مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان، دامنۀ واژگان، فن بیان و چند چیز دیگر…

خوب حرف زدن نیازی به کلاس فن بیان ندارد؛ گیرم کلاس فن بیان هم رفتی وقتی کلمه‌‌ای نداری چه فایده. انگار بروی گران‌ترین قاشق و چنگال ممکن را بخری اما هیچ اقدامی برای تهیه غذا نکنی و توقع سیر شدن هم داشته باشی.

مثلاً من نوع بیان مصطفی ملکیان را دوست دارم؛ ولی فکر نمی‌کنم غنا و جذابیت کلام او در اثر حضور در کلاس فن بیان به‌دست‌آمده باشد. بله روشنی فکر و دامنۀ غنی واژگان اوست که توانسته چنین لحن و طنینی را به صدایش بدهد.

پس لزوماً حضور در یک کلاس فن بیان تضمین‌کننده این نیست که ما سخنور خوبی بشویم. به نظر می‌رسد قبل از یادگیری تکنیک‌ها و ترفندهای خوب فن بیان باید انس و الفتی طولانی و عمیق با کلمات داشته باشیم.

چگونه نویسنده شویم؟ | دریافت کتاب قدرت نوشتن |کانال مدرسه آنلاین نویسندگی در تلگرام
۴٫۳ (۸۵٫۷۱%) ۳۵ votes

5 دیدگاه برای “مصطفی ملکیان، دامنۀ واژگان، فن بیان و چند چیز دیگر…

 1. با یک مثال چقدر خوب جایگاه فن بیان رو روشن کردید
  من هم موافق ام و به نظر من بیان ما از فکر ما ناشی میشه…و یک درون غنی تر و پرتر میتونه به بیان غنی تر کمک کنه… حتی بین افرادی که عنوان مجری دارند و فن بیان هم جزء مهمی از فعالیت اون هاست میشه نمونه هایی رو دید که شاید مسلط به تکنیک های فن بیان باشند ولی شنیدنِ اون ها مخاطب رو حتی ازار میده…اما نمونه هایی هم هستند که مجری نیستند و انقدر درون اشون سرشار هست که لذتِ شنیدن حرف هاشون پایان نداره…فنِ بیان، فن ها و تکنیک ها رو آموزش میده و این آموزش برای کسی که خمیره وجودی و درونیش رو داشته باشه می تونه به جلا دادن هرچه بیشتر و بهتراش کمک کنه و به نظر من اگر کسی اون درون غنی رو نداشته باشه می تونه اثر عکس بذاره…این شاید برای هر ابزار دیگه ای هم مصداق داشته باشه، هر چیزی اگر در جای صحیح خودش استفاده بشه،اثر مثبت و اگر نه، اثر سو می ذاره.

 2. چیزی که در صحبت های جناب ملکیان مشهوده و گاهی هم اون رو تصریح کردند، باور به اینه که واژه ها رو باید خیلی دقیق به کار برد.عیت عبارتشون اینه که کلمات شخصیت دارند.وسواس عجیب ایشون در استفاده از دقیق ترین کلمات واقعا تحسین برانگیزه.مثلا وقتی میگن “قوت قلب” واقعا منظوری دارن که با وقتی که از “آرامش درون” حرف می زنن کاملا فرق داره.مثال دیگه کلمات “خوب” و “خوش”هستند که دو بار معنایی کاملا متفاوت دارند و ایشون خیلی دقیق اینها رو به کار می گیرند.

 3. این جمله که « کلمات جادو میکنند» به هیچ عنوان اغراق نیست …

  توی روابط بین آدم‌ها صحبت کردن و نحوه‌ی ارتباط برقرار کردن بسیار تعیین کننده‌ است ؛ برای مثال آدم دهن بین و سطحی نگری شبیه من در اولین برخورد با آدم ها فقط به لحن بیان ونوع برخورد توجه می‌کند و حال وحوصله اش را ندارد که ببیند توی دل آدم‌ها چه می‌گردد وعلاقه ای هم ندارد تا ذره بین دست بگیرد و مثل خدابیامرز شرلوک هلمز بیفتد دنبال آدم‌ها تا ببیند درواقع چه جور آدمی هستند !

  خود من خیلی از کارهایم را با زبان ریختن واستفاده ازکلمات قشنگ‌قشنگ پیش می‌برم 🙂

  قدرت کلمات ورای آن چیزیست که ما میپنداریم !
  باور ندارید؟
  بروید مثنوی وقرآن بخوانید تا بفهمید چه می‌گویم …

 4. جمله ی ” کلمات جادو می کنند” را خیلی دوست دارم و نیز قبول دارم.
  کلمات آدما را به اوج میبرند یا از قله پرتشون میکنند پایین.
  ممنونم شاهین ِ گرامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *