فونت باید نویسنده را به بیشتر نوشتن وادار کند

رابطۀ جالب فونت و نویسندگی

چند وقت پیش از خریدهای لذت‌بخش یک نویسنده و جذابیت‌های تنوع در ابزار کار نوشته بودم، حالا می‌خواهم روش دیگری را برای تجربۀ بهتر نوشتن معرفی کنم.

یکی از بازی‌های خوب برای نویسنده‌ها فونت بازی است. امشب اتفاقی با نسخۀ دست‌نویس فونت ایران‌سنس آشنا شدم. فریبایی‌اش دلم را برد و دو سه دقیقه بیشتر نکشید که فونت را از سایت فونت ایران خریدم. به همین بهانه چند سطری دربارۀ فونت‌ها و اهمیت آن روی کار خلاقانه می‌نویسم.

دانلد آ.نورمن در کتاب درجه‌یک «طراحی حسی» به این موضوع اشاره می‌کند که ارتباط احساسی ما با چیزها بیش‌ازحدی است که تصور می‌کنیم و صرف کاربردی بودن اشیا برای استفادۀ ما از آن‌ها کافی نیست.

مثلاً من وقتی با فونت بی کودک می‌نویسم توی متن‌ها نگرش مثبت‌تری دارم تا وقتی‌که از سر ناچاری با فونت نچسب و زشت اریال می‌نویسم.

بعضی فونت‌ها فوری به دل می‌نشینند و تو را شیفتۀ نوشتن می‌کنند، فونت باید نویسنده را به بیشتر نوشتن وادار کند، یعنی چنان شکل و شمایلی داشته باشد که ترغیب شوی بیشتر و بیشتر بنویسی.

مثلاً من وقتی با فونت ماشین‌تحریر می‌نویسم، نویسنده‌ترم و به‌سرعت در حال و هوای نوشتن قرار می‌گیرم.

بی نازنین خوب است، اما تکراری شده، زیاده از حد رسمی است، وقتی با فونت متون چاپ‌شده و رسمی می‌نویسی ترس، ناخودآگاه جلوی جاری شدنت را می‌گیرد. انگار متن همین‌الان درراه چاپ است و اجازۀ اشتباه نداری. فونت باید ترس تو را بریزد؛ فونتی را انتخاب کن که به تو جرات بدهد.

فونت باید آن‌قدر موزون باشد که تماشای هر کلمه را برای تو زیبا کند که دلت بخواهد ببینی کلمه‌ها در لباس آن فونت به چه شکلی درمی‌آیند.

فونتی را انتخاب کن که دلت برایش تنگ شود.

سایت رسمی مدرسه نویسندگی راه‌اندازی شد

کانال مدرسه آنلاین نویسندگی در تلگرام

9 پاسخ

 1. سلام استاد
  فونتش خیلی قشنگه من تازه کارم توی گرافیک ولی وقتی این فونت رو دیدم کیف کردم
  روی سایتی هم این فونت پیاده شده تا الان استاد که نسخه انلاین رو بتونیم ببینیم؟

 2. سلام استادِجان. هر روز به سایت شما سرک می‌کشم تا مطلبی یا چیزی را یاد بگیرم و الحق و الانصاف که عجب نغز و نابند نوشته‌هاتان انگار که خود جناب شاهین کلانتری روبرویت نشسته است و دارد این جملات رو به تو می‌گوید. راستی استاد با عشق و علاقه فراوان می‌خواستم در کلاس‌های انلاین لذت نویسندگی شما شرکت کنم ولی به دلیل بسته شدن اهداف سال ۹۶ اَم مجالی برای شرکت در این کلاس‌ها نبود ولی از همین الان در اهداف سال ۹۷ شرکت در کلاس “لذت نویسندگی” شاهین کلانتری گنجانده شده است و البته به عنوان اولین اولویت.
  و اما در مورد “رابطه جالب فونت و نویسندگی” همیشه برایم سوال بوده است که آن عنوان دلکش بالای سایت “شاهین کلانتری” لوگوتایپ است یا فونت خاصی و خوشحال می‌شوم جناب استاد، که جواب بنده را بدهید. دوستتان دارم و به این دوستی افتخار می‌کنم.

  1. سلام به سید مهدی نازنین
   از لطفت بی نهایت ممنونم.
   چقدر عالی
   به امید اینکه سال 97 روزهای شگفت انگیزی رو کنار هم داشته باشیم.
   لوگی سایت دست خط خود منه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *