سیزده نکته درباره ماندن در اتاق

اگر بخواهید پایتان را از حد یک اثرِ صرفا خوب و امیدوارکننده فراتر بگذارید و به خطرپذیری و رضایتی حقیقی برسید که در بسیاری از آثار وجود دارد، ناچارید در خانه بمانید. سوزان سانتاک

 

۱ به گمانم یکی از بزرگترین نبردهای هر کسی کار فکری می‌کند، انتخاب بین ماندن در اتاق در بسته و بیرون زدن از خانه است.

۲ نوشتن از مزیت های در خانه ماندن با فرض این است که خانه از شرایط نسبتاً ایده آلی برای کار و فکر برخوردار باشد، بدون سر و صدای ضایعاتی‌ها، بچه های توی کوچه و همسایه در آستانه طلاق. خانه ای که تلویزیون زائدترین عضو آن باشد!

۳ از پاسکال تا تارکوفسکی و بسیاری از دیگر بزرگان از اهمیت تحمل تنهایی و ماندن در اتاق گفته‌اند، حتی تارکوفسکی کسانی را که از این تنهایی حوصله شان سر می رود افرادی فاقد عزت نفس می‌داند.

۴ کسی که عزم ماندن در اتاقش را دارد باید سبک زندگی و رفتارهایش را هم با این کار هماهنگ کند. نقل است جوزف کنراد نویسنده از همسرش می‌خواسته در اتاق را قفل کند و فقط برای خوردن ناهار او را خبر کند.

۵ در روزگار نایاب بودن تمرکز و توجه، اراده و شهامت توی اتاق ماندن (بدون موبایل) و بی توجهی به هیاهوی بقیه، امر کمیابی است. گاهی شهامت و شجاعت در خانه ماندن اولین و مهم ترین قدم حرفه ای شدن و تمایز است. موکول کردن کار به آخر هفته‌ها نتیجه ای جز متوسط بودن ندارد. بیشتر افراد متوسط و کسانی که از این شاخه به آن شاخه میپرند و نویسنده هایی که هرگز چیزی ننوشته اند در آن همین مرحله می‌مانند و افسوس شعرهای گفته نشده و کتاب های خوانده نشده را می‌خورند، آواره کافه ها شدن در کافه‌ها یا اجاره دفتر کار جدید با نورگیر مناسب و پارکینگ اختصاصی دردی را دوا نمی‌کند.

۶ ماندن در اتاق یعنی ماندن کنار یک ایده، یک کتاب، یک حس و حال و به سر انجام رساندن آن، آنوقت شاید بشود اندکی به آن ایده آل ذهنیِ خلق یک اثر خلاقه نزدیک شد…

۷ احساس دور افتادن از جمع، احساس تنبلی، خواب زیاد، هزار وسوسه و اندوه شاید از هزینه های بهترین نوع انزوا، یعنی ماندن در خانه باشد. نباید انتقام بیرون نرفتن از اتاق را با ورق زدن تمام کتاب‌های کتابخانه و مرور تمام کانال های تلگرام و شبکه های ماهواره گرفت.

۸ در خانه ماندن یعنی: شهامت مواجه شدن با خود و سفر به اعماق کشف نشده درون انسان.

۹ تمرکز و توجه، یعنی توی اتاق ماندن و دم برنیاوردن. و شروع از قدم های کوچک، از یک ربع و یک ساعت تا چهار تا پنج ساعت در روز…

۱۰ شاید این توصیه‌ی کافکا تسکین دهنده باشد:

نیازی نیست که اتاقتان را ترک کنید . کافی است پشت میزتان بنشینید و گوش دهید . حتی گوش هم ندهید ، فقط منتظر بمانید . حتی لازم نیست منتظر بمانید فقط بیاموزید آرام و ساکن و تنها و خاموش باشید . جهان آزادانه خود را به شما پیشکش خواهد کرد تا نقاب از چهره اش بردارید . انتخاب دیگری ندارد ، مسرور به پای شما در خواهد غلتید

۱۱ مدیتیشن به تمرکز و حفظ توجه کمک کند و باید مراقبه را جدی تر بگیریم.

۱۲ پیاده‌روی راهکار بی نظیری است برای تازه کردن ذهن، شکار ایده های تازه و نفس کشیدن. حفظ الگوی توی اتاق ماندن و پیاده روی کردن الگوی مناسبی برای اتمام یک اثر است.

۱۳ همه  اینها در شرایطی است که بخت هم یاری کند و در کنار سخت کوشی، فرشته‌ی الهام بر شانه‌ی شما بنشیند، که هیچ تضمیمی برای آمدنش نیست. شاید بهتر باشد به جای فکر کردن به نتیجه، از مسیر لذت ببریم.

پ.ن:

اگر دوست داشتید نگاهی بیندازید به: کار کردن درخانه به‌عنوان یک عادت کاملا حرفه‌ای

در پستی دیگر درباره بیشتر درباره «خلوت نشینی» خواهم نوشت.

Rate this post
5+

4 دیدگاه برای “سیزده نکته درباره ماندن در اتاق

  1. سلام
    خیلی عالی بود. با خوندن این پست به تمام تصمیم های مهمی فکر کردم که در اتاق دربسته و تنهایی گرفتم و اینکه این پست چقدر حس خوبی به من منتقل کرد.
    هنوز هم وقتی دنبال کشف چیز تازه ای باشم سعی می کنم مدتی رو تنها بگذرونم.

    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *