چگونه چت کنیم؟

پیش نوشت: این روزها چت کردن و گفتگوهای اینترنتی و متنی، بیش‌ازپیش فراگیر شده و جای بسیاری از ملاقات‌ حضوری و تماس‌های تلفنی را گرفته. در لیست زیر نکاتی را نوشته‌ام که معمولاً دوست دارم توی گفتگوهای آنلاینم رعایت کنم:
۱

اگر برای اولین بار به کسی پیام می‌دهید، فقط یک سلام خالی ننویسید، خودتان را حداقل در حد نوشتن نام و نام خانوادگی معرفی کنید.
۲

عیبی ندارد که پروفایل شما کاملاً مجهول‌الهویه است، یعنی نه اسم درست‌وحسابی دارد و نه عکس. ولی وقتی باکسی وارد گفتگو می‌شوید لطفاً اسم خودتان را کامل بگویید. وارد شدن به گفتگو آن‌هم بدون هیچ اطلاعات مشخصی نوعی بی‌احترامی به طرف گفتگو است.
۳

شتاب‌زدگی در ذات شبکه‌های اجتماعی است، ولی برای ارتباط مؤثر لازم است اندکی تأمل را وارد گفتگوهای آنلاینمان کنیم. به‌جای اینکه به‌سرعت نسبت به نوشتن جواب اقدام کنیم، بهتر است با دقت بیشتری چیزی را که دریافت کرده‌ایم بخوانیم. به‌هرحال در گفتگوی متنی بسیاری از احساسات و زبان بدن غایب هستند. همه از تسلط نگارشی کافی برخوردار نیستند تا حرفشان را با تمام ظرفیت و دقت بزنند. پس در مورد پیام‌هایی که دریافت می‌کنیم به‌سرعت پیش‌داوری نکنیم.

۴

بهتر است هر پیامی که می‌فرستیم را یک‌بار قبل از ارسال مرور کنیم.

۵

بهتر است به‌جای بزنگم و بحرفیم، بنویسیم زنگ بزنیم و حرف بزنیم.
۶

اگر کسی پیام ما را دیر پاسخ داد، ناراحت نشویم. ممکن است افراد آنلاین بشوند، اما فرصت و تمرکز کافی برای پاسخگویی به ما را نداشته باشند. این موضوع را حمل بر بی‌احترامی نکنیم.
۷

چندکارگی آفت انجام یک گفتگوی مؤثر و خوب است. بهتر است حین چت از تماشای هم‌زمان تلویزیون یا شرکت در دیگر گفتگوها دست بکشیم و هوس سرک کشیدن به کانال‌ها و گروه‌ها را از سر بیرون کنیم. بهتر است برای هر گفتگو از تمام ظرفیت توجه و تمرکز خودمان بهره بگیریم.
۸

هیچ عیبی ندارد برای نوشتن یک جمله درست و فکر شده چند لحظه‌ای تأمل ‌کنیم. مخاطب ما از جواب سطحی و دم‌دستی بیش از تأخیر در پاسخ دادن ناراحت می‌شود.
شما برای یک گفتگوی آنلاین بهتر چه نکاتی را در ذهن دارید؟ زیر همین پست بنویسید.

چگونه نویسنده شویم؟ | دریافت کتاب قدرت نوشتن | کانال مدرسه آنلاین نویسندگی در تلگرام
۳٫۴ (۶۷٫۳۷%) ۱۹ votes

20 دیدگاه برای “چگونه چت کنیم؟

 1. فارسی تایپ کردن به نظرم نکته بسیار مهمیه و همچنین اینکه وقتی حین چت کار و مشکلی پیش میاد از فردی که باهاش چت میکنیم معذرت خواهی کنیم و بگوییم کاری پیش امده است و باید برویم نه اینکه بی حرف فقط مکالمه را ترک کنیم
  فکر میکنم چیزی که باعث خیلی از رفتار های نادرست توی چت کردن میشه اینه که فکر میکنیم چون یک مکالمه ی مجازیه پس از ارزش کمتری نسبت مکالمه تلفنی و رو در رو برخورداره پس نیازی به احترام گذاشتن و دقت به اندازه ی انواع دیگه ی مکالمه نداره!

 2. به نظرم ميزان طول چت هاى دو طرف بايد داراى اندك تناسبى با هم باشند. براى مثال، اگر در مكالمه ى مجازى شخصى زحمت كشيده و وقت گذاشته است تا ١٠ خط براى ما بنويسد درست نيست كه با يك استيكر يا دو سه كلمه پاسخ دهيم؛ مگر اينكه بخواهيم نشان دهيم كه چندان مايل به ادامه ى گفت و گو نيستيم.

 3. سلام
  علاوه بر نکات بسیار اموزنده ای که فرمودید چند نکته بسیار کوچک به ذهنم می رسد. نکاتی که من با رعایت نکردنشان پشیمان شده ام.
  اول اینکه از چت کردن برای گپ زدن استفاده کنیم نه صحبت کردن. هر چند خودم از گپ زدن بیزارم چرا که معتقدم در گپ زدن هیچ حرف پر محتوایی رد و بدل نمی شود.
  اما اگر مجبور شدیم که در چت کردن، صحبت کنیم ، شاید دقت به چند مورد زیر بی ضرر باشد:
  اگر جمله مورد نظرمان بار احساسی دارد بهتر است از استیکرها کمک بگیریم. اینکار کمک می کند احساساتمان اشتباه برداشت نشوند.
  سوم : حتی الامکان تا پایان گفتگو، نوشته های قبلی را پاک نکنیم. اینکار کمک می کند در مورد کل گفتگو برداشت صحیح تری داشته باشیم علی الخصوص اینکه گفتگو طولانی و چالشی باشد.
  چهارم: از فایل صوتی کمک بگیریم. اگر در بیان احساساتمان با استیکرها نیز موفق نبودیم بهتر است این گزینه را مد نظر داشته باشیم.
  و پنجم اینکه اگر قصدمان از چت کردن ایجاد یک رابطه طولانی است، بهتر است صداقت را چاشنی کلماتمان کنیم و سود و نفعی برای طرف مقابل داشته باشیم.

  1. سید محسن عزیز
   تک تک نکاتی که نوشتی درست و عالی هستن.
   ممنونم که این نکات خوب رو با ما به اشتراک گذاشتی.

 4. سلام شاهین جان من فکر میکنم زمانی که فرصت و تمرکز کافی برای پاسخ دادن به یک پیام نداریم یا برای پاسخ دادن به فکر کردن بیشتر نیاز داریم می توانیم برای شخص موردنظر پیغام بگذاریم پیام شما رو خوندم در اسرع وقت پاسخ می دهم.
  کلا فکر میکنم پاسخگو بودن در فضای آنلاین خیلی کم هست و باید به این نکته بیشتر توجه کنیم.
  راستی توی بند ۶ اگر بنویسیم حمل بر بی احترامی نگذاریم بهتر نیست. البته شما استادی ،این فقط یه پیشنهاده

 5. سلام. یادم می آید چند وقت پیش مطلبی با چنین محتوایی از محمدرضا شنیدم. فکر می کنم درباره کتاب داگلاس راشکوف بود (Program or be Programmed). جدا پیشنهاد می کنم خودتان این کتاب را بخوانید که بس مفید است. حول موضوع شبکه های اجتماعی و استفاده از تکنولوژی است.

  کلا محمدرضا در مطالب مدیریت توجه، زیاد در این باره حرف زد. البته در جاهای دیگر هم در این زمینه صحبت کرده است.

  نکته اول این است که فرق میان فضای تلگرام، اس ام اس، ایمیل و تماس تلفنی را بدانیم. اگر کاری ضروری داریم، البته که تماس تلفنی گزینه بهتری است و استفاده از تلگرام، مضر. از آنسو اگر برای انتقال «پیام های تلگرامی» تماس تلفنی برقرار کنیم، آن هم مضر خواهد بود. ایمیل، بیشتر برای پیام هایی استفاده می شود که بر روی پیشانی شان نوشته شده است «این پیام، نیاز به پاسخ فوری ندارد؛ یا اصلا نیاز به پاسخ ندارد».
  ایمیل جای چت کردن نیست، پشت تلفن نمی شود چت کرد، البته حین چت کردن نیز نمی شود رابطه ای به کیفیت هنگام صحبت پشت تلفن برقرار کرد.

  کار زیبایی که از خودت دیدم، زمانی بود که به من گفتی به جای صحبت در تلگرام، با تو تماس بگیرم. در واقع این پیام یعنی «علی، مشکل تو، برایم ارزشی بیش از ارتباط تلگرامی دارد، من می خواهم با تو ارتباط تلفنی داشته باشم»، ارتباطی موثرتر و البته نیازمند تمرکز و توجه بیشتر.

  محمدرضا همچنین یک جا پیشنهاد کرد که اگر پیامی را برای فردی می فرستید و بعد از مدت ها پاسخ می دهد، سریع جوابش را ندهید!

  راستی در این فضایی که از ارتباط، تنها کلماتش مانده و لحن و زبان بدن و چهره ها و همه این ها پاک شده اند، خوب است که از اسمایلی استفاده کنیم. می تواند از سوبرداشت ها جلوگیری کند.

  من فضای کارم را در تلگرام نگه داشته ام (نیازمند ارتباط لحظه به لحظه است) و مسائل شخصی را به ایمیلم منتقل کرده ام. دیگر دوستانم در تلگرام برایم آخرین مطالب کانال های گیم و نمونه سوال های آزمون انشا و املا و را نمی فرستند. خوشبختانه هیچکدام شان هم اینقدر بیکار نیستند که این مطالب را برایم ایمیل کنند! خلاصه از دست شان راحت شده ام.

  اما برای دوستانی که هنوز از تلگرام به عنوان فضای چت استفاده می کنند، استفاده از استیکرها را پیشنهاد می کنم. البته استفاده درست! استیکرها خیلی خوب فضای طنز را القا می کنند. در فضای کاری تلگرام من هم، استیکرها همیشه نقش زنگ تفریحی را دارند که من را می خندانند.
  البته حواس تان باشد از چه استیکری استفاده می کنید چون یک کلیک، همه چیز را نابود می کند! به قول بی مک گوییره:
  “If the button is pushed, there’s no running away” (پیشنهادم این است که آهنگ eve of destruction را گوش دهید و لذت ببرید).
  —–
  نمی دونم چرا امروز فاز کتابی نوشتنم گرفته بود 🙂

  1. سلام به علی اختری جوان
   من همیشه از کامنت های خوبت لذت میبرم. خیلی فکر شده حرف میزنی و این اصلاً چیز کمی نیست.
   من خوشحالم که دوست تازه نفس و فوق العاده ای مثل تو دارم.
   به امید دیدار

 6. سلام شاهین عزیز،
  باز هم ممنون از نوشته های عالیت 🙂

  ۱- به شخصه از دوستان خودم بارها تقاضا کردم از فرستادن استیکر های بزرگ و کاملا بی ربط، صرفا برای اینکه بامزه هستند، خودداری کنند. فرستادن این استیکر ها نه تنها هیچ کمکی به انتقال بهتر و موثرتر محتوا نمی کنه بلکه باعث سردرگمی، گم کردن و فراموش شدن اصل مطلب میشه.
  ۲- برای انتقال حس صورت بهتر است تا از ایموجی ها استفاده کنیم.
  ۳- به نظرم صبور بودن در شنیدن پاسخ نکته بسیار بااهمیتی است. گاها حتی منتظره شنیدن پاسخ نمی مونیم و پرسش بعدی رو مطرح می کنیم. نهایتا هم به هیچ نتیجه ای نمی رسیم و تنها خستگی ناشی از ساعت ها حرف و سوال ناقص را باید تحمل کنیم.
  ۴- بهتر است جهت مطرح کردن مسائلی که اهمیت خیلی زیادی دارند و نیاز به توضیحات تخصصی دارند از فضاهای اجتماعی مرسوم مانند تلگرام استفاده نکنیم.
  ۵- درسته که این پلتفرم ها برای انتقال سریع مطالب استفاده می شوند اما سعی کنیم در نوشتن پیام، علائم نگارشی را تا حد زیادی رعایت کنیم.
  ۶- کلمات برجسته و مهم را در داخل گیومه قرار دهیم تا بر تاثیر کلام بیافزاید.
  ۷- اگر نیاز به نوشتن کلمه ای به زبان دیگری در متن فارسی است بهتر از همان زبان برای نوشتن استفاده کنیم. برای مثال: “نیاز به گرفتن “ویزای a2” دارم.
  ۸- سعی در خواندن فکر طرف مقابل و یا پیش بینی کردن پاسخ احتمالی او نداشته باشیم.
  ۹- پایان گفتگو به اندازه آغاز آن اهمیت دارد، گفتگو هایمان را به درستی و به وضوح به سرانجام برسانیم.

  نکاتی که مطرح شد، بیشتر بر اساس تجربیات شخصی است و نمی دونم تا چه اندازه عمومیت دارند.

  1. سارای گرامی
   به نکات خوبی اشاره کردید.
   از کامنت شما خیلی خوشم اومد، خودش یه پست کامل و خوبه به نظرم.
   موفق باشید.

 7. سلام شاهین جان. وقتت بخیر.
  یه نکته‌ای که با اضافه شدن سرویس ارسال صوت اهمیت پیدا کرده و جالبه بدونیم اینه که اگه شخص مقابلمون داره تکست می‌ده، ترجیحا از وُیس فرستادن اجتناب کنیم یا حداقل قبل از ویس دادن اجازه بگیریم. و البته برعکس اگه شخص داره ویس می‌فرسته در صورت امکان با همون روش جوابشو بدیم.
  این دیگه خیلی ریزه کاری محسوب میشه ولی توی بعضی گوشی‌ها، شکل اموجی‌ها متفاوت دیده میشه. (این اموجی 😁 توی اندروید خوشحال به نظر نمیاد اما بقیه جاها چرا) ترجیحا از این اموجی‌های محل اختلاف استفاده نکنیم.

 8. همه چیزهای خوب رو همه گفتن… من چیزی ندارم بگم فقط اومدم بگم نکته های خیلی خوبی رو دوستانم ن گفتن…
  ولی بررسی هایی که من بارها و بارها داشتم روی این قضیه یه چیز رو بهم میفهم نه…
  آدمها توی فضای مجازی جسورن… خودشونن ولی جسورتر.. این جسارت هم با بار منفی و هم با بار مثبت هست…
  بنظرم یه مطلبم در مرود اینکه با طرف مقابلمون چطوری برخورد کنیم هم بنویس… اینکه اگر یکی اومد گفت: های داداش آنی؟
  من چطور میتونم جوابش رو بدم که یاد بگیره دیگه اینجوری حرف نزنه😆😅

  ود آخر شاهین جان شاید حرف من زیاد جالب نباشه..، لی بزاریم هرکسی همونطور که هست باشه… ما متقابل به مثل نکنیم

 9. شما که جواب ندادن طرفو حمل بر بی احترامی نمیکنی، خب عدم معرفی کاملشم حمل بر بی احترامی نکن! جای دوری نمیره!!! بعدشم شما که در هر صورت منو نمیشناسی چه فرقی میکنه بگم “سید جواد جباری حسینی” یا بگم “سلطان قلبها”؟؟؟ حرفم که مهمتره…

 10. میشه منو راهنمایی کنید؟ به ایمیلم بفرستید که ببینمش
  با یه پسری چند ماهه تو فضای مجازی دوستم، فقط مجازی هست، حتی صداشو هم نشنیدم، خیلی دوسش دارم اما راهمون دوره
  چه جوری باهاش بچتم که بیشتر بهم اهمیت بده
  آخه من تو چتها خیلی کم حرفم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *