متن کوتاهی از ست گادین دربارۀ اینترنت
۱۳۹۶-۰۲-۰۷
حس شگفت‌انگیز داشتن یک وب‌سایت
۱۳۹۶-۰۲-۱۰

چگونه یک کتاب را معرفی کنیم؟

کتاب خریدن برای من یک بازی لذت‌بخش و مهیج است؛ و معمولاً قدم زدن با دوستان به کتاب‌فروشی‌های انقلاب ختم می‌شود. اگر دو سه روز به کتاب‌فروشی سر نزنم مثل پرنده‌ای می‌شوم که توی قفسی در میان جنگل رها شده.

معرفی کتاب از بخش‌های محبوب مطبوعات و سایت‌ها است. یک معرفی کتاب مناسب می‌تواند تأثیر مثبتی روی فروش کتاب داشته باشد؛ با معرفی کتاب می‌توانیم شور و لذتی را که حین مطالعه تجربه کرده‌ایم با دیگران به اشتراک بگذاریم.

معرفی کتاب می‌تواند تأثیر بسیاری در موفقیت سایت ما در گوگل داشته باشد. مثلاً بخش زیادی از ترافیک سایت من به خاطر بازدیدکنندگانی است که گوگل برای پست کتاب تمرکز دنیل گلمن به سایت می‌فرستد.

داشتم فکر می‌کردم برای آشنایی با یک کتاب به چه نکاتی نیاز است؟ یک معرفی کتاب خوب باید به چه مواردی بپردازد؟ با ارائه چه اطلاعاتی از یک کتاب می‌توان خواننده را به مطالعه آن ترغیب کرد؟ خواننده کتاب با چه میزان اطلاعات درباره هر کتابی به نتیجه موردنظر خودش می‌رسد؟

همه این سؤال‌ها باعث شد چک لیستی بنویسم که در آن تمام نکاتی را که به نظرم در معرفی کتاب ضروری و مفید هستند ذکر کنم.

در پست بعدی وبلاگ سعی می‌کنم یکی از کتاب‌های جذابی که به‌تازگی وارد بازار شده با همین روش معرفی کنم. قبلاً هم دو تا کتاب را با روشی مشابه معرفی کرده بودم که لینک‌های مرتبط می‌توانید اطلاعات مربوط به آن دو کتاب کاربردی و آموزنده را مشاهده کنید.

ضمناً این چک‌لیست بیشتر برای معرفی کتاب‌های غیرداستانی مفید است، هرچند با تغییرات اندکی می‌توان آن را برای کتاب‌های داستانی نیز به کار برد.

در طراحی این چک‌لیست سعی شده که حتی اگر مخاطب به خواندن کتاب معرفی‌شده ترغیب نشد، نکات مفیدی را دریافت کند و حس نکند وقتش تلف شده. همچنین اگر چک‌لیست بتواند طوری عمل کند که مخاطب بعد از مطالعه کتاب، دوباره به معرفی ما رجوع کند، موفق بوده و این‌گونه مخاطب می‌تواند نکات تازه‌ای را کشف کند و داستان ما و کتاب را با داستان و برداشت خودش از کتاب مقایسه کند.

با داشتن چک‌لیست زیر دیگر لازم نیست هر بار برای معرفی کتابی تازه‌ چرخ را از نو اختراع کنیم؛ این فهرست می‌تواند نقشه راه ما در معرفی کتاب باشد.

ضمناً ترتیب گزینه‌های لیست به عهده شماست تا با سلیقه خودتان انتخاب کنید که کدام‌یک از موارد در ابتدا یا انتهای فهرست باشد، به نظر می‌رسد که باید به نکات ترغیب‌کننده‌تر در ابتدای فهرست قرار بگیرند.

 

یک چک‌لیست کاربردی برای معرفی کتاب

نام کتاب:

در این بخش اگر سعی کنیم در کنار نام فارسی، نام انگلیسی کتاب را هم ذکر کنیم کمک بیشتری به مخاطب کرده‌ایم. ضمناً قرار دادن لینک آمازون کتاب هم مفید است.

اگر کتاب عنوان دوم هم دارد باید ذکر کنیم.

تاریخ چاپ نسخه اصلی و نسخه ترجمه‌شده:

برخی از ناشرها از ذکر تاریخ چاپ نسخه اصلی کتاب-که معمولاً در شناسنامه کتاب ذکر می‌شود- خودداری می‌کنند، در این صورت بهتر است تاریخ انتشار کتاب را جستجو و درج کنیم.

تعداد صفحات:

در این بخش علاوه بر ذکر تعداد صفحات و حتی قطع کتاب می‌توانیم نظرمان را راجع به حجم کتاب اعلام کنیم.

نویسنده:

علاوه بر ذکر نام نویسنده می‌توانیم لینک ویکی پدیای انگلیسی یا وب‌سایت نویسنده را هم قرار بدهیم. ضمناً ارائه بیوگرافی کوتاهی از نویسنده می‌تواند جذابیت زیادی برای خوانندگان داشته باشد.

مترجم:

در این بخش می‌توان به نام مترجم اکتفا کرد یا می‌توانیم برخی از کتاب‌هایی را که قبلاً توسط مترجم ترجمه شده نام ببریم.

کیفیت ترجمه:

این بخش یکی از مهم‌ترین قسمت‌های معرفی هر کتاب است که باید حین مطالعه به‌دقت روی آن دقت کنیم و بدون هیچ سهل‌انگاری و بی‌دقتی و با صداقت کامل نظرمان را بنویسیم.

در کل بهتر است برای کتابی که ترجمه بدی دارد معرفی ننویسیم.

سایت و پروفایل نویسنده در شبکه‌های اجتماعی:

لینک‌های تکمیلی درباره نویسنده علاوه بر اینکه می‌تواند برای خوانندگان مفید باشد، باعث می‌شود با مراجعه به صفحات نویسنده در شبکه‌های اجتماعی اطلاعات بیشتری را درباره نویسنده کسب کنیم و شاید زمینه دوستی و ارتباط با نویسنده فراهم بشود.

نظر مترجم:

این بخش می‌تواند اعتبار و غنای حرفه‌ای بیشتری به معرفی ما بدهد. می‌توانیم با مترجم تماس بگیریم یا ایمیل بفرستیم و از او درباره روند انتخاب کتاب و چالش‌های ترجمه کتاب سؤال کنیم و بخش‌های مهم گفتگو را در معرفی خودمان ذکر کنیم.

نسخه پی دی اف:

برخی از ناشرها علاوه بر فروش نسخه کاغذی پی دی اف کتاب را روی اپلیکیشن هایی مانند طاقچه یا فیدیبو به فروش می‌رسانند. قرار دادن لینک پی دی اف کتاب نیز برای علاقه‌مندان به مطالعه دیجیتال مفید است.

طرح جلد، فونت و صفحه‌آرایی:

شاید فکر کنیم گرافیک یک حوزه تخصصی است و نقشی در کیفیت محتوایی کتاب ندارد؛ ولی در فضای حرفه‌ای نشر جهان هزینه‌های سنگینی برای طراحی بصری کتاب‌ها صورت می‌گیرد. اظهار نظر ما درباره کیفیت چاپ و خوانایی فونت و جلد کتاب نیز می‌تواند نکات جالبی برای مخاطب داشته باشد و معرفی ما را از دیگران متمایز کند. سلیقه و سواد بصری مناسب با مطالعه در این زمینه و خوب دیدن و دقت کردن حاصل می‌شود.

این کتاب در چه زمینه‌ای مرا یاری می‌کند:

بهتر است برای جواب دادن به این سؤال وقت کافی بگذارید، این یکی از بخش‌های کلیدی چک‌لیست است و برای مخاطب مهم و تعیین‌کننده است.

کلمات و عبارات کلیدی یا نقشه ذهنی:

حین مطالعه می‌توانیم دفترچه یادداشتی کنار دستمان داشته باشیم و فهرستی از کلمات و عبارت کلیدی کتاب را یادداشت کنیم و با مخاطبان به اشتراک بگذاریم. همین‌طور کشیدن نقشه ذهنی برای کتاب می‌تواند نکات ارزشمندی را انتقال بدهد.

چند جمله طلایی و کوتاه از کتاب:

جملاتی که انتخاب می‌کنیم باید کوتاه باشند و به‌صورت مستقل معنا داشته باشد. حین مطالعه می‌توانیم زیر جملاتی که به نظرمان جالب می‌رسند خط بکشیم، حداقل پنج جمله برای معرفی هر کتاب کافی است.

یک پاراگراف از کتاب:

در این بخش نباید چند صفحه از کتاب را نقل کنیم، بلکه باید به‌دقت یکی از پاراگراف‌های کتاب را نقل کنیم که بتواند معرف کل محتوای کتاب باشد، همچنین در این بخش می‌شود از متنی که در پشت جلد کتاب آمده بهره گرفت. مقدمه کتاب نیز برای انتخاب محتوای این بخش مفید است.

ستاره:

از ۱ تا ۵ می‌توانیم با توجه به معیاری که برای بخش معرفی کتاب وبلاگ یا سایت خودمان تعریف می‌کنیم به هر کتاب ستاره بدهیم. این بخش هم می‌تواند برای مخاطبان ما جالب باشد.

داستان من و کتاب:

در این بخش می‌توانیم داستان آشنایی خودمان با کتاب و تأثیری که روی نگرش و رفتار ما داشته است بنویسیم. این بخش می‌تواند صمیمی‌ترین و خواندنی‌ترین بخش چک‌لیست باشد.

ناشر:

در این بخش می‌توانیم لینک سایت انتشارات را نیز قرار بدهیم. همچنین می‌شود به سوابق ناشر پرداخت.

قیمت:

مهم است؛ فراموش نکنید!

 

در همین رابطه:

کتابی که باعث شد دوباره فکر کنم

نقشه‌های شیطانی

چگونه نویسنده شویم؟ | دریافت کتاب قدرت نوشتن | کانال مهارت های نویسندگی در تلگرام

29 دیدگاه ها

 1. زیبا بود من نهایت استفاده را بردم . من در وبلاگ خودم کار اصلی ام معرفی کتاب های تخصصی نرم افزار است . از این به بعد از راهکار تو استفاده می کنم . ممنونم که به جزئیات خوبی فکر کرده ای و نوشته ای .

 2. پوريا قصابي گفت:

  سلام شاهين جان

  از شما ميخواهم
  به عنوان يك نويسنده
  بهترين نمايشنامه اي كه خوانده اي را جهت اجرا معرفي كني بهم

  سه پاس

 3. سلام شاهین جان – ممنون بابت پست خوبت
  نمیدونم چقدر با سایت گودریدز آشنا هستی ولی تو این سایت تمام موارد مربوط به معرفی کتاب لحاظ شده و اکثر کتابهای موجود در دنیا را در این سایت میشه پیدا کرد

 4. زینب رمضانی گفت:

  اول از همه برای معرفی یه کتاب باید اون کتاب خودتورو هیجان زده کنه …
  البته اگه نشد هم نشد
  چند تا فن بازاریابی بلد باشی حله!!

  بذار یه خاطره از کلاس داستان نویسی تعریف کنم باهم کیف کنیم:
  ✳کتاب سنن النبی یه کتابیه که طرح قشنگی نداره تازه صفحه بندی و همه خصوصیات ظاهریش داااغونه
  من به دلایلی باید این کتابو میخوندم ویه خلاصه ارائه میدادم ؛ ازطرفی تکلیف کلاس نویسندگی هم این بود که باید یکی از کتابهای سیر مطالعاتی اونا روکه سنن النبی جزوش نبود رو میخوندیم
  آخر جلسه هم هرکس توی سه دقیقه کتابشو معرفی میکرد که کسل کننده ترین قسمت کلاس بود
  حالا فکرشو بکنید که من کتاب کسل کننده ای برای معرفی داشتم ، خودم کسل بودم ، دربخش کسل کننده کلاس بودم و ازهممممه بدترررر! نفر آخر بودم آ هیشکی حالشا نداشت حرفا منا گوش بده …

  ولی

  توی اون جلسه تمام نکات منفی کتاب رو کنار گذاشتم و بزرگترین حسن کتاب رو به صورت اغراق آمیز و بالحنی هیجان زده وبرانگیخته شروع کردم به صحبت کردن درموردش …

  باااورتون نمیشه که همه برام دست زدن و معرفی کتابم بهترین معرفی کتاب اون جلسه شد …

  اینه …👌👌👌

 5. مرتضی گفت:

  سلام خوب بود اما به این نکات اشاره نشد:
  ۱.انگیزه نوشتن کتاب توسط نویسنده چیست ؟
  ۲.این کتاب را برای چه افرادی مفید است
  ۳.این کتاب چه بخش اززندگی ما رابهبود میبخشد

 6. زهرا گفت:

  سلام.ببخشید معرفی یک کتاب در رده ی ادبیات هم نیاز به گفتن نام نویسنده است؟یا باید به تفسیر مطالب کتاب پرداخت؟

 7. علیرضا گفت:

  شاهین جان خیلی خوب بود. من به شخصه خیلی استفاده بردم و الان اولینش را نوشتم. راستش نه دقیقا به همین استایل ولی خب خیلی تقلب کردم ازت:)
  به کار من خیلی آمد. ممنونم از به اشتراک گذاشتن این مطلب واقعا مفید بود.
  موفق باشی.

 8. امیرارسلان گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یه داستان تخیلی زیبایی را درست کردم که می خوام بعنوان یه کتاب بنویسمش ولی بعضی وقتا فک می کنم که چگونه معرفیش کنم که مردم بخواننش که این موضوع زیاد منو ناراحت کرده برای همین اگه کسی نظری چیزی داره ممنون میشم راهنماییم کنید

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام امیرارسلان عزیز
   روند دیده شدن، طولانی و گاهی طاقت فرساست.
   ولی اگر یه نویسندۀ واقعی و سرسخت باشد خسته نمیشید.
   ضمناً اینترنت کار رو خیلی راحت تر کرده.
   یه نگاهی به سایت نوگام بندازید.

 9. Asma گفت:

  خیلی خوب و مفید
  ولی کاش مثالی هم قرار میدادید که بهتر متوجه موضوع شویم
  باتشکر از شما

 10. nazanin گفت:

  سلام خسته نباشید.ببخشید درخصوص کارآمدی وتاثیرگذاری معرفی کتاب های مذهبی چه پیشنهادی دارید؟

 11. بیتا گفت:

  سلام
  خیلی عالی و کاربردی بود. خیلی ممنونم.

 12. خیلی چک‌لیست جالبی بود. من هروقت دنبال سوالی در زمینه نویسندگی هستم بالاخره یکطوری یا در حرف هاتون یا در سایتتون، پیداش میکنم.
  بنظرم پر کردن همۀ این چک‌لیست یک کم متن معرفی را طولانی کند ولی اگر هربار به یک روش جدید، از چندتاش استفاده کنیم جالب‌تر می‌شود.
  مثلا یکبار با نقشه ذهنی، یک بار چند جمله، یک بار داستان آشنایی.
  باز هم ممنون از این دسته‌بندی عالی.

  • شاهین کلانتری گفت:

   شکیبا جان
   حتماً معرفی کتاب هایی که میخونی بنویس. اینجوری چیزهایی خیلی بیشتری از کتاب ها دستگیرت میشه و بقیه رو هم تو یادگیری خودت شریک میکنی.

 13. ** معرفی یک کتاب فروشی خاص :

  حتماً می‌دانید که جامعه‌ی ما با فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی چندان رابطه‌ی دوستانه‌ای ندارد. اما دلیل اصلی کم‌لطفی به این یار مهربان چیست؟ مسلماً جواب این سؤال، بی‌علاقگی ما ایرانی‌ها نسبت به داستان‌ها، یادگیری آموزه‌های جدید و پرورش قوه‌ی تخیل نیست، چراکه فرهنگ و تاریخ ادبی پربار و منحصربه‌فردمان، نشان از جایگاه بلند و ارزشمند ادبیات، به‌ویژه ادبیات داستانی، در زندگی مردمان این دیار کهن دارد.

  به نظر می‌رسد که ما تنها نمی‌دانیم که چطور باید از میان خیل عظیم کتاب‌های موجود در بازار، کتابی باب میل و طبق سلیقه‌ی خودمان پیدا کنیم و سرعت روزافزون زندگی و مشغله‌های فراوان، فرصت آزمون و خطا برای پیدا کردن کتاب موردعلاقه‌مان را از ما گرفته است.

  اما با ایران کتاب، آزمون و خطایی در کار نخواهد بود. بهترین و تحسین‌شده‌ترین کتاب‌های سراسر این کره‌ی خاکی در انواع سبک های گوناگون گرد هم آمده‌اند تا برای کسانی که تمایل به آشنایی با آثار ارزشمند ادبی دارند، هیچ دغدغه‌ای وجود نداشته باشد.با انتخاب از میان آثار متنوع و دست‌چین شده‌ی ایران کتاب، می‌توانید مطمئن باشید که کتابی که در دست دارید، ارزش زمانی که برای آن صرف می‌کنید را دارد.

  ایران‌کتاب، رسالت خود را ارائه‌ی اطلسی جامع از برترین کتاب‌ها و معتبرترین جوایز ادبی سراسر دنیا می‌داند و بر آن است تا با خلق آرمان‌شهری ادبی، بهترین‌ها را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

  بنا به گفته‌ى بورخس: “بهشت، جايى شبيه به يك كتابخانه‌ى بزرگ است.” اگر با بورخس هم نظر هستيد حتماً با ما همراه شوید .

 14. کافه بوک گفت:

  سلام.
  ما در وب سایت کافه بوک کار معرفی کتاب انجام میدیم و معمولا کتاب ها رو در چند بخش معرفی می کنیم. اما این مطلب تلنگر خوبی بود که کتاب ها رو به شکل مفصل تر و بهتر معرفی کنیم.
  البته یکی از مواردی که ما جدیدا در معرفی استفاده می کنیم استفاده از اینفوگرافیک برای خلاصه کتاب هاست. امیدوارم با این کار تاثیر مثبتی ایجاد کنیم.
  خوشحال میشیم به سایت ما سری بزنید و نظر خودتون رو بیان کنید. ( http://www.kafebook.ir )
  با احترام.

 15. کافه بوک گفت:

  باعث افتخار است.
  اجازه بدید یک خلاصه از ایده راه اندازی کافه‌بوک رو خدمتتون عرض کنم:
  من خودم (سروش فتحی) تازه داشتم مطالعه کتاب رو به شکل جدی دنبال می‌کردم و برای انتخاب کتاب همیشه از دوستانم، از فروشندگان کتاب، بعد از صفحات اینستاگرام و… کمک می‌گرفتم. بعد از مدتی دیدم یک وب‌سایت که فقط در زمینه معرفی کتاب کار کنه و به افراد در انتخاب کتاب کمک کنه وجود نداره، به همین خاطر از طریق چند دوست یک سایت خیلی ساده راه‌اندازی کردم و تا به امروز جلو اومدم… امیدوارم بتونم این کار رو هم ادامه بدم و به افراد در انتخاب کتاب کمک کنم.

  باعث افتخاره که کار ما تونسته نظر مثبت شما رو جلب کنه. من هم خوشحال میشم بیشتر با شما آشنا بشم و از راهنمایی‌های شما استفاده کنم.
  با احترام

  • شاهین کلانتری گفت:

   سروش فتحی عزیز
   ایده ای بکر و جذابی رو برای کار کردن انتخاب کردید.
   من هر کمکی از دستم بیاید در خدمت هستم.
   به امید دیدار شما. به زودی

 16. کافه بوک گفت:

  شما لطف دارید شاهین جان
  خوشحال میشم اگر کافه‌بوک رو به مخاطبان خودتون معرفی کنید.
  و اینکه اگر ایده‌ای یا پیشنهادی برای کافه‌بوک دارید، از ما دریغ نکنید.
  با احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *