سخت‌ترین بخش نوشتن
۱۳۹۶-۰۳-۱۵
چند سطر آخر کتاب تمرکز دانیل گلمن
۱۳۹۶-۰۳-۱۷

پیش نوشت: این روزها چت کردن و گفتگوهای اینترنتی و متنی، بیش‌ازپیش فراگیر شده و جای بسیاری از ملاقات‌ حضوری و تماس‌های تلفنی را گرفته. در لیست زیر نکاتی را نوشته‌ام که معمولاً دوست دارم توی گفتگوهای آنلاینم رعایت کنم:
۱

اگر برای اولین بار به کسی پیام می‌دهید، فقط یک سلام خالی ننویسید، خودتان را حداقل در حد نوشتن نام و نام خانوادگی معرفی کنید.
۲

عیبی ندارد که پروفایل شما کاملاً مجهول‌الهویه است، یعنی نه اسم درست‌وحسابی دارد و نه عکس. ولی وقتی باکسی وارد گفتگو می‌شوید لطفاً اسم خودتان را کامل بگویید. وارد شدن به گفتگو آن‌هم بدون هیچ اطلاعات مشخصی نوعی بی‌احترامی به طرف گفتگو است.
۳

شتاب‌زدگی در ذات شبکه‌های اجتماعی است، ولی برای ارتباط مؤثر لازم است اندکی تأمل را وارد گفتگوهای آنلاینمان کنیم. به‌جای اینکه به‌سرعت نسبت به نوشتن جواب اقدام کنیم، بهتر است با دقت بیشتری چیزی را که دریافت کرده‌ایم بخوانیم. به‌هرحال در گفتگوی متنی بسیاری از احساسات و زبان بدن غایب هستند. همه از تسلط نگارشی کافی برخوردار نیستند تا حرفشان را با تمام ظرفیت و دقت بزنند. پس در مورد پیام‌هایی که دریافت می‌کنیم به‌سرعت پیش‌داوری نکنیم.

۴

بهتر است هر پیامی که می‌فرستیم را یک‌بار قبل از ارسال مرور کنیم.

۵

بهتر است به‌جای بزنگم و بحرفیم، بنویسیم زنگ بزنیم و حرف بزنیم.
۶

اگر کسی پیام ما را دیر پاسخ داد، ناراحت نشویم. ممکن است افراد آنلاین بشوند، اما فرصت و تمرکز کافی برای پاسخگویی به ما را نداشته باشند. این موضوع را حمل بر بی‌احترامی نکنیم.
۷

چندکارگی آفت انجام یک گفتگوی مؤثر و خوب است. بهتر است حین چت از تماشای هم‌زمان تلویزیون یا شرکت در دیگر گفتگوها دست بکشیم و هوس سرک کشیدن به کانال‌ها و گروه‌ها را از سر بیرون کنیم. بهتر است برای هر گفتگو از تمام ظرفیت توجه و تمرکز خودمان بهره بگیریم.
۸

هیچ عیبی ندارد برای نوشتن یک جمله درست و فکر شده چند لحظه‌ای تأمل ‌کنیم. مخاطب ما از جواب سطحی و دم‌دستی بیش از تأخیر در پاسخ دادن ناراحت می‌شود.
شما برای یک گفتگوی آنلاین بهتر چه نکاتی را در ذهن دارید؟ زیر همین پست بنویسید.

چگونه نویسنده شویم؟ | دریافت کتاب قدرت نوشتن | کانال مدرسه آنلاین نویسندگی در تلگرام

41 دیدگاه ها

 1. فارسی تایپ کردن به نظرم نکته بسیار مهمیه و همچنین اینکه وقتی حین چت کار و مشکلی پیش میاد از فردی که باهاش چت میکنیم معذرت خواهی کنیم و بگوییم کاری پیش امده است و باید برویم نه اینکه بی حرف فقط مکالمه را ترک کنیم
  فکر میکنم چیزی که باعث خیلی از رفتار های نادرست توی چت کردن میشه اینه که فکر میکنیم چون یک مکالمه ی مجازیه پس از ارزش کمتری نسبت مکالمه تلفنی و رو در رو برخورداره پس نیازی به احترام گذاشتن و دقت به اندازه ی انواع دیگه ی مکالمه نداره!

 2. نغمه گفت:

  به نظرم ميزان طول چت هاى دو طرف بايد داراى اندك تناسبى با هم باشند. براى مثال، اگر در مكالمه ى مجازى شخصى زحمت كشيده و وقت گذاشته است تا ١٠ خط براى ما بنويسد درست نيست كه با يك استيكر يا دو سه كلمه پاسخ دهيم؛ مگر اينكه بخواهيم نشان دهيم كه چندان مايل به ادامه ى گفت و گو نيستيم.

 3. سید محسن میرابوطالبی گفت:

  سلام
  علاوه بر نکات بسیار اموزنده ای که فرمودید چند نکته بسیار کوچک به ذهنم می رسد. نکاتی که من با رعایت نکردنشان پشیمان شده ام.
  اول اینکه از چت کردن برای گپ زدن استفاده کنیم نه صحبت کردن. هر چند خودم از گپ زدن بیزارم چرا که معتقدم در گپ زدن هیچ حرف پر محتوایی رد و بدل نمی شود.
  اما اگر مجبور شدیم که در چت کردن، صحبت کنیم ، شاید دقت به چند مورد زیر بی ضرر باشد:
  اگر جمله مورد نظرمان بار احساسی دارد بهتر است از استیکرها کمک بگیریم. اینکار کمک می کند احساساتمان اشتباه برداشت نشوند.
  سوم : حتی الامکان تا پایان گفتگو، نوشته های قبلی را پاک نکنیم. اینکار کمک می کند در مورد کل گفتگو برداشت صحیح تری داشته باشیم علی الخصوص اینکه گفتگو طولانی و چالشی باشد.
  چهارم: از فایل صوتی کمک بگیریم. اگر در بیان احساساتمان با استیکرها نیز موفق نبودیم بهتر است این گزینه را مد نظر داشته باشیم.
  و پنجم اینکه اگر قصدمان از چت کردن ایجاد یک رابطه طولانی است، بهتر است صداقت را چاشنی کلماتمان کنیم و سود و نفعی برای طرف مقابل داشته باشیم.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سید محسن عزیز
   تک تک نکاتی که نوشتی درست و عالی هستن.
   ممنونم که این نکات خوب رو با ما به اشتراک گذاشتی.

 4. سلام شاهین جان من فکر میکنم زمانی که فرصت و تمرکز کافی برای پاسخ دادن به یک پیام نداریم یا برای پاسخ دادن به فکر کردن بیشتر نیاز داریم می توانیم برای شخص موردنظر پیغام بگذاریم پیام شما رو خوندم در اسرع وقت پاسخ می دهم.
  کلا فکر میکنم پاسخگو بودن در فضای آنلاین خیلی کم هست و باید به این نکته بیشتر توجه کنیم.
  راستی توی بند ۶ اگر بنویسیم حمل بر بی احترامی نگذاریم بهتر نیست. البته شما استادی ،این فقط یه پیشنهاده

 5. سلام. یادم می آید چند وقت پیش مطلبی با چنین محتوایی از محمدرضا شنیدم. فکر می کنم درباره کتاب داگلاس راشکوف بود (Program or be Programmed). جدا پیشنهاد می کنم خودتان این کتاب را بخوانید که بس مفید است. حول موضوع شبکه های اجتماعی و استفاده از تکنولوژی است.

  کلا محمدرضا در مطالب مدیریت توجه، زیاد در این باره حرف زد. البته در جاهای دیگر هم در این زمینه صحبت کرده است.

  نکته اول این است که فرق میان فضای تلگرام، اس ام اس، ایمیل و تماس تلفنی را بدانیم. اگر کاری ضروری داریم، البته که تماس تلفنی گزینه بهتری است و استفاده از تلگرام، مضر. از آنسو اگر برای انتقال «پیام های تلگرامی» تماس تلفنی برقرار کنیم، آن هم مضر خواهد بود. ایمیل، بیشتر برای پیام هایی استفاده می شود که بر روی پیشانی شان نوشته شده است «این پیام، نیاز به پاسخ فوری ندارد؛ یا اصلا نیاز به پاسخ ندارد».
  ایمیل جای چت کردن نیست، پشت تلفن نمی شود چت کرد، البته حین چت کردن نیز نمی شود رابطه ای به کیفیت هنگام صحبت پشت تلفن برقرار کرد.

  کار زیبایی که از خودت دیدم، زمانی بود که به من گفتی به جای صحبت در تلگرام، با تو تماس بگیرم. در واقع این پیام یعنی «علی، مشکل تو، برایم ارزشی بیش از ارتباط تلگرامی دارد، من می خواهم با تو ارتباط تلفنی داشته باشم»، ارتباطی موثرتر و البته نیازمند تمرکز و توجه بیشتر.

  محمدرضا همچنین یک جا پیشنهاد کرد که اگر پیامی را برای فردی می فرستید و بعد از مدت ها پاسخ می دهد، سریع جوابش را ندهید!

  راستی در این فضایی که از ارتباط، تنها کلماتش مانده و لحن و زبان بدن و چهره ها و همه این ها پاک شده اند، خوب است که از اسمایلی استفاده کنیم. می تواند از سوبرداشت ها جلوگیری کند.

  من فضای کارم را در تلگرام نگه داشته ام (نیازمند ارتباط لحظه به لحظه است) و مسائل شخصی را به ایمیلم منتقل کرده ام. دیگر دوستانم در تلگرام برایم آخرین مطالب کانال های گیم و نمونه سوال های آزمون انشا و املا و را نمی فرستند. خوشبختانه هیچکدام شان هم اینقدر بیکار نیستند که این مطالب را برایم ایمیل کنند! خلاصه از دست شان راحت شده ام.

  اما برای دوستانی که هنوز از تلگرام به عنوان فضای چت استفاده می کنند، استفاده از استیکرها را پیشنهاد می کنم. البته استفاده درست! استیکرها خیلی خوب فضای طنز را القا می کنند. در فضای کاری تلگرام من هم، استیکرها همیشه نقش زنگ تفریحی را دارند که من را می خندانند.
  البته حواس تان باشد از چه استیکری استفاده می کنید چون یک کلیک، همه چیز را نابود می کند! به قول بی مک گوییره:
  “If the button is pushed, there’s no running away” (پیشنهادم این است که آهنگ eve of destruction را گوش دهید و لذت ببرید).
  —–
  نمی دونم چرا امروز فاز کتابی نوشتنم گرفته بود 🙂

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام به علی اختری جوان
   من همیشه از کامنت های خوبت لذت میبرم. خیلی فکر شده حرف میزنی و این اصلاً چیز کمی نیست.
   من خوشحالم که دوست تازه نفس و فوق العاده ای مثل تو دارم.
   به امید دیدار

 6. سارا عصارکاشانی گفت:

  سلام شاهین عزیز،
  باز هم ممنون از نوشته های عالیت 🙂

  ۱- به شخصه از دوستان خودم بارها تقاضا کردم از فرستادن استیکر های بزرگ و کاملا بی ربط، صرفا برای اینکه بامزه هستند، خودداری کنند. فرستادن این استیکر ها نه تنها هیچ کمکی به انتقال بهتر و موثرتر محتوا نمی کنه بلکه باعث سردرگمی، گم کردن و فراموش شدن اصل مطلب میشه.
  ۲- برای انتقال حس صورت بهتر است تا از ایموجی ها استفاده کنیم.
  ۳- به نظرم صبور بودن در شنیدن پاسخ نکته بسیار بااهمیتی است. گاها حتی منتظره شنیدن پاسخ نمی مونیم و پرسش بعدی رو مطرح می کنیم. نهایتا هم به هیچ نتیجه ای نمی رسیم و تنها خستگی ناشی از ساعت ها حرف و سوال ناقص را باید تحمل کنیم.
  ۴- بهتر است جهت مطرح کردن مسائلی که اهمیت خیلی زیادی دارند و نیاز به توضیحات تخصصی دارند از فضاهای اجتماعی مرسوم مانند تلگرام استفاده نکنیم.
  ۵- درسته که این پلتفرم ها برای انتقال سریع مطالب استفاده می شوند اما سعی کنیم در نوشتن پیام، علائم نگارشی را تا حد زیادی رعایت کنیم.
  ۶- کلمات برجسته و مهم را در داخل گیومه قرار دهیم تا بر تاثیر کلام بیافزاید.
  ۷- اگر نیاز به نوشتن کلمه ای به زبان دیگری در متن فارسی است بهتر از همان زبان برای نوشتن استفاده کنیم. برای مثال: “نیاز به گرفتن “ویزای a2” دارم.
  ۸- سعی در خواندن فکر طرف مقابل و یا پیش بینی کردن پاسخ احتمالی او نداشته باشیم.
  ۹- پایان گفتگو به اندازه آغاز آن اهمیت دارد، گفتگو هایمان را به درستی و به وضوح به سرانجام برسانیم.

  نکاتی که مطرح شد، بیشتر بر اساس تجربیات شخصی است و نمی دونم تا چه اندازه عمومیت دارند.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سارای گرامی
   به نکات خوبی اشاره کردید.
   از کامنت شما خیلی خوشم اومد، خودش یه پست کامل و خوبه به نظرم.
   موفق باشید.

 7. سلام شاهین جان. وقتت بخیر.
  یه نکته‌ای که با اضافه شدن سرویس ارسال صوت اهمیت پیدا کرده و جالبه بدونیم اینه که اگه شخص مقابلمون داره تکست می‌ده، ترجیحا از وُیس فرستادن اجتناب کنیم یا حداقل قبل از ویس دادن اجازه بگیریم. و البته برعکس اگه شخص داره ویس می‌فرسته در صورت امکان با همون روش جوابشو بدیم.
  این دیگه خیلی ریزه کاری محسوب میشه ولی توی بعضی گوشی‌ها، شکل اموجی‌ها متفاوت دیده میشه. (این اموجی 😁 توی اندروید خوشحال به نظر نمیاد اما بقیه جاها چرا) ترجیحا از این اموجی‌های محل اختلاف استفاده نکنیم.

 8. حسین گفت:

  همه چیزهای خوب رو همه گفتن… من چیزی ندارم بگم فقط اومدم بگم نکته های خیلی خوبی رو دوستانم ن گفتن…
  ولی بررسی هایی که من بارها و بارها داشتم روی این قضیه یه چیز رو بهم میفهم نه…
  آدمها توی فضای مجازی جسورن… خودشونن ولی جسورتر.. این جسارت هم با بار منفی و هم با بار مثبت هست…
  بنظرم یه مطلبم در مرود اینکه با طرف مقابلمون چطوری برخورد کنیم هم بنویس… اینکه اگر یکی اومد گفت: های داداش آنی؟
  من چطور میتونم جوابش رو بدم که یاد بگیره دیگه اینجوری حرف نزنه😆😅

  ود آخر شاهین جان شاید حرف من زیاد جالب نباشه..، لی بزاریم هرکسی همونطور که هست باشه… ما متقابل به مثل نکنیم

 9. جباری گفت:

  شما که جواب ندادن طرفو حمل بر بی احترامی نمیکنی، خب عدم معرفی کاملشم حمل بر بی احترامی نکن! جای دوری نمیره!!! بعدشم شما که در هر صورت منو نمیشناسی چه فرقی میکنه بگم “سید جواد جباری حسینی” یا بگم “سلطان قلبها”؟؟؟ حرفم که مهمتره…

 10. saghari گفت:

  میشه منو راهنمایی کنید؟ به ایمیلم بفرستید که ببینمش
  با یه پسری چند ماهه تو فضای مجازی دوستم، فقط مجازی هست، حتی صداشو هم نشنیدم، خیلی دوسش دارم اما راهمون دوره
  چه جوری باهاش بچتم که بیشتر بهم اهمیت بده
  آخه من تو چتها خیلی کم حرفم

 11. من گفت:

  😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐

 12. hosein گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  شاهین جان من تو همین چت کردن ها
  با یه دختری دوست شدم و یه مشکل
  خیلی بزرگی داره هنوز نتوانستیم هم دیگر
  را درک کنیم همه جور رفتار که بوده باهاش
  کار کردم فایده نداشته یه روز خیلی خوب چت
  میکنه یهو اصلا معلوم نیست چش میشه که
  اصلا آدم رو پشیمون میکنه و یه هفته چت
  نمی کنه و جواب تلفون منو نمیده بعد
  بعد به هفته میاد یه نصف روز چت میکنه زنگ
  میزنه صحبت میکنه میره بهش هم میگم چیزی
  شده که جواب نمیدی بعضی وقتا بد رفتار
  میکنی میگه به شما مربوط نیست این رو باید چه کنم ممنون میشم اگه توضیح بدید

 13. A&li گفت:

  سلام. ادم تا طرفو نبینه و نشناسه عشقش کشکه و دروغ وگرنه تو زندگی به مشکلاتی بر میخورن که دیگع نمیشه کاریش کرد اگه حضوری همدیگرو ببینن حداقل یه شناختی از هم دیگه پیدا میکنن

  • روان شناس خبره گفت:

   اونایی که با دیدن یک عکس* عاشق میشن
   همینان که وقتی دلستر میخورن مست میشن

   * عکس فیک است!
   آقا این فونت ها در بخش دیدگاه واقعا آزار دهنده هست. تعجب میکنم چرا حداقل از فونت Tahoma استفاده نمکنید!

 14. Hedieh گفت:

  سلام من با یه پسری هست که تقریبا یه ساله چت می کنم تا الان چندین بار گفته بریم بیرون تا هندیگر و ببینیم اما خب من بخاطر پر بودن وقتم و اینکه چند ماه ایران نبودم هردفعه رد می کردم اما با وجود مشغله وقتی که داشتم همیشه من مقدم بودم تو چت کردن و اون فقط زود جواب میده خسته شدم از مقدم بودن چیکار کنم؟

 15. Hedieh گفت:

  تازه بعد هر حرف زدنمون چند هفته باید بگذره تا دوباره بتونیم حرف بزنیم, و یه بار دعوامون شد و بلاکم کرد اما بعد یه ماه و خورده ای انبلاک کرد البته مقصر خودم بودم و عذرخواهی هم کردم اما تمام حرفم اینه که چرا من باید هر دفعه بهش پیام بدم؟

 16. مسافر منتظر گفت:

  سلام من پیام رسون گپ نسخه دسک تاپ رو نصب کردم و فردی که شماره موبایل منو داره برای دو فایل فرستاده ولی هیچ فایلی دریافتی رو نمی بینم در حالی که من هم شماره و اسم او فرد رو به عنوان مخاطب در گپ اضافه کردم لطفا راهنمایی کنید عجله دارم فایل های مهمی برام ارسال شده

 17. Mohammadmahdi گفت:

  سلام ببخشید ی مسئله ای دارم من. یکی رو خیلی دوسش دارم ولی هیچ جوره روم نمیشه باهاش چت کنم و حرف بزنم،نمیدونم باید چجوری شروع کنم.بیرون هم فقط تو دانشگاه دیدمش اصلا حرف هم نزدیم باهم.میشه کمکم کنید که چی بگم و چجوری بگم☹☹🙏🏻🙏🏻

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام
   پیام بده، نترس.
   یه این فکر کن که همه‌مون یه روز که خیلی هم دور نیست میمیریم.
   پس با تمام وجود عاشق شو و عشقتو ابراز کن.

   • Mohammadmahdi گفت:

    اخه نمیدونم باید چی بگم و چجوری بگم☹😭میشه بگید چی بگم

    • شاهین کلانتری گفت:

     بگو سلام
     بقیه ماجرا خودش پیش میره!

     • سهیل صالحی گفت:

      سلام شاهین جان من الان حدود یه ساله با کسی هستم همدیگرو میبینیم من خیلی دوسش دارم اونم منو دوست داره ولی هر از چن گاهی مث که ناز میکنه جواب بده بهونه میاره باید چیکار کنم اخه من تحمل ناز کردنه اونو ندارم

      • شاهین کلانتری گفت:

       رفیق، عشق یعنی درد کشیدن و دم برنیاوردن.
       کلاً تو رابطۀ عاطفی باید طاقت هر درد و آزاری رو داشته باشی. وگرنه سینگل به گور میشی!

 18. با سلام من یه مدتی با پسری تو دانشگاه آشنا شدم که برای سوالات درسی باهاش چت میکردم اوایل رفتاراش عجیب بود وتو کارای شخصی من دخالت میکرد ولی بعد عوص شد وگفت که کمتر ازش سوال کنم وبه گوگل مراجعه کنم وازین حرفا ومن هم باهاش بحث کردم وبلاکش کردم اون تو اکانت یا شماره دیگه ای که داشتم یهو قاتی کرد منو بلاک کردی واس میدی تا یه مدتی پیدات نشه ونبینمت بعدش من از بلاکی که درش آوردم خطشو از مسدود کردن درآوردم واون بعد از مدتی پیام داد که شما حق اس دادن نداشتی وفقط تو تلگرام اونم هر موقع که بخوام میخونم من فقط یه بار به طرف مقابلم فرصت میدم اگه تکرار بشه از زندگیم. حذفتون میکنم یعنی همه جا بلاک فعلا هم باهاتون سردم من اصلا متوجه منظورش نشدم از این ور ناراحت شد بلاکش کردم از اینور میگه اس ام اس نده واز این رفتارت سردم آیا مشکل از طرف منه یا اون بعدم قبلا میگفت چرا پیامای تلگرام رو پاک میکنی؟

  • شاهین کلانتری گفت:

   بی خیالش شو فهمیه جان
   کسی رو پیدا کن در تمام ساعات شبانه روز، در هر جایی مشتاق پیام های تو باشه.

 19. پریسا گفت:

  سلام آقا شاهین…من بطور اتفاقی با صفحه شما آشنا شدم و از مطالب بسیار مفیدتون استفاده کردم.
  من ۲۷ سال دارم و از پسری که در دانشگاه باهاشون آشنا شدم خوشم اومده ما هیچ رابطه ای فراتر از سلام و آشنایی از اسم و فامیل هم نداشتیم…اما خیلی رفتارها ازشون دیدم که انگاری احساسی وجود داره اما نمیتونم از این موضکع مطمئن باشم…و الان دانشگاه من تمام شده و دیگه ایشون رو نمیبینم…و تصمیم گرفتم بهشون پیام بدم البته شماره ای ازشون ندارم اما کانالی در تلگرام دارن که ازون طریق میتونم پیام بدم بهشون اما واقعاااا نمیدونم چی باید گفت و چطوری باید گفت.من واقعااااا خجالتی هستم.اون اقا ۵ سال از من بزرگتر هستن.و نمیخوام که از این رفتار من سوء برداشتی بسه.ممنون میشم پاسخ بدین.

  • شاهین کلانتری گفت:

   پریسای گرامی
   بعداً به روح خودت بدهکار میشی.
   نترس. تنها چیزی که باید ازش بترسی خود ترسه.
   پیام بده. نظر بده. رابطه برقرار کن.
   خجالتی بودن و … افسانه‌ست. نگو خجالتی‌ام. همه کمرویی داریم، ولی باید یادمون باشه که فقط یه بار زندگی میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *