قدرت تکرار
چگونه افکار تکراری بهتری داشته باشیم؟
۱۳۹۶-۰۸-۲۳
چرا تکرار شبیه ماهیگیری است؟
چرا تکرار شبیه ماهیگیری است؟
۱۳۹۶-۰۸-۲۵

چگونه با تکرار عمل‌گراتر شویم؟

چگونه با تکرار عمل‌گراتر شویم؟

قسمت‌های قبلی کتاب قدرت تکرار:

مقدمه کتاب قدرت تکرار

چگونه افکار تکراری بهتری داشته باشیم؟

۴

بار اول که کتاب جذاب و آموزنده‌ای را می‌خوانیم، معمولاً ذوق‌زده می‌شویم و تصمیم می‌گیرم بارها و بارها آن را مرور کنیم.

اگر با خودمان صادق باشیم می‌بینیم که شهوت آشنایی با کتاب‌های جدید باعث می‌شود تا آن کتاب را به قبرستان کتاب‌هایی بفرستیم که فقط یک‌بار روخوانی کرده‌ایم و توهم فهم آن‌ها با ما مانده است.

به این فکر کنید چه تحول شگفت‌انگیزی در برنامهٔ یادگیری‌تان اتفاق می‌افتد، اگر اراده این را بیابید که جای خواندن ده‌ها کتاب، یک کتاب را ده‌ها بار بخوانید؟

بخش مهمی از لذت یادگیری و کشف، با تکرار چندباره هر اثر حاصل می‌شود. کتابی را که دوست دارید برای چندمین بار بخوانید، آن‌وقت عمیقاً حس می‌کنید چه مکاشفهٔ شگفت‌انگیزی را تجربه کرده‌اید.

انسان‌ها‌ حافظه محدودی دارد و توان تمرکز محدودتر. توانایی ما در تجزیه‌وتحلیل و پردازش اطلاعات نیز محدود است و به همین دلیل اطلاعات بیشتر لزوماً باعث تصمیم‌گیری بهتر نمی‌شود.

بنابراین مغزی که از اطلاعات مختلف اشباع شده روز به روز از عمل‌گرایی فاصله می‌گیرد و اکثر مواقع دچار فلج تصمیم‌گیری می‌شود.

تکرار یکی از راه‌های اصلی برای عمل‌گراترشدن است.

کانال مدرسه آنلاین نویسندگی در تلگرام

5 دیدگاه ها

 1. سلام و وقت بخیر خدمت شما جناب کلانتری عزیز

  سوالی اینجا ذهنم رو مشغول کرد که منظور هر کتابی هست ؟؟

  چون یک سری کتب رو صرف برای همان رو خوانی دست میگیره ادم … ولی خب کتبی هستند که محتوای سنگین تری دارن و طبیعتا یک دور روخوانی قطعا ما رو به جایی نمی رسونه … که این نوع کتاب ها بیشتر در قالب کتب تخصصی مثلا در شغل یک فرد و یا آموزش یک مهارت برای فرد هست …

  یک موردی که من خودم توجه کردم توی مطالعه کتب انگیزشی اینطور برخورد میکردم قبلا … همین طور دنبال کتب تازه بودم با این که محتوای چندان تازه ای هم دست گیرم نمیشد و تنها نوع ادبیات گفتاری نویسندگان متفاوت بود … ولی باز وسوسه میشدم برم سمت کتاب جدید تا بازخوانی همان کتاب قبلی … و درک بیشتر مفاهیم اون …

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام به دوست خوبم
   دربارۀل اینکه چه کتاب هایی ارزش تکرار دارن هم در قسمت های بعد حتما مینویسم.

 2. من همین ایده «ده بار خواندن یک کتاب » رو بجای خواندن ده کتاب ، از شما گرفتم و در مورد چهار پنج کتاب محبوبم انجام دادم .
  البته تا الان ، ماکزیمم پنج بار تونستم تکرار شون کنم و به ده بار نرسیدم . چون بقول خود تون ، شهوت خواندن کتاب های جدید رهام نمیکنه .
  با این حال ، احساس فهمیدن و تسلط به روح اون کتاب ها به قدری در من بوجود اومده که در مواجهه با رویداد های روزانه ، میتونم مفاهیم کتاب هام رو بیاد بیارم ، بهم ربط بدم ، شفاف تر از قبل به تحلیل اش نزدیک بشم و خلاصه اینکه لذت یادگیری کریستالی رو تجربه کنم .
  مطالب شما بشدت خلاق و انگیزه بخش هستند . خیلی خیلی ممنون ام .

 3. sadeq گفت:

  سلام خدمت شاهین جان عزیز.
  شاهین تو بحث نزدیک شدن به عملگرایی منظور از تکرار،تکرار چه چیزیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *