ضرب‌المثلی که منجی ماست

به‌گمان من رشد حقیقی ما از وقتی شروع می‌شود که در ابعاد گوناگون زندگی پایبندی عملی خودمان به این ضرب‌المثل را نشان می‌دهیم:

«جلوی ضرر را از هر جا بگیری منفعت است.»

مدتی‌ست که عادت خوبی را به خاطر گرفتاریهایتان رها کرده‌اید؟ از همین الان انجام آن را از سر بگیرید.

سایت خودتان را راه‌اندازی کردید، مدتی فعال نگه‌ش داشتید و بعد از مدتی تارعنکبوت بست؟ خودتان را ملامت نکنید، از همین حالا دوباره محتوای تازه هوا کنید.

می‌خواستید داستان خودتان را بنویسید، اما مدتی افسرده شدید و بعد هم حس کردید دیگر انگیزه و انرژی‌تان ته کشیده؟ نگران نباشید. شروع کنید و انرژی خودتان را در طول کار بازیابید.

به رابطۀ دوستانه و مهمی که داشتید لطمه زدید و حالا پیش قدم نمی‌شوید که دوباره آن را از نو برقرار کنید؟ در باتلاق بی‌عملی نمانید. دست به کار شوید و جلوی ایجاد فاصلۀ بیشتر را بگیرید.

به خاطر هزار مورد مختلفی که می‌توانستید بجنبید و جلوی ضرر را بگیرید و نگرفتید خودتان را سرزنش می‌کنید؟ سرزنش بی‌فایده است.

بیایید به راز نهفته در این ضرب‌المثل بیشتر توجه کنیم:

«جلوی ضرر را از هر جا که بگیری منفعت است.»

دقیقا، از هر نقطه‌ای، با هر میزان از ضرر، می‌توان به منفعت رسید.

حتی اگر اقدام ما نفع مستقیم اندکی هم داشته باشد، همین که برای جلوگیری از ضرر پا پیش می‌گذاریم کافی است؛ چراکه پاداش بزرگ در مجموعۀ نتایجی است که چنین نگرشی به بار می‌آورد.

من با این ضرب‌المثل زندگی می‌کنم.

21 پاسخ

 1. چون یک واژه ی زیبا زاده می شود از میانش. چیزی که ما همه با آن زندگی می کنیم.”امید”! امید یعنی الان خوب نیستم ولی خوب میشوم. چون” دائما یکسان نباشد حال دوران”. “ان مع العسر یسرا” چه بسیار که چنین معجزه ای را از یاد می برم ولی وقتی دوباره خدا آن را درونم زمزمه می کند که ای بنده ام”همراه هر سختی آسانیست” دوباره زنده می شوم.

 2. “جلوی ضرر را هر وقت بگیری منفعت است.”
  با این ضرب المثل موافقم.
  اما یاد ضرب المثل دیگری میفتم:”ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است.”
  این یکی مرا می ترساند!چون ماهی ها زود می میرند!ممکن است ماهی یی که گرفته ای در دستانت جان بدهد.هرچند که تو تازه آن را از آب گرفته باشی.
  پس باید مراقب فرصت ها باشیم.گاهی وقت ها فقط یک بار اتفاق میفتد.

 3. و بالاترین منفعت برای ما همین است که از یکجایی به بعد جلوی ضرر بیشتری را برای خودمان گرفته باشیم .
  لحظه لحظه عمرتون عاری از هر ضرری و پر سود باد .

  1. سپاس از تو زهره نازنین
   من هم برای تو بهترین‌ها رو آرزو می‌کنم.

 4. من هم میخوام شروعی دیگه ای داشته باشم ،گذشته رو جا بذارم نگران روزایِ نیومده نباشم و با تمام قوا “الان” رو دریابم میخوام جلویِ ضرر رو بگیرم

  1. سلام مجتبی جان
   تبریک می‌گم، کار خیلی خوبی کردی.
   لوگوی سایتت چه فونت جالبی داره. اصلاً فونته یا دست خط خودته؟

 5. با سلام، این روزها احساس می کنم شما راهی را به ما نشان داده اید و هنگامی که تصمیم گرفتیم پای در آن راه بگذاریم شما هم پشت مان ایستادید و با تلاش وصف ناپذیری ما را به جلو هل می دهید. کار بسیار خوبی است.مو فق باشید و پایدار.

  1. سلام فریده خانم عزیز
   بودن در کنار دوستان خوش ذوقی مثل شما باعث افتخار و مایه سعادته.
   شاد و برقرار باشید.

 6. گمان می‌کنم برای این ضرب‌المثل، جفت مکملی هم وجود دارد: «ماهی را هر وقت که از آب بگیری، تازه است!»
  این شیوه‌ی دیگری از بیان همین مفهوم است. همان که خودت خوب نوشتی: «سرزنش بی‌فایده است! دقیقا، از هر نقطه‌ای، با هر میزان از ضرر، می‌توان به منفعت رسید.»
  امروز اگر فرصتی از دست رفت، به پای این فرصت از دست رفته نشستن و گریستن، و برای آن ضرر پیش آمده گلایه و مویه کردن، زحمت بیهوده‌ای است. باید برخاست و این جلوی این ضرر رسیده را، از هرکجا که هست، گرفت. باید همت کرد و ماهی تازه‌ای صید کرد.

  1. زنده باد مسعود جان
   چه خوب که اون ضرب‌المثل رو هم نقل کردی و در ادامه به زیبایی نظر خودت رو گفتی.
   یک جهان تشکر

 7. سپاس شاهین عزیز لطفا در لایو ها به موضوع تعدد کارها و رسیدگی کافی به انها باز هم بپرداز.

 8. چند ساعت قبل صفحه تون رو چک کرده بودم و دوباره دلم خواست بیام و یه سری به سایتتون بزنم.دیدم آخ جون یه پست جدید و با ذوق اومدم بخونم.دیدم گویا از اون پست هاست که ضرب الاجلی ساعت 5 هوا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *