آدمی باش که می‌خواهد بداند تا بتواند
۱۳۹۶-۰۱-۲۸
این روزها چه می‌خوانم؟
۱۳۹۶-۰۱-۳۰

«آیا نویسندگی نان و آب می‌شود???»

بدون پس‌وپیش، همین یک جمله را برایم فرستاده، با سه تا علامت سؤال برعکس! من در پاسخ نوشتم:

نمی‌خواهم شعار بدهم که باید برای روحت بنویسی و توقع درآمد توهین به هنر است و…

یا ناله نمی‌کنم که‌ای آقا این‌جا توی جهان سوم چه کسی از نوشتن پول درآورده که تو می‌خواهی دومی باشی.

از دو نکته بالا که بگذریم، می‌توانم بگویم که گونه‌هایی از نویسندگی به درآمد می‌رسند و بعضی از مدل‌ها هم کمتر و شاید هرگز.

بگذار اول نیمه خالی لیوان را بگویم، اگر چشم به این دوخته‌ای که داستان کوتاه و رمان چاپ کنی وزندگی‌ات را بگذرانی که به چیز محالی فکر می‌کنی. توی مملکتی که با هشتاد میلیون جمعیت، تیراژ کتاب به پانصد نسخه رسیده باید فاتحه پول درآوردن از نویسندگی را خواند. به تدریس و این‌ها هم نمی‌شود دل بست که همین حالا هم تعداد معلم‌های داستان‌نویسی از متقاضی‌ها بیشتر است.

اینجا کتاب و ادبیات فقط برای بعضی از ناشرهای قدیمی و گردن‌کلفت سود دارد که آن‌ها هم نان نبود کپی‌رایت می‌خورند و چاپ رمان‌های مفت خارجی و صدالبته اعتبارشان. نوش جانشان.

و اما نیمه پر لیوان نویسندگی؛ با رونق گرفتن و فراگیر شدن اینترنت و کسب‌وکارهای دیجیتال، حالا همه آن‌ها به چیزی احتیاج دارند به نام محتوا تا توی گوگل سری توی سرها دربیاورند، چون این حرف بیل گیتس را زیاد به گوششان خورده که محتوا پادشاه است.

با توجه به اینکه سئوکارها و کلاً اهالی تکنولوژی آن‌چنان دست‌به‌قلم نیستند و در وادی دیگری سیر می‌کنند روز به روز احتیاج مبرم به نویسندگان را بیشتر حس می‌کنند.

برندها همیشه برای خلق تمایز و دیده شدن به قصه‌گوها نیاز دارند. پس اوضاع برای نویسنده‌های تندذهن و کارکشته آن‌چنان بد به نظر نمی‌رسد.

نویسندگی آنلاین و نوشتن برای رسانه‌های دیجیتال گونه‌ای از نوشتن است که همین حالا هم فرصت‌های شغلی بسیاری دارد. از این منظر که نگاه کنیم نویسندگی شاید نان‌وآب هم بشود.

دریافت کتاب قدرت نوشتنتنها راه نویسنده شدنکانال مهارت های نویسندگی در تلگرام

8 دیدگاه ها

 1. نیلوفر آبی گفت:

  چرا که نه خوب هم نان و آب میشود. بازاریابی محتوا فرصت شغلی تازه ای است که برخلاف تبلیغات سنتی تازه نفس است و راه خودش را خوب بلد است و هنوز مخاطبانش پی به پوچی این داستان ها نبرده اند…

 2. حرف حساب بود.
  در فضای امروز که با انباشت محتوا سر و کار داریم، برندها برای اینکه بتوانند گلیم خودشان را از آب دربیاورند و دیده و شنیده شوند، نیاز دارند که بهتر و حرفه‌ای‌تر خودشان را مطرح کنند.
  و جای خالی نویسنده‌های خوب، که مدیوم‌های مختلف را بشناسند، احساس می‌شود.

 3. به سوال های تلگرامی میخوره شاهین :)) (میدونم از تلگرام متنفری و الان باید فرار کنم تا تکه تکه ام نکردی!)
  اما از شوخی گذشته، با تو هم عقیده هستم که با توجه به سرعت بالای تغییر دنیای اطراف ما، احتمالا بهتر است به پیووت بیشتر فکر کنیم (وگرنه مجبور خواهیم شد فکر کنیم). پیووت در نحوه‌ی ارائه‌ی خدمات. پیووت در نحوه و مدل درآمدی‌مان. پیووت در نحوه نگرش به کسب‌و‌کار و …

 4. آشام گفت:

  جالبه این منبع درآمد هنوز توی ایران زیاد مورد استفاده قرار نمیگیره و بیشتر از اینکه تمرکز بر روی نویسندگی باشه تمرکز بر روی ترجمه مقالات هستش.

  اما دیر یا زود تولید محتوا یه شغل نون و آب دار میشه.

 5. سعید گفت:

  فکرنمیکنید آن نوع دوم نوشتن ممکن است باعث هرز رفتن استعدادها وعدم خل رمان های بینظیرشود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *