یک تمرین بر اساس اسم شما

یک ورق کاغذ بردارید یا یک فایل ورد باز کنید، ده بار پشت سر هم اسم خودتان را ردیف کنید و جلوی اسمتان دونقطه بگذارید. حالا هر چیزی که درباره خودتان به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید، هر جمله‌ای که جلوی هرکدام از اسم‌ها می‌نویسید باید با جمله اسم قبلی متفاوت باشد.

مثال:

شاهرخ ایزدان: او شیفتۀ نوشتن است تا نویسنده شدن.

شاهرخ ایزدان: او در تلاش است تا یک کسب‌وکار ارزش‌آفرین آنلاین راه‌اندازی کند.

شاهرخ ایزدان: او بسیار می‌خواند و حین مطالعه هوشیار است تا واژه‌های تازه‌ای را شکار کند و دامنۀ واژگان فعالش را گسترش بدهد.

و…

پی‌نوشت: راستش دقیقاً نمی‌دانم انجام این تمرین یا بازی چه خاصیت مشخصی دارد، بسته به حال‌وروز ما ممکن است انرژی‌بخش، هشداردهنده یا روشنگر باشد. سعی کنید در جملاتی کوتاه خودتان را توصیف کنید و اهداف و افکار کلیدی‌تان را به شکل خلاصه و موجز جلوی اسمتان بنویسید. بعداً چنین لیستی می‌تواند سندی ساده و خواندنی از افکار و تصورات ما دربارۀ خودمان در دوره‌های مختلف زندگی باشد.

فکر کردن مکتوب به خودمان معمولاً دستاوردهای مثبتی دارد.

چگونه نویسنده شویم؟ | دریافت کتاب قدرت نوشتن | کانال مهارت های نویسندگی در تلگرام

16 پاسخ

 1. سلام من از قبل نقشه کشیدن و قدم زدن و…. انجام دادم در حالی که نمیدونستم اینا عمال اولیه برای نوشتن یک کتابه . حالا در حال نوشتن کتابمم و حدودا وسط های کتابمم .و دوخطی من میشه : سرگذشت دختری ک عاشق خلبانی بود 😔. حسه خوبی ب دو خطی ام ندارم اما رمانم سرشار از ایده ها نوشته شده و نانوشته است چیکار کنم :(؟

  1. راستی رمانمم طو بخش انتخاب نام برای کتاب نوشته بودم تا کمکم کنید ولی طو کامنتا نمیموند و وقتی سر میزدم ب سایت میدیدم ک کامنتم نیست.

 2. استاد جان بازم سلام
  یسوال دیگه من از لحاظ بار اطلاعاتی (هر اطااعاتی اعم از جغرافیا تاریخ هندسه عمومی فنی و ….) خیلی ضعیفم اما بسیاااااااااار مشتاق یادگیری و لازمه ی نوشتن هم داشتن اطلاعاته
  چکار کنم
  منتظر راهنمایی و پاسخ سوالاتم هستم
  با تشکر

 3. مرسی شاهین
  تمرین دوست داشتنی و روشنگری بود دوست خوب من.
  کمی شخصی بود جواب تمرینم وگرنه دوست داشتم اینجا برات بنویسمش
  تندرست باشی.

 4. خیلی خوب می نویسی.
  کمی دربارۀ اعتیاد به این موبایل و اینترنت بگو، دارن نابودم می کنن
  از طرفی مایه پیشرفتم بودن و از طرفی بالعکس

  1. مرسی امین جان.
   با دوست خوبم امین آرامش در حال نوشتن کتابی در همین رابطه هستیم.

  2. سلام..
   کتاب کم عمق ها رو بخون کتابیه که نشون میده اینترنت اونقدرا هم خطرناک نیست… ولی فقط خیلی از ویژگی های مارو تضعیف میکنه… البته من کمی مخالفم… به هرحال اگر بد بود قطعا جوامعی که بیشتر از ما درگیر اون بودن الان نابود میشدن نه اینکه پیشرفت میکردن… موبایل و اینترنتم مثل هر چیزی قوانین خودش رو داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *