اگر از مقایسه کردن خودت با دیگران بیزاری...
اگر از مقایسه کردن خودت با دیگران بیزاری…
۱۳۹۷-۰۴-۱۰
تک فرمان نویسندگی آنلاین و تولید محتوا
تک فرمان نویسندگی آنلاین و تولید محتوا
۱۳۹۷-۰۴-۱۳

فقط باید محتوا تولید کنی، محتوا از هر تبلیغی مؤثرتر است. اگر محتوای خوب تولید کنی همۀ مخاطبانت شیفتۀ تو می‌شوند. بازاریابی محتوا تنها شیوۀ باقی‌ماندۀ بازاریابی است. محتوا پادشاه است و…

این‌ها تنها نمونه‌هایی از حرف‌های ترغیب‌کننده و جذاب دربارۀ تولید و بازاریابی محتواست.

خروارها مطلب مختلف هم وجود دارد که سعی دارند تکنیک‌های راحت و ارزان و ساده و تنبلانۀ تولید محتوا را یاد بدهند؛ اما درنهایت آفتابه‌لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی.

اگر تولید محتوا راحت است چرا فقط تعداد معدودی از سایت‌ها به‌طور منظم به‌روز می‌‌شوند؟ چرا ما فقط چند تا کانال فعال و پرمحتوا داریم؟ چرا پیج‌های اینستاگرامی چیزی جز محتوای زرد منتشر نمی‌کنند؟

بله، تولید محتوا دشوار است، بسیار دشوارتر از حدی که تصور می‌کنیم. نه فقط محتوای درجه‌یک، حتی تولید منظم انواع متوسط محتوا هم کار چندان سهلی نیست.

این موضوع را فقط وقتی عمیقاً می‌فهمی که پس از چند ماه تولید منظم محتوا، کماکان برای نوشتن یک پست وبلاگی کوچک عرق از هفت چاکت سرازیر می‌شود.

پس لازم است قبل از دادن فتوای «برو محتوا تولید کن تا دیده شوی، رشد کنی و پولدار شوی.» کمی هم از دشواری تولید محتوا و راه‌های غلبه بر آن گفته شود.

چرا تولید محتوا سخت است؟

 

 چون نیاز به فکر کردن دارد

کف ماجرا این است که باید فکر کنی. برای ما که به بی‌فکری عادت کرده‌ایم و از روز اول مدرسه تا اخذ بالاترین مدارک تحصیلی، مثل ربات در مسیرهایی که از قبل برایمان تعیین شده حرکت می‌کنیم. فکر کردن سخت‌ترین کار دنیاست. ما دوست داریم دیگران به جای ما فکر کنند و ما فقط مجری افکار آن‌ها باشیم. هرچند اگر در ظاهر اسم نشخوارهای ذهنی خودمان را فکر بگذاریم. اسم هر چیزی که به ذهن ما خطور می‌کند «فکر» نیست.

تولید محتوا ذاتاً از جنس رهبری است تا پیرو بودن. یک رهبر کارآمد همواره در حال تولید فکر است.

چه باید کرد؟

وقتی وارد مسیر فکر کردن می‌شوی، باید طاقت و شهامت سردرگم شدن، عدم امنیت، پریشان‌فکری، تشویش و فشار ذهنی را داشته باشی. تسلط بر تفکر خلاقانه و نقادانه نیاز به آموختن دارد.

 چون صبر و تحمل می‌خواهد

اصولاً محتوا نگاه بلندمدت می‌طلبد و چندان با میانبر سازگار نیست. یک مطلب خوب می‌نویسی، شش ماه تا یک سال طول می‌کشد تا توی گوگل خودی نشان بدهد. سه سال وبلاگ‌ می‌نویسی تا چند صد مخاطب پیگیر پیدا می‌کنی. صدها محتوای مختلف تولید می‌کنی تا زمینۀ ارائۀ یک محصول فراهم می‌شود.

چنین صبر و تحملی هم خرد می‌خواهد و هم طاقت.

نگاهی به فضای وب‌سایت‌های ایرانی و هزاران کانال و پیج مختلف، نشان‌دهندۀ این است که اصولاً نود درصد افراد بیش از یکی دو ماه پای محتوا نمی‌مانند. یا موضوع دلشان را می‌زند و سراغ چیز دیگری می‌روند، یا به مسیر کارمندی و مدرک‌بازی و … برمی‌گردند.

چه باید کرد؟

باید علاقۀ خودت به موضوع را حفظ کنی. چشم‌اندازهای بلندی داشته باشی و قدرت خودت را افزایش بدهی. اسب محتوا فقط به کسانی سواری می‌دهد که مدتی طولانی دنبال او دویده باشند. رسیدن به نظمی آهنین باید اولویت اصلی یک فعال محتوایی باشد.

 چون به سبدی از مهارت‌ها نیاز دارد

اینکه در حوزۀ تخصصی خودت کارشناس هستی به این معنا نیست که بتوانی از پس تولید محتوای مرتبط با کارت بربیایی.

حتی اگر قرار است تیمی از افراد مختلف را برای تولید محتوا تشکیل بدهی، باز هم باید سبدی از مهارت‌های مختلف را داشته باشی. قطعاً بعضی از مهارت‌های درون سبد از بقیه درشت‌تر خواهند بود.

فن نگارش و نویسندگی، ویراستاری، طراحی و گرافیک، طراحی و مدیریت سایت، بازاریابی و فروش، روانشناسی و فسلفه، بخشی از مهارت‌هایی هستند که باید در سبد هر تولیدکنندۀ محتوا وجود داشته باشد.

چه باید کرد؟

با ورود به عرضۀ محتوا باید خودمان را یک یادگیرندۀ دائمی بنامیم. کتابخوان آماتوری که به یادگیری نگاهی تفننی دارد به‌سرعت از جادۀ تولید محتوا خارج می‌شود.

تولید محتوا دشوار است، اما آیا این دلسردکننده است؟ به نظر می‌رسد که برای هر آدم هوشمندی دلگرم‌کننده است. در چنین فضایی که اکثر رقبا به‌راحتی از ریل خارج می‌شوند. فرصت خوبی برای تمایز و ثروت آفرینی وجود دارد.

 

 

بعد از خواندن این مطلب چه‌کار کنم؟

می‌توانید «بهترین شغل این روزها: تولید محتوا» را بخوانید.

شرکت در طرح تابستانه مدرسه نویسندگی

دانلود رایگان کتاب چگونه به یک نویسنده آنلاین تبدیل شویم؟

اینستاگرام آموزشی شاهین کلانتری

9 دیدگاه ها

 1. سلام و عرض نباشید به خاطر اینکه از پس کاری طاقت فرسای تولید محتوا برمی آیید آنهم روزانه
  یک سوالی که داشتم این هست که چه جوری بین مطالعه و نوشتن برقرار می کنید؟ چون آخرش قرار است مطالبی که خوانده می شود به محتوای تازه و نویی تبدیل شود و در قالب جدیدی ریخته شود. و تجربه من این بوده که با وجود اینکه روزانه مطالعه می کنم در خیلی از روزها نمی توانم محتوایی تولید کنم؟ نمی دانم شاید اینکه برای خودم ضرب الاجل هایی بزارم مفید بتونه باشه یا ترفندهای دیگری هست؟

 2. یک سوال دیگر داشتم تفاوت ها و شباهت های یک نویسنده و یک محقق رو چی می دونید؟

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام
   بسیاری نویسنده بنا به نوع کارشون محقق هم هستن دیگه.
   اصولاً نمیشه اینا رو کنار هم قیاس کرد به نظرم.

 3. سمانه گفت:

  بینظیر بود. خیلی خوب و جامع. مثل همیشه. انشاالله که با راهنمایی شما دوام بیاریم😊

 4. نمی‌دانم چرا، اما این نوشته واقعا به دلم نشست.
  این همه از نوشتن و اهمیت نوشتن و لزوم نوشتن نوشتید یک بار هم از سختی نوشتن که نوشتید کار بسیار خوبی کردید.
  نوشتن واقعا سخت است اما اگر انگیزه‌ای قوی پشت آن باشد سختی مغلوب خواهد شد.
  قلم‌تان همیشه قدرتمند و موثر بادا شاهین عزیز.
  هنگامی که تو را می‌خوانم واقعا قدرت قلم را حس می‌کنم این که که خداوند به قلم سوگند می‌خورد پس قدرت عظیمی در آن نهفته است و این قدرت را می‌توان گاهی دید.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام به دوست خوبم، صلاح‌الدین عزیز
   تو خودت نمونۀ درجه یکی از افراد سختکوش حوزۀ محتوا هستی.
   من با دنبال کردن کانال و سایتت در ماه‌های اخیر به قدرت تو پی بردم.
   موفق باشی دوست خوبم.

 5. ممنون… شُکِ خوبی بود …
  بروم اصلاح شوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *