باز هم می‌تونه برندسازی شخصی کنه ؟ بدون نام یا با نام مستعار ؟

  1. درود عزیز
   بله می‌شه. البته بهتره اول از همه مشخص کنید که چه چیزی دقیقن مانع شما از نوشتن با هویت اصلی خودتون می‌شه. بعد اگر دیدی واقعن می‌ارزه که این کارو بکنید، بکنید.

 6. سلام اقای کلانتری عزیز. من امروز واسه اولین بار به سایتتون برخوردم. از مطالبی که درباره ساختن سایت گفتین کمال بهره رو بردم. عالی بود. به خصوص روح صداقت و دلسوزی که توش نسبت به مخاطب موجود بود و راهنمایی حسابی کردین. دمتون گرم واقعا.
  فقط بنده خواستم اگر بشه چنتا راهنمایی ازتون بگیرم. یکی اینکه این سایتتون رو از صفر همین اقای قائدی که اشاره کردین درست کردن؟ و یکی هم اینکه شما پیشنهادتون چیه خودمون درست کنیم؟ کاش در این مورد یه راهنمایی خیلی خلاصه فنی میکردین که مثلا هاست و دامین رو از کجا بگیریم مطمئن تره و چه امکاناتی داشته باشه کفایت میکنه و مراحل بعدش چیه؟ چون من هرچی تحقیق توی سایت ها کردم هیچ کدوم درست حسابی راهنمایی نکردن و همه حالت تبلیغاتی واسه سایت خودشون داشتش.
  یا اگرم وقت نکردین به جایی مارو لینک بدین که بتونیم بدون هزینه خودمون راش بندازیم.
  مرسی

  1. سلام حمید عزیزم
   بی‌نهایت ممنونم از مهرت.
   خوشحالم که اینجا هستی.
   راستش من زیاد وارد مسائل فنی نمیشم.
   ولی خوب میشه اگه به آقای قائدی پیام بدی. ایشون رایگان راهنماییت میکنه. منابع رو بهت معرفی می‌کنه.
   بگو من معرفیت کردم.
   برقرار باشی.

 7. سلام آقای کلانتری. من یه سوال داشتم. میتونیم یک سایت به فرم شخصی درست کنیم و تولید محتوا کنیم و مدتی بعد مثلا در بازه یکساله تا دو ساله بیزینس خودمون رو از طریق همین سایت شروع کنیم؟ یا با این اوصاف باید از ابتدا دنبال سایت شرکتی و فروشگاهی باشیم؟ یا از طریق توسعه وب میتونیم عملکرد تجاری رو به سایت اضافه کنیم؟

  1. سلام
   بله، این کارای فنی خیلی ساده انجام میشه.
   همین کار رو بکنید. فقط برای شروع کردن معطل نکنید. چون اصل کار محتواست، سر بحثای فنی گیر نکنید.

 8. سلام اقای کلانتری بزرگوار
  بنده هم به پیشنهاد حضرتعالی سایتی را جهت بارگذاری مطالبم ایجاد کردم، البته چون با فناوری زیاد آشنایی ندارم، هنوز بعضی آپشن های وب سایتم فعال نشده، مثل نحوه قرار دادن لینک و پیوند و…
  که ان شاء الله این گزینه ها هم بزودی فعال خواهند شد.
  صمیمانه از شما سپاسگزارم بابت بزرگواری و روح بزرگتان که بدون چشمداشت تجربیات و آموخته های خود را در اختیار دیگران هم قرار می دهید.
  باعث افتخار و خوشبختی است که به وب سایت بنده هم سر بزنید و نظرتان را بفرمایید. قدمتان برچشم.
  عمرتان بابرکت و دراز باد.

  1. سلام
   به شما تبریک می‌گم. مهم‌ترین گام رو برداشتید. بقیه چیزها رو به تدریج و با مداومت یاد می‌گیرید.
   من حتما وبلاگتون رو می‌خونم.
   با قدرت ادامه بدید و هرگز متوقف نشید.

 9. نمیدونم چرا با خوندن این مطالب ، اشکهام به طور ناخوداگاه جاری شدن ، آیا شوق و امید به توانستن دلیلشه و یا غم و اندوهی که فرصتها و وقتهای از دست رفته ، بر جای گذاشته …..هر چه هست ، میدونم یه صدایی در درونمه که سالهاست به بهانه فرعی بودنشون ، در عمق وجودم خفه شون کردم ، و آیا واقعا حالا ، در اوایل دهه پنجم زندگی ، جایی که فرزندانم بایستی رشد کنن، میتونم جایی در این دنیاداشته باشم ؟ وقتی اولین نسل دانش اموخته وبلاگ نویسی خارج از کشور باشی ، پس از سی سال بخوای سر بلند کنی ، آیا امیدی میشه متصور بود ؟
  نمیدونم ، مدتهاست پسرام منو تشویق به راه اندازی سایت میکنن ، و امشب با خوندن نوشتهاتون ، حس عجیبی گرفتم …………..

  1. سلام خانم منیفی نازنین
   با چیزهایی که از شما شنیدم یقین دارم که می‌تونید یه رسانۀ درخشان بسازید.
   من بی‌صبرانه مشتاق خوندن نوشته‌های شما هستم.

 10. سلام، اوقات شما به نیکی. بعد از خوندن مطالب سایت شما به خصوص درباره‎ی سایت شخصی، مصمم شدم که سایت شخصی راه بیاندازم. سپاس گزارم بابت نوشته های قشنگ و ملموستان 🙏🏻

  1. ارادتمندم جناب صادقی‌نژاد
   حتما وقتی سایت خودتون رو راه‌اندازی کردید لینکش رو برای من بفرستید.
   با آرزوی بهترین‌ها.

 11. سلام و درود بر شما.
  من هم مثل خیلی از دوستان عاشق نوشتن هستم اما به خاطر عجول و نتیجه گرا بودن و گاهی کمالگرایی بیش از حد هیچوقت نتونستم نویسندگی را جدی دنبال کنم…
  نوشته های شما و سبک نوشتنتون که اینقدر صمیمانه است و اطلاعات مفیدی که دادید باعث شد که دوباره به نوشتن ترغیب بشم و امیدوارم اینبار جدی تر و با حوصله تر عمل کنم.
  سپاس فراوان به خاطر اینکه مینویسید😊

  1. سلام نرگس عزیز
   خوشحالم که چنین حسی دارید.
   همۀ ما در ابتدای مسیر این احساسات رو تجربه می‌کنیم، ولی همین که دست به قلم بشیم و با نظم بیشتری ادامه بدیم صداهای مزاحم کم و کم‌تر میشن.
   با قدرت بنویسید و پیش برید.

 12. بی شک پیداکردن شما یکی از شانس های زندگی من بوده. دقیقا به همون سوالاتی پاسخ دادید که ذهن من رو درگیر کرده بود🙏🙏🌱

   1. با سلام و خسته نباشید از سایت خوب و مفید شما با ارض ادب و خسته نباشید من میخواهم بدانم چطور وقتی سایت خود را راه اندازی کردم از آن با تبلیغات خود کسب درآمد کنم

 13. شاهین عزیز سلام
  من مریم هستم و مطمئنم که از نظر سنی از خیلی از خوانندگان و دنبال کننده هات مسن تر هستم . اما از اونجایی که در طول زندگی خیلی از شاخه ای به شاخه دیگه پریدم و هنوز هم به دنبال راه درست و مطمئنی برای بهتر شدن هستم ، این موقعیت رو مغتنم دونستم تا یک بار هم که شده وارد راهی بشم که از دوران مدرسه عاشقش بودم و با انجامش به آرامش میرسیدم . نوشتن . شاید چون خیلی نوشتن رو دوست داشتم هیچوقت بطور جدی بهش نپرداختم تا آسیبی به علاقه ذاتیم وارد نشه . اما هنوز هم دیر نیست و میدونم که وقتش رسیده . برای همین از شما هم برای ساخت سایت شخصی یاری میطلبم . از مطالعه این متن بسیار لذت بردم و همونطور که نوشتی : “گاهی از کنار حرفی ظاهراً ساده نباید به سادگی بگذری” . پاینده باشی

  1. درود مریم خانم گرامی
   من سن شما رو نمیدونم، ولی بسیار از دوستانی که جزو همراهان جدی این وبلاگ هستن در دهۀ ششم و هفتم زندگی خودشون هستن. خیلی‌هاشون هم به‌تازگی نوشتن و تولید محتوا رو شروع کردن و خیلی هم جدی پیش میرن. پس مسئله سن اصلاً مطرح نیست در نوشتن.
   حتما باز هم برای من بنویسید.
   با آرزوی درخشش روزافزون شما.

 14. استاد جان سلام
  تعریف شما رو بسیار شنیدم و به اینجا اومد
  مطالب بسیار عالی دارید
  یه سوال داشتم
  به نظرتون نوشتن هر چیزی ارزش داره ؟
  مثلا بنویسیم : من امروز از خواب بلند شدم فلان صبحانه را خوردم فلان آهنگ را گوش دادم و بعد به فلان جا رفتم یه کاری داشتم انجام دادم بعد نهار خوردم بعد بعدازظهر به فلان جا رفتم و با یک آقا برخورد کردمی که خیلی آدم خوبی بود ! و ….
  این طور نوشته ها و این وبلاگ ها رو این روزا خیلی میبینم ، طرف دفترچه خاطرات باز کرده تو اینترنت !
  آیا اصلا چنین مطالبی برای دیگران مفید هستند؟ یا صرفا جهت تمرین نوشتن خوب هست ؟
  به نظر شخصی باید محتوایی تولید کرد که به درد بخور باشه و بتونه به دیگران سود برسونه
  آخه به من چه امروز تو نهار چی خوردی! :))))
  ممنون میشم نظر شما رو هم بدونم
  سپاس

  1. سلام علی عزیز
   خوشحالم که اینجا هستی.
   این که گفتی دو بحث جداست علی جان.
   هر کی هر چی دوست داره می‌تونه منتشر کنه. مخاطب هم می‌تونه بخونه یا می‌تونه محل گربه نذاره و بره. در هر صورت انتشار این نوع نوشته‌‎ها هم تمرین خوبیه، هم باعث تخلیه ذهن میشه. پس این از این.
   اما بحث محتوا کلا ماجرای دیگه‌ای داره. تو بازاریابی محتوا ما استراتژی داریم و با توجه به هدف و برنامه پیش میریم، مدام هم باید نتیجه رو بررسی کنیم.
   باز هم اگر چیزی تو شکل گرفت بنویس تا این بحث رو ادامه بدیم.

 15. سلام.
  بخاطر شرایط ویژه ای که توو زندگیم داشتم بارها مجبور شدم از صفر شروع کنم.این اواخر تاوان اعتیاد بدجوری دماراز روزگارم کشید و بمدت ۳ سال مجبور شدم کارتن خوابی رو تجربه کنم.خداروشکر در حال حاضر ۵ سالی هست که نه تنها توی خرابه ها نمی خوابم بلکه تجربه چنین زیستی تبدیل شده به تنها سرمایه زندگیم، و منم چون نمیخوام باز به اون روزای تلخ برگردم دارم زکاه پاک بودنمو با کمک کردن به بقیه کارتن خوابها پرداخت میکنم. یعنی توی فضای آسیب های اجتماعی و حمایت از کارتن خوابها فعالیتی داوطلبانه داشتم و دارم .(بماند که موفق شدم به تشکل مردمی با همین ماموریت به ثبت برسونم ولی از سرِ بی تجربگی یه سری آدم مادی پرست اومدن و از به قولی اونجا رو ازم چپو کردن…)
  القصه چند روزی هست که هوس داشتن یه وبلاگ به سرم زده و توی گوگل دنبال یه سری تجربه و آموزش واسه ایجاد وبلاگ می گشتم.که یه دفعه سرگذشت یه نفر توی تاکسی بین دوتا آدم ضخیم، منو با خودش تا اینجا آورد….
  فکر کنم موسس سایت جناب شاهین خان کلانتری باشین.
  همه اینارو گفتم تا مقدمه ای باشه برای گفتن یه حرف از عمق وجودم..
  ((واقعاً دمت گرم و دستمریزاد.))
  فدای تو جواد 🖐😀

  1. سلام جواد نازنین و مهربان
   چقدر خوشحال شدم از خوندن کامنت پر مهر شما.
   وجود عزیزی مثل شما مایه افتخاره.
   به شما به خاطر این همت و نگاه درست تبریک می‌گم.
   اگه وبلاگ ساختید حتما لینکش رو برام بذارید.
   باز هم برای من بنویسید.
   با آرزوی بهترین‌ها

 16. سلااااااام.
  تقریبا نزدیک به سه ماهه سایت شخصیمو به توصیه شاهین جان راه اندازی کردم.
  می‌خوام شما رو به سایت جمع و جور سادم دعوت کنم و ازتون بخوام یه دوری توش بزنین و ایرادامو بگیرین.
  اگر هم موضوعی براتون اهمیت داره بهم بگین تا در موردش براتون بنویسم
  ممنونم
  http://mahdimontazery.ir/

  1. سلام مهدی جان
   زنده باد.
   هرگز سایتت رو رها نکن. با قدرت ادامه بده.

 17. سلام استاد !واقعا کلمات گهربار شما ارزش این رادارند که من هرروز ساعت هایی را صرفش کنم و از دانستن مطالب مفید و جالب درمورد هدفم بخوانم و لذت ببرم !خداقوت استاد و به امید موفقیت روز افزون شما🌹

  1. عسل عزیز
   مهر و توجه تو برام بسیار ارزشمنده.
   برات بهترین‌ها رو آرزو می‎کنم.

 18. سلام استاد عزیز؛
  با اینکه مدت کمی با سایت شما آشنا شده ام، اما انگار سال هاست که شما رو می شناسم.
  این مقاله برای من خیلی ارزشمند بود.
  بسیار ممنونم.

  1. سلام حسین عزیز
   خوشحالم که اینجا هستی.
   حتما برای من بیشتر بنویس.
   سایتت رو دیدم. زیباست. امیدوارم بیشتر بنویسی.
   موفق باشی و برقرار.

 19. سلام استاد
  خسته نباشید
  نميدونم نظرم ارسال شده یا نه
  ولی دو باره ميگم چون اينجا نمیبینمش
  ميخواستم بگم اگه ميشه از مطلباتون که همیشه مینویسید برای منم بفرستید
  آخه من تازه چند ماهه که شما رو پیدا کردم
  همین کافیه برای آشنایی و کمک گرفتن از شما
  بازهم ممنون

  1. درود مائده عزیز
   متوجه منظورتون نشدم.
   من نوشته‌هامو روی همین سایت منتشر می‌کنم و به دائم در دسترس شماست.

 20. اينهم بگم که برای ساخت سایت شخصی من فعلا تامل میکنم چون در واقع بهتره که بعد از اینکه تجربه های بیشتری کسب کردم
  و از مطالب های باارزشتون نصیب بردم
  که بتونم سایت شخصی خودمو داشته باشم
  سپاس فراوان

 21. سلام استاد
  چند ماهی ميشه که به تازگی شما رو تونستم پیداکنم
  و بشناسم
  الان صبحه و من سر گردون اینم که چطوری میتونم همیشه از نوشته هاتون بهره ببرم
  چون واقعا تاثیر گذار هستش
  و اینکه الان حس میکنم قبل شما من کلا از دنیا غافل بودم و زندگیم به پوچی هدر میرفت
  انگیزه ای که شما به ما بخشیده ایی و واقعا مدیونتم
  يه دفتر چه دارم که افرادی که الگوی من هستن رو نوشتم الان شما جزو اون نفراتید و خیلی هم پررنگ در زندگی من میدرخشید
  ممنونم باتشکر

  1. سلام مائده عزیز
   خیلی خوشحالم که اینجا هستید.
   مهر شما مایه دلگرمی و افتخاره.
   برای من حتما بیشتر بنویسید.
   براتون بهترین و زیباترین لحظه‌ها رو آرزو می‌کنم.

 22. سلام شاهین جان
  خوشحالم بعد از مدتها (و اون دلخوریِ پیش اومده) به اینجا سر می‌زنم
  وبلاگ قبلیم به خاطر اشتباه شرکت میزبان داون شد و نوشته هام از بین رفت. الان وبلاگ جدیدی راه اندازی کردم.
  این پستت رو که خوندم حساب کردم سه سال و سه ماه از نوشتن در بلاگ بیان و وردپرس می‌گذره و احساس می‌کنم پیشرفت چندانی در فضای وب نداشتم. آیا این احساس طبیعیه؟ و چه طور می‌تونم وبلاگم رو حرفه‌ای کنم؟

  1. سلام سلام نسرین عزیز
   خیلی خیلی به یادت بودم، و اتفاقا می‌خواستم حالت رو بپرسم. خیلی کار خوبی کردی که پیام دادی، واقعاً خوشحال شدم.
   من سایتت رو باز کردم تا بخونم.
   فقط قبل از اینکه نظر بدم یه سوال:
   مشصاً دوست داری وبلاگ تو رو به چه نتیجه‌ای برسونه؟
   و اینکه دوست داری در چه حوزه‌ای به عنوان یه فرد متخصص یا تاثیرگذار شناخته بشی؟

   1. متشکرم ازت شاهین جان، دلت چه‌قدر دریاست…

    من هم خیلی به یادت هستم و خیلی خوشحالم کردی جواب پیامم رو دادی، خیلی خیلی زیاد

    تو این چند روز خیلی به این دو سوال فکرکردم راستش جواب قطعی و مشخصی براش پیدا نکردم اما همین دو سوال خیلی مهم، دید روشن‌تری بهم داد که مشخص کنم هدف از نوشتن و وبلاگ‌نویسی چیه.

    و این رو متوجه شدم که نه فقط در نوشتن بلکه در حوزه‌های دیگه زندگی، اگر پیشرفت چندانی حس نمی‌کنیم برای این می‌تونه باشه که هدف و نتیجه مشخص و دیدگاه بلندمدتی درمورد اون حوزه نداریم.

    بازم ممنونم ازت شاهین عزیز

    1. عزیز دلی نسرین عزیز
     من همیشه در خدمت تو هستم. تو یکی از دوستان بسیار بسیار نازنین من هستی.
     حتما روی کمک من حساب کن.
     باز هم برام بنویس از دغدغه‌هات.

     1. سلام شاهین عزیز
      خیلی خیلی ممنونم از این همه لطف و محبتی که بهم داری، دوستی با تو مایه مباهاته. حتما روی کمکت حساب می‌کنم
      بازم ممنونم ازت

 23. سلام و خسته نباشید، من متن هایی که می نویسم رو توی توییتر میزارم، این کمکی میکنه یا سایت ضرورت بیشتری داره؟

 24. سلام آقای کلانتری یعنی در حال حاظر سایت شما وردپرسیه؟
  آخه قبلش فکر میکردم حتما باید بدی به یکی بتونه یه سایت مستقل بسازه(یعنی همه کارها رو خودت انجام بدی)و اونجوری اختصاصی میشه.
  ممنونم خیلی عالی بود.

  1. سلام ستاره جان
   سایت من که هیچی. بسیاری از بزرگ‌ترین برندهای جهان الان سایتشون وردپرسیه.

 25. سلام . استاد من برای طراحی لوگو و سایت نمی‌دونم از کجا باید شروع کنم که در حد متوسط باشه و بتونم بعدا اگر خواستم تکمیل و یا موضوعشو تغییر بدم. یا هک نشه.
  امکانش هست وبسایتی را برای طراحی معرفی کنید؟

  1. سلام معصومه خانم عزیز
   پیشنهادم اینه که در مراحل اولیه کار درگیر این موضوعات نشید. اول کار همین که اسم خودتون رو با یه فونت ساده بنویسید کافیه. بعد از چند ماه که محتوای خوب تولید کردید، میشه به این حواشی هم فکر کرد.
   شاد و برقرار باشید.

 26. سلام شاهین جان.من مهدی منتظری یکی از دوستان غلام رضا غضنفری هستم. غلامرضا در آخرین دوره ی دورکاری و پول سازی شما شرکت کردند و همین الان هم دارند ادامه میدهند. البته درباره شما مدت ها با من صحبت کرد و من مدام به سایتتون سر زدم. چند روزیه سایتمو راه اندازی کردم، سوالات زیادی دارم. خوشحال میشم از دوستانتون کمک بگیرم.http://mahdimontazery.ir/
  هنوز https هم نشده.آخه تازه به موضوع امنیت سایت پی بردم. ممنون

  1. سلام به روی ماهت مهدی جان
   سایتت رو دیدم.
   لوگوی سایت بی‌اندازه زیباست. خیلی قشنگه. رنگ خوبی رو هم انتخاب کردی.
   من حتما باز هم بهت سر میزنم. هر از گاهی یه کامنت بذار محض یادآوری.
   با قدرت ادامه بده. پیشنهادم اینه که در چند ماه اول حتما هر روز یه چیزی بنویسی و منتشر کنی.
   برقرار باشی.

  1. شاهین عزیز خوشحالم که زنجیره های دوستی من باعث آشنا شدن با تو شد برام، پیش از اینکه این مطلبت رو بخونم و بشناسمت، دوستی که تحت تاثیر صحبت های تو قرار گرفته بود از قبل، باعث شد وبسایت شخصیم رو راه اندازی کنم (عمرش به چیزی حدود ۴۰ روز میرسه ) فعلا یک دانشجوی پزشکی قرار گرفته در بحبوحه امتحانات و درسم و برای تولید محتوای خوب به زمان بیشتری احتیاج دارم. آشنایی با تو برام از مجرای علاقه به نویسندگی بود، خوشحالم که تولید محتوا رو هم دارم ازت یاد میگیرم.محمد رضا هم که دیگه همه مدیونشیم. چند روزه که درگیر یادگیری از مطالب شاهین بلاگ هستم ولی هنوز اونقدر اعتنایی نمیکردم به حرف های صمیمانت و بالاخره بعد مدتی ترغیب شدم ایمیلم رو ثبت کنم تا بیشتر یاد بگیرم. در ادامه این مسیر برای یادگیری بیشتر، بیشتر میچسبم بهت. آرزوهای زیادی برات میکنم توی دلم و مرقومش نمیکنم.
   راستی به سایتم هم سر بزن هر چند هنوز لُخته و فقط یه زیرپوش داره.
   /Https://Draliok.ir

   1. سلام علی عزیزم
    خیلی خوشحالم که اینجا هستی.
    سایتت رو باز کردم تا بخونم.
    حتما بهت لینک هم میدم.
    باز هم برای من بنویس.
    امیدوارم تداوم داشتی تا بتونی از سایتت بهترین نتیجه رو بگیری.

 27. شاهین جان تو هر روز باهام صحبت میکنی… تنهایی هام با تو گپ زدن باهات پر میشه .
  باید از همین هفته سایت م رو راه اندازی کنم.

  1. سلام محسن جان
   چه خوب و خوشحال‌کننده.
   حتما لینک سایتت رو برام بنویس اینجا.

 28. درود بر شاهین عزیز
  بسبار مطالب مفید و ارزنده ای ارائه فرمودید.
  سپاسگزارم

  1. سلام به روی ماه شما خانم نبی زاده
   بی‌نهایت سپاس از مهرتون.

 29. سلام استاد عزیز شاهین جان
  اینقدر با لذت از ساختن سایت گفتین که همین الان آدم وسوسه میشه برا خودش سایت راه اندازي کنه… حرفاتون پر از انرژی فراوانه…. سپاس… البته چند روزه درگیر راه اندازی سایتم و امیدوارم به زودی راه اندازی بشه و براش محتوا تولید کنم تا در آینده ای نزدیک از این طریق درامد داشته باشم

  1. به به زنده باد معصومه خانم عزیز
   خوشحالم که برای راه‌اندازی سایت انگیزه‌تون بیشتر شده.
   من بخشی از بهترین اتفافات زندگیم رو مدیون سایتم هستم.
   مشتاق تا لینک سایتتون رو برام بنویسید اینجا.

 30. سلام ممنونم از مطالب و محتوای فوق العاده تان من سایت شخصی دارم و مقالات زیادی هم در آن گذاشتم اما از یک جایی ناامید شدم و گذاشتم کنار اما تصمیم گرفتم شروع کنم .سوالی که دارم این هست که من که سایت دارم اگر بخوام نوشته های روزانه داشته باشم باید وبلاگ داشته باشم یا در همون سایت هم میشه این کار و کرد؟

  1. آزاده خانم عزیز
   چه تصمیم خوبی گرفتید.
   وبلاگ اصولاً بخشی از سایته و این‌ها از هم جدا نیست.
   وبلاگ بخشی از هر سایته که توش محتوا منتشر میشه.

   اگر دوست داشتید لینک مطالب جدیدتون رو برام بذارید.

 31. آقای کلانتری سلام
  مدتی هست که سودای نوشتن در سر دارم و به توصیه شما، علی رغم اینکه از وردپرس وبقیه موارد مربوط به راه اندازی و مدیریت سایت چیزی نمی دونستم، اقدام به راه اندازی سایت شخصی کردم. لحظه ای که برای اولین بار سایت بالا اومد حس مادری رو داشتم که برای بار اول، بچه اش رو می بینه و در آغوش می گیره و این حس وصف ناپذیره. ممنون از شما که این لذت رو به خیلی از ما چشوندید و جرات نوشتن دادید بهمون.

  1. سلام مریم خانم عزیز
   خوشحالم که این عزم و اراده رو دارید و سایت خودتون رو راه‌اندازی کردید.
   تو بخش دوستان من بهتون لینک دادم.
   با قدرت ادامه بدید.
   مشتاق خوندن مطالب جدید شما هستم.

 32. یه سوال دیگه هم داشتم،من هم از یکی از سرویس های وبلاگ دهی استفاده می کنم،با این تفاوت که من یک دامنه اختصاصی بهش وصل کردم؛دو به شک ام نمی دونم ول کنم برم یه وبلاگ اختصاصی با وردپرس بسازم یا همین رو توسعه اش بدم،اوایل میگفتم مثل آقای شعبانعلی یه دو سالی از این سرویس ها استفاده کنم بعد برم سراغ یک وبلاگ مستقل ولی فکر می کنم اینطوری تمام تلاش هام ضایع میشه!
  خیلی سردرگمم لطفا راهنمایی کنین!

  1. متین جان
   قدیما که محمدرضا اون وبلاگ رو می‌نوشت وردپرس به این شکل و صورت وجود نداشت اصلا.
   بنابراین خیلی ساده‌ست ماجرا. کمی وقت بذار و یه سایت وردپرسی بساز.
   موفق باشی و برقرار.

  1. متین جان من زیاد به پوش علاقه ندارم. ایمیل رو ترجیح می‍دم و به نظرم بسیار مهم‌تره. البته مسئله اینه که آیا ما می‌تونیم به خوبی از ایمیل بهره بگیریم. وگرنه اسپم فرستادن فایده نداره.

 33. آقای کلانتری فکر می کنم سومین باره که این پست تون رو میخونم هر سه بارم وقتی به لینکی که از وبلاگ محمدرضا(ده نکته،پس از ده سال وبلاگ نویسی…)گذاشیتن میرسم میرم اونو میخونم دوباره بر میگردم و ادامه نوشته تون رو میخونم و اونقدر روان مینویسین برام جالبه وقتی بر میگردم هیچ وقت سر رشته کلام از دستم خارج نمیشه!
  ممنون از اینه هستین!

  1. سلام به متین عزیزم
   خوشحالم که این مطلب رو دوست داری.
   و امیدوارم که زندگی خودت همیشه بدرخشی.
   محبتت برام خیلی ارزشمنده.
   شاد و برقرار باشی.

 34. خواستم در این پست یک سوال بپرسم و یکم حرف بزنم.
  سوالم اینه که یه سایت خوب برای خرید دامنه .irمیخوام می تونی لطفا بگو برام.
  یعد هم یک تجربه جالب.
  مدرسه نویسندگی آنلاین رو تاسیس کردم.
  این مدرسه صرفا مطالبی رو برای تولید محتوا میذاره که ثابت شده خوبن.
  ویژه سیستم های وب نویسی ایرانی ساخته شده و از قضا با وجود بازدید کم پنج نفر توی دوره اول شرکت کردن.
  این حجم از استقبال رو تا حالا ندیده بودم. سایتی که موقت توی پارسی بلاگ راه اندازی شده، تا چند روز آینده و پس از رفتن به دامنه ی اصلی جزو بهترین‌ها می‌شود.
  تجربه جالب:
  پستایی که توشون داستان تعریف کردم سه برابر پستای دیگه ام بازدید داشتند!
  یعنی واقعا پستا از نظر بازدید کننده ها خوب تر از بقیه اند و این به معنی اینه که قصه گویی خیلی خوبه!
  حتما در این مورد بازم برایت مینویسم.

  1. درود حبیب جان
   خیلی عالیه. با قدرت و جدیت ادامه بده.
   امیدوارم حسابی بدرخشی.
   دامنه رو هم میتونی از میهن وب هاست بخری.

   1. سلام دوست عزیز، واقعا ممنون از مطالب خیلی خوبتون که به صورت رایگان در اختیار مان گذاشتید. من خیلی تشویق به راه اندازی سایتم شده ولی هیچی از ورد پرس و هاست نمی‌دونم دیگه چیه، میخواستم سایتم با گوشی موبایل راه بندازم که همیشه در دسترس ام باشه، ضمن اینکه فعلا لب تابم در این آشفته بازار خراب شده. ممنون میشم درمورد هاست و ورد پرس و این اسم های عجیب که فکر راه اندازی سایت فعلا به تعویق انداختم چون هیچی درموردشون نمی‌دونم بیشتر توضیح بدهید ممنون میشم 🙏🙏🙏 لطفاً اگر امکانش هست پاسختون ایمیل کنید ممنون میشم 🙏

    1. سلام محدثه جان
     این موضوعات اصلاً پیچیده نیستن.
     فقط کافیه مدتی سرچ کنی توی گوگل و در این رابطه بخونی.
     میتونی از آقای سعید قائدی هم در این رابطه سوال بپرسی و کمک بگیری:
     سعید قائدی

 35. سلام شاهین عزیز..خیلی لذت بردم. کامل ومفید. راستش من چند سالی که مرتب مینویسم ولی نیمه کاره راه میکنم راستش برای ادامه ی محتوا بی انگیزه میشم ومدام فکر میکنم تکراری. دنبال یه چیز ناب و خاص بودم،که گذرم به اینجا افتاد. کلی سوال دارم که نیاز به یه گفتمان اساسی داره. بهرحال در اینجا. به قدر دانی و تشکر اکتفا میکنم. شاد وسربلند باشید.

  1. سلام لاله عزیز
   خیلی خوشحالم که اینجا هستی.
   نگران کلیشه‌ای بودن نباش. کار تازه حین کار خلق میشه. نمیشه دست رو دست گذاشت و انتظارش رو کشید.
   برای من بیشتر بنویس.
   برقرار باشی.

 36. سلام استاد کلانتری عزیز
  وقتتون بخیر . خیلی خیلی از آشنا شدن با شما خوشحالم . مدت ها بود که در فکر وبلاگ نویسی به شکلی حرفه ای تر بودم که در میانه ی سرچ هام با سایت شما آشنا شدم . خیلی ازتون آموختم و واقعا جرئت و شجاعتم رو خیلی بیشتر کردین . میخواستم بعد از اینکه این رویا رو از فکر به عمل تبدیل کردم بیام و اولین کامتنم رو براتون بزارم و ازتون تشکر کنم . واقعا در این مسیر قاطعیت زیادی به من بخشیدین . خیلی خیلی ازتون ممنونم :))
  و در آخر ، با اینکه تازه اول راهم و خیلی خیلی چیزها باید یاد بگیرم اما دوست داشتم سایت خودم رو با همه کمبودهاش بهتون معرفی کنم .
  باز هم به خاطر همه ی دانش و تجربه ای که باهامون به اشتراک میزارین ممنونم 🙂

  1. سلام فاطمه جان
   خیلی خوشحالم که اینجا هستی.
   سایت زیبای تو رو دیدم.
   قالب سایت من هم در دو سال اول، قالب سایت تو بود؛ ساده رو زیباست.
   تو بخش دوستان من بهت لینک دادم.

   حتما برای من بیشتر بنویس.
   موفق باشی.

 37. سلام روز بخیر مطلب شما در مورد سایت شخصی خیلی عالی و مفید بود و باعث شد منم تصمیم به اینکار بگیرم. میشه لطفا یک سایت مناسب برای خرید هاست و دامنه بهم معرفی کنید . ممنونم

  1. سلام علیرضا جان
   سپاس از مهر شما.
   خوشحالم که چنین تصمیم خوبی گرفتی.
   سایت‌های مثل میزبان‌فا و میهن‌ وب هاست خوب هستن.

   منتظرم که لینک سایتت رو اینجا برام بذاری.
   به امید بهترین‌ها

 38. درود. بی نهایت از آشنایی با شما خوشحالم. سوالی دارم مبنی بر راه اندازی سایت. برای من که هیچ فعالیتی در زمینه وب نداشتم آیا بهتر است با بلاگ شروع کنم یا مستقیما به راه اندازی سایت فکر کنم؟

  1. صالح جان
   من هم خیلی خوشحالم که اینجا هستی.
   بلاگ هم بخشی از سایته.
   پس این دو رو نمیتونیم از هم جدا کنیم.
   پیشنهادم اینه که از ابتدای کار یه سایت وردپرسی برای خودتون بسازید.
   اصلاً هم سخت و هزینه‌بر نیست. هم راحته و هم ارزون.
   منتظرم ببینم چه می‌کنی.
   لینک سایتت رو بهم بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *