چگونه یک کانال تلگرام حرفه‌ای داشته باشیم؟
۱۳۹۶-۰۱-۲۶
آدمی باش که می‌خواهد بداند تا بتواند
۱۳۹۶-۰۱-۲۸

بهترین راه مطالعه برای تقویت مهارت نگارش

پیش نوشت: این پست گزارشی کوتاه یک تجربۀ شخصی است که برای من مفید و آموزنده بوده و تأثیر آن را در عمل دیده‌ام؛ دلم خواست آن را با شما دوستان عزیزم که دغدغۀ تقویت مهارت نگارشی‌تان را دارید در میان بگذارم.

۱

من هم برای تندخوانی عرق ریخته‌ام، هم کندخوانی، ولی حس می‌کنم با هیچ‌کدام از این روش‌ها، با آن شدت و قوتی که می‌خواستم، کلمات و ترکیب‌های تازه، ‌وارد دامنۀ واژگان فعالم* نشدند.

اما چند روزی است حس می‌کنم بهترین راه شخصی مطالعه کردن را یافته‌ام.

حالا حسن مطالعۀ کتاب‌هایی که می‌دانم نثر خوبی دارند، یک دفترچه مخصوص می‌گذارم کنار دستم و هر واژه و عبارت تاز‌ه‌ای که می‌بینم توی دفترچه می‌نویسم.

با یادداشت‌برداری از لغاتی که کمتر از آن‌ها استفاده کرده‌ام، برای وارد کردن آن‌ها به نثرم گام مؤثرتری بر می‌دارم.

این کار باعث می‌شود با هوشیاری بیشتری واژه‌ها و عبارت‌های بدیع و نو را شکار کنم. حالا خیلی دقیق‌تر و لذت‌بخش‌تر مطالعه می‌کنم.

اما این فقط قدم اول است، به نظر می‌رسد برای وارد کردن همیشگی این عبارت‌ها به مغزمان باید قدم دیگری را هم برداریم.

۲

در گام دوم، باید از کلمات و عبارت‌هایی که جمع کرده‌ایم بهره‌برداری کنیم.

بهترین راه این است که بخش از برنامۀ تمرین نویسندگی‌مان را به نوشتن با استفاده از این کلمات اختصاص بدهیم.

من در استفاده از کلمات تازه، زیاد به منطق و چفت‌وبست جمله‌ها فکر نمی‌کنم، فقط سعی می‌کنم به شکل افراطی از واژه‌ها و ترکیب‌های تازه استفاده کنم تا وارد دامنه واژگان فعالم بشوم.

پس با خواندن و یادداشت برداشتن و نوشتن بر اساس واژهای صیدشده، با یک تیر چند نشان می‌زنیم، هم عمیق‌تر مطالعه می‌کنیم و هم مهارت نگارشی‌مان را سرعت بیشتری تقویت می‌کنیم.

 

*یعنی واژگانی که در فکر کردن و حرف زدن و نوشتن به شکل فعالانه‌ای از آن‌ها بهره می‌بریم.

دریافت کتاب قدرت نوشتنتنها راه نویسنده شدنکانال مهارت های نویسندگی در تلگرام

5 دیدگاه ها

 1. آذرباد گفت:

  سلام. من تصمیم به نویسنده شدن ندارم اما به واژه ها و کاربرد درستشون علاقه دارم و مدت هاست این کاری که شما گفتید را انجام داده و نتایج ظریف و دلنشینی در گذر زمان گرفتم و می گیرم.کار دیگری که می شه انجام داد اینه که بتونیم واژه ها و ترکیبات بدیع به کار گرفته شده توسط بزرگان را در رابطه با مثلا یک حس “دیدن” یا “شنیدن”جمع کنیم و در اوقات فراقتمون به عنوان سرگرمی به آنها فکر کرده یا جمله بسازیم و لذت ببریم.

 2. شاهین سلام .
  اول از همه یک #خودافشایی .
  من همیشه و هر روز به وبلاگت سر می زنم و در خیلی از اوقات می خونم . اما احساس میکنم نوشتن به عنوان یک کامنت برای نویسنده کار واقعا سختیه . اما حالا می نویسم که ترسم بریزه!
  راجع به متن من خیلی به حرفت باور دارم ، اما نیاز داشتم این حرفها که مدام در ذهنم طبقه بندی بشه و بفهمم دارم چی کار میکنم .
  همیشه کنار کتاب خوندنم لپ تاپ روشن هست _ و حین پخش موسیقی _ وقتی به کلمه قلمبه سلمبه ای می رسم تو ورد که اسمش رو گذاشتم لغات یاد داشت می کنم . اگر هم جایی باشم که دسترسی به لپ تاپ نداشته باشم با ماژیک هایلایت می کنمش تا یادم بمونه .
  ممنون که نوشتی .

 3. […] بهترین راه مطالعه برای تقویت مهارت نگارش […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *