نویسندگی آنلاین

یک نویسنده آنلاین حرفه‌ای چه ویژگی‌هایی دارد؟

نویسندگی آنلاین یعنی چه؟

به گمانم نوشتۀ آنلاین نوعی از متن است که برای فضای آنلاین تولید می‌شود و در اینترنت عرضه می‌شود.

نویسندگی آنلاین از تأثیرگذارترین و به‌روزترین انواع نویسندگی است که در ایران هنوز به ظرفیت‌های آن پی نبرده‌ایم.

برای اینکه در فضای آنلاین بنویسم لازم نیست نویسنده‌ای حرفه‌ای باشیم که تمام زمانش را وقف نوشتن کرده؛ بلکه هرکدام از ما با توجه به تخصصی که داریم می‌توانیم رسانۀ شخصی خودمان را داشته باشیم. ولی نکات مهمی هست که برای هر نویسندۀ آنلاینی که در پی اثربخشی بیشتری است ضروری به نظر می‌رسد.

نویسندۀ آنلاین چه ویژگی‌هایی را ندارد؟

 1. نویسندۀ آنلاین از آن دسته از آدم‌هایی نیست که از سر نابلدی و کم‌سوادی برای تأمین محتوای سایت و کانالش از درودیوار و غذایی که می‌خورد عکس سلفی بگیرد.
 2. نویسندۀ آنلاین آدم زردی نیست که مدام دنبال اخبار و حوادث و شایعات روز باشد و به آن‌ها عکس‌العمل نشان بدهد.
 3. نویسندۀ آنلاین کسی نیست که حرف جدیدی نداشته باشد و فقط و فقط از روی سایت‌ها خارجی کپی و ترجمه کند.

نویسندۀ آنلاین چه ویژگی‌هایی دارد؟

 1. او شتاب‌زدگی فضای آنلاین را می‌فهمد اما شتاب‌زده نمی‌نویسد. آنلاین بودن به این معنا نیست که در لحظه هر چیزی به ذهنمان خطور کرد را بریزیم توی اینترنت. نویسندۀ آنلاین حرفه‌ای فاصله‌ای منطقی را بین نوشتن و انتشار در نظر می‌گیرد.
 2. برای نویسندۀ آنلاین تولید مطالب ارزش‌آفرین و بدون تاریخ‌مصرف اولویت اصلی را دارد. برای او کیفیت به‌مراتب مهم‌تر از به‌روز بودن به هر قیمتی است.
 3. نویسندۀ آنلاین دنباله‌رو جریان‌های روز و ابتذال فکری موجود در فضای اینترنت و شبکه‌های جدیدی نیست. او اگر به رویدادها می‌پردازد، نگاهی هم به روندها دارد.
چگونه نویسنده شویم؟ | دریافت کتاب قدرت نوشتن |کانال مدرسه آنلاین نویسندگی در تلگرام
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

6 دیدگاه برای “یک نویسنده آنلاین حرفه‌ای چه ویژگی‌هایی دارد؟

 1. سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب شاهین کلانتری عزیز
  چقدر خوب بود … البته همیشه نوشته های شما خوب هستن …
  و خوبه که بیشتر به این نوشتن آنلاین و ماهیت اون پرداخته بشه … و چقدر دوست دارم نظرتون رو در مورد کپشن نویسی های اینستاگرام و عکس نوشته های اینستاگرام بدونم و این که الان فضای اینستاگرام بین کاربران ایرانی جدا از سلفی با در و دیوار و غذا و تبلیغ ، حاوی متن های طولانی و رفتن به سمت متن محور بودن این رسانه شده آیا با ماهیت این رسانه در تضاد نیست ؟؟؟

 2. دقت شما در باره موضوعات مختلفی که مطلب می نویسید بسیار متعهدانه و از روی فکر میباشد متشکر هستم به نوبه خودم از تعهدتان در نوشتن و از ارزشی که برای وقت دیگران می گذارید

 3. چه نکات خوبی بود در مورد ویژگی‌هایی که یک نویسنده آنلاین دارد و ویژگی‌هایی که نباید داشته باشد.
  و همین مفهوم «شتاب» و «شتاب‌زدگی» خیلی کلیدی است. اینکه نویسنده با علم و درک فضای آنلاین، از شتاب‌زده نوشتن خودداری کند و کمی تعمق را وارد فضای نوشتاری کند.
  این طوری می‌توانیم امیدوار باشیم به جای تولید انبوهی از محتوای سردستی، نوشتارهایی تولید شود که در گذر زمان، هم‌چنان ارزش خواندن و رجوع داشته باشد.

 4. اون فاصله منطقی بین نوشتن و انتشار رو من به خوبی احساس کردم. فکر می کنم وقتی کاری انجام میدیم، همون لحظه ازش ارزیابی دقیقی نداریم و ممکنه فکر کنیم خیلی خوبه یا خیلی بد. ولی اگه بعد از یه مدت بیایم سراغش میتونیم واقع بینانه تر نقدش کنیم. من چند بار که واسه ملت کامنتای طولانی نوشتم و یه دفعه اشتباهی صفحه رو بستم و اعصابم وحشتناک خورد شد و دوباره شروع به نوشتن کردم و این بار موضعم نسبت به موضوع عوض شده بود! متوجه فایده این کار شدم. 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *