بیندیشید و ثروتمند شوید

پیش‌نوشت:

نوشته‌های مارک جوینر را دوست دارم، قبلاً از او کتاب ساده‌شناسی را خوانده بودم که نکات جذاب و آموزنده ای را درباره مدل‌های ذهنی بیان می‌کند.

متن زیر ا از کتاب پیشنهاد رد نشدنی انتخاب کرده‌ام این کتاب را امیر توفیقی به فارسی برگردانده و نشر رسا منتشر کرده.

مطالعه درباره‌ی عملی کردن دانسته‌ها، همیشه از حوزه‌های مورد علاقه من بوده، متن زیر بی ارتباط با این موضوع نیست. فکر‌ می‌کنم از خواندن این بخش از کتاب لذت ببرید.

 

اصل مطلب:

می‌توانم همین الان با کمال قاطعیت به شما اعلام کنم که 99 درصد از افرادی که این کتاب را می‌خوانند، با این دانش جدیدی که یاد گرفته‌اند هیچ کاری انجام نداده و از آن استفاده نمی‌کنند.

یک بار در یکی از سمینارهایم آزمایشی را انجام دادم که این نکته را کاملاً ثابت می‌کرد.

در آن سمینار از حضار(حدود 700 نفر در سالن حضور داشتند) خواستم که در صورتی که نام کتاب«بیندیشید و ثروتمند شوید» اثر ناپلئون هیل را شنیده‌اند، از جای خود برخیزند.

تمام افراد حاضر در سالن از جای خود برخاستند. پس از آن‌ها خواستم که آن دسته از افرادی که این کتاب را مطالعه نکرده‌‌اند بر جای خود بنشینند، پس از اعلام این مطلب هنوز 95 درصد از آن افراد ایستاده بودند.

خیلی عالی بود: من آن‌ها را به دلیل این‌که یکی از اثرگذارترین کتاب‌های جهان را مطالعه کرده‌اند تشویق کردم و برای‌شان دست زدم.

پس گفتم، «اگر فکر می‌کنید که دنبال کردن اصولی که در آن کتاب مطرح شده است نمی‌تواند باعث شود تا شما هم به دوردست‌ترین آرزوهای خود دست پیدا کنید، از شما می‌خواهم که سر جای خود بنشینید.»

همه‌‌ی آن‌ها همچنان ایستاده بودند.

دوباره گفتم، «بسیار خوب، پس شما به من می‌گویید که معتقدید اصول آن کتاب می‌توانند باعث شوند به تمام موفقیت و پولی که زندگی تان به دنبالش بوده‌اید، دست پیدا کنید؟»

آن‌ها همچنان سر جای خود ایستاده بودند.

پس کاری کردم که همه‌ی آن‌ها حیرت‌زده شدند. به آن‌ها گفتم، «در صفحه‌ی 28 آن کتاب، بخشی وجود دارد به نام”فرمول اعتماد به نفس” که در آن هیل از خوانندگان خواسته است اگر می‌خواهند به موفقیتی که در آن کتاب به آن اشاره شده است دست پیدا کنند باید حداقل روزی یک‌بار این متن را از حفظ و با صدای بلند برای خودشان بخوانند. بنابراین، فکر می‌کنم از بین شما که فکر می‌کنید این کتاب می‌تواند باعث شود شما به طور قطع به ثروت دست پیدا کنید، کسی بتواند اینجا روی سن بیاید و با من آن کلمات را از حفظ بخواند. اما اگر فکر می کنید نمی‌توانید این کار را انجام دهید، لطفاً سر جای خود بنشینید.» همگی آن افراد در سکوت در جای خود نشستند.

حتی احساس نمی‌کردم که لازم است چیزی بگویم. برای چند دقیقه فقط در سکوت نشستم و اجازه دادم آن‌ها به این مسئله فکر کنند.

پس نکته‌ای که همگی متوجه شده بودیم را به زبان آوردم، «همه‌ی افرادی که اینجا هستند می‌دانند که پیروی کردن از دستورات آن کتاب می‌تواند باعث موفقیت و ثروتمندشدن‌شان گردد، اما هیچ‌کس در عمل از آن‌ها پیروی نمی‌کند. چرا؟ بگذارید همین امروز این مساله را تغییر دهیم. بگذارید همین الان دست به عمل بزنیم.»

مطمئن هستن که اکثریت افرادی که شاهد آن برنامه و آن آزمایش بودند در حال حاضر هنوز هم در همان وضعی به سر می‌برند که دو سال پیش داشتند.

ممکن است چند نفر از آنان واقعاً تغییر کرده باشند و دست به عمل زده باشند که در این صورت مطمئن هستم که آن‌ها به موفق‌ترین افراد آن جمع تبدیل شده‌اند.

13 پاسخ

 1. اگر همه انسان ها به کیمیاگری (تبدیل مس به طلا ) اعتقاد داشتن دیگر طلا ارزشی نداشت !!!

 2. ترجمه خالصی رو گرفتم جالب نیست. آقای قراچه داغی حتما باید بهتر باشه… نمیدونستم آقای قراچه داغی این کتاب رو ترجمه کردن.

 3. سلام شاهین
  براستی برای چی به دانسته هامون عمل نمی کنیم؟
  وقتی اون قسمت متن کتاب مارک جوینر رو خوندم, خودم رو دفضای داستان کتاب احساس کردم. انگار خودم هم جزو یکی از حضار اون همایش بودم که تا قبل از پرسش آخر باغرور و محکم سر جام ایستاده بودم. بعد از درخواست نهایی مارک, اول یکم خجالت زده شدم (و سر جام نشستم) بعد در دلم زیرکی سخنران همایش رو تحسین کردم و در آخر یک تصمیم گرفتم و از سالن اومدم بیرون. تصمیم گرفتم که از همین امشب به همه چیزهایی که میدونم عمل کنم.
  اما همین الان میتونم به وضوح فرداهای اون روز رو ببینم که پیشبینی مارک درست از آب در اومده و من هم جزو اون اکثریتی قرار گرفتم که هیچ تغییر خاصی در زندگیشون ایجاد نشده.

  خدایا مرا به عمل وادار
  خدایا مرا به عمل وادار
  خدایا مرا به عمل وادار

  1. درود بر محمدرضا غفاریان عزیز
   همه ما به نوعی درگیر این مساله هستیم. به نظرم همین که از این مسئله آگاه باشیم و هر بار قدم کوچکی برای عملی کردن دانسته ها بر داریم، میتونیم به مرور تغییرات بزرگی رو ایجاد کنیم.
   راستی من کتاب کوچولوی عملی کردن دانسته ها رو خیلی دوست دارم! فرصت کردی یه نگاهی بهش بنداز.
   خدایا مرا به عمل وادار

   1. خیلی ممنون از پاسخ خوبت شاهین جان
    کتابی که معرفی کردی رو خوندم. کتاب خوبی بود ولی 2ساعته خوندنش فکر میکنم با آموزه های خودش در تضاد بود 🙂
    راستی نسبت به نویسنده هایی مثل اسپنسر جانسون, کنت بلانچارد, آنتونی رابینز و … حس خیلی خوبی نداشته و ندارم و کتاباشون به نظرم بیشتر بازاریه تا علمی, اما چون تو این کتاب رو معرفی کرده بودی با اشتیاق خوندم و ایده های خوبی هم ازش گرفتم و خوشحالم که توسط تو معرفی شد وگرنه شانسی برای خوندنش نداشتم.
    حالا باید فصل فصل با تمرکز بیشتر سعی بر عملی کردن آموزه های همین کتاب کنم.
    پل زدن بین شکاف دانش-عمل رو از همینجا شروع میکنم.
    سپاس

    1. محمدرضا جان
     اول از همه بگم که بی نهایت خوشحالم از اینکه صفحات صبحگاهی رو می نویسی.
     امیدوارم که نتایج اون به سرعت توی رشد شخصی خودت ببینی.
     و اما درباره کتاب عملی کردن دانسته ها
     بهت تبریک میگم که این کتاب رو خوندی. و امیدوارم که بتونه کمکت کنه.
     راستش منم به اغلب کتاب های بازاری زیاد خوش بین نیستم. ولی گاهی میشه بینشون ایده ها و درس های خیلی خوبی رو پیدا کرد.
     مثلا الان دارم کتاب قدرت مثبت اندیشی نورمن وینست پیل رو میخونم. با اینکه خیلی قدیمیه، ولی بعضی جاهاش برام جالب و قابل تامله. بعدا شاید یه پست درباره این کتاب بنویسم.

 4. سلام. ممنون از معرفی کتاب. چنان هیجان انگیز نوشتید که در لیست کتابهایی که باید بخوانم قرار خواهم داد.

  1. سلام و عرض ادب
   چه عالی
   همیشه بهترین ها رو برای شما آرزو میکنم، همیشه.

 5. شاهین دو ناشر کتاب “بیندیشید و ثروتمند شوید” رو منتشر کردن. یکی ترجمه ی مهدی قراچه داغی و دیگری ترجمه ی مهین خالصی.
  لینکشون توی آدینه بوک:
  http://www.adinehbook.com/gp/product/9646127126
  http://www.adinehbook.com/gp/product/9642364466/ref=sr_2_1000_11/780-5116799-6750919
  به تعداد صفحاتشون نگاه کن. عجیب نیست؟
  کدوم رو باید خرید؟

  1. سلام محسن جان
   آقای قراچه چی مترجم سرشناس و کارکشته ای هستن، من از ترجمه ایشون خیلی لذت بردم.
   به تازگی ترجمه جدیدی از کتاب هم توسط گیتی شهیدی منتشر شده.
   به نظرم تفاوت صفحات زیاد نیست، شاید به خاطر فونت و صفحه آرایی کتاب یا اضافه شدن یکی دو تا مقدمه یا موخره جدید باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *