آیا نوشتن تعطیل‌بردار است؟
۱۳۹۶-۰۱-۲۵
بهترین راه مطالعه برای تقویت مهارت نگارش
۱۳۹۶-۰۱-۲۷

شاید دوست داشته باشید این لینک را ببینید:
کلاس نویسندگی و تولید محتوا

 

پیش نوشت: پست امروز سایت را امروز به‌صورت تکه‌تکه روی کانال «مهارت‌های نویسندگی» نوشتم. در زیر نسخۀ کامل و ویرایش شدۀ این پست را مشاهده می‌کنید.

کتاب قلاب (HOOKED) با جملات زیر آغاز می‌شود:

هفتاد و نه درصد از دارندگان تلفن‌های هوشمند، حداکثر ظرف پانزده دقیقه پس از برخاستن از خواب به سراغ تلفنشان می‌روند.

شاید وحشتناک‌تر این است یک‌سوم آمریکایی‌ها می‌گویند که اگر قرار باشد بین رابطه‌ی جنسی و تلفن همراه یکی را انتخاب کنند، دومی را انتخاب می‌کنند.

با توجه به نکات بالا بدیهی است نمی‌توان تأثیر پررنگ تلگرام را در روز و روزگار ما ایرانی‌ها دست‌کم گرفت، به‌هرحال بسیاری از «معتاد به تلگرام» هستیم.

بنابراین «باید بپذیریم که در قلاب گیر افتاده‌ایم!»

به سؤالات زیر فکر کنید:

شما چند بار در روز تلگرام خودتان را چک می‌کنید؟ بیش از ده بار؟

بیشتر وقتی‌که در تلگرام می‌گذرانید صرف چت کردن می‌شود یا بازدید از کانال‌ها؟

اگر یک روز به تلگرام سر نزنید چه حالی پیدا می‌کنید؟

آیا کانالی هست که از به‌روز نشدن آن احساس دل‌تنگی کنید؟

و…

فکر کردن به سؤال‌هایی از جنس باعث می‌شود تا اشراف بیشتری به رابطۀ خودمان با تلگرام داشته باشیم.

حالا برویم سراغ اصل مطلب:

توسعه کیفی یک کانال تلگرام به‌مراتب مهم‌تر از توسعه کمی آن است.

به نظر من کانالی که ۱۰۰ عضو پیگیر و فعال دارد به‌مراتب بهتر و مؤثرتر از کانالی با ده هزار عضو منفعل و بی‌ربط است.

پس باید سؤال اصلی این پست را این‌جوری کامل‌تر کنیم:

چگونه یک کانال تلگرام‌ حرفه‌ای و باکیفیت داشته باشیم؟

بنابراین ساخت کانالی شبیه «گیزمیز» مدنظر ما نیست، هرچند شاید نکته‌هایی که در ادامه مطرح می‌شود برای ساخت کانال‌های پرمخاطب هم مفید باشد، ولی هدف ما در درجۀ اول کیفیت مخاطب است نه کمیت آن.

ده فرمان ساده برای داشتن کانالی ارزش‌آفرین و باکیفیت در تلگرام:

۱

برای جذب مخاطب به تبادل لینک با هر کانال غیر مرتبط و مبتذلی تن ندهیم.

بهتر است در هفته یک نفر عضو ثابت و ماندگار به کانال ما اضافه شود تا اینکه در یک روز صد نفر به کانال بپیوندد و در پایان هفته همۀ آن‌ها کانال را ترک کنند یا زحمت باز کردن کانال را به خودشان ندهند!

۲

اگر قرار است صرفاً یک ماشین «کپی‌پیست» باشید و هیچ حرف تازه‌ای برای گفتن ندارید. از راه‌اندازی کانال صرف‌نظر کنید.

کانال تلگرام را باید جایی مناسب و عالی برای تقویت «عضلات تولید محتوا» در نظر گرفت.

۳

آگهی ممنوع! قرار نیست از تلگرام صرفاً برای هدایت مخاطب به سایتمان استفاده کنیم.

وقتی روی کانال، فقط به انتشار لینک مطالب سایتم اکتفا می‌کنم، حس بدی به من دست می‌دهد، به گمانم باید حداقل هفتاد درصد از محتوای ما به‌طور کامل روی کانال منتشر شود و بیست تا سی درصد را به انتشار لینک‌ها اختصاص بدهیم. درباره انتشار آگهی این نسبت باید نود به ده باشد.

۴

تمرینی برای ایجاز

این شاید مهم‌ترین نکته برای تولید محتوا در تلگرام باشد. باید تا جایی که می‌توانیم کوتاه و موجز بنویسیم.

ایجاز یعنی توجه و احترام به مخاطب.

مخاطب تلگرام حوصلۀ خواندن چیزهای بلند را ندارد!

درست است که تلگرام مثل توییتر محدودیت ۱۴۰ کاراکتری ندارد، ولی به نظرم باید برای خودمان چنین محدودیت‌هایی را برای کانالمان در نظر بگیریم.

۵

از انتشار فایل صوتی نترسید.

مخاطب تلگرام پادکست گوش کردن را دوست دارد، ولی اگر سرماخورده‌اید یا تازه از خواب بیدار شده‌اید و صدایتان گرفته از ضبط فایل صوتی خودداری کنید!

انتشار پادکست آن‌قدر مفید و ارزش‌آفرین است که می‌ارزد به خاطر آن به کلاس فن بیان بروید و یک میکروفن درست‌ودرمان برای خودتان بخرید.

چگونه یک کانال تلگرام هوا کنیم؟!

اتود از مازیار بیژنی

۶

از عکس‌های درجه‌یک و باکیفیت استفاده کنید.

سعی کنید کانال شما هویت و سبک بصری خودش را داشته باشد.

سایت‌های مانند pixabay.com عکس‌هایی باکیفیتی را با کپی‌رایت آزاد منتشر می‌کنند و منبع خوبی برای تولیدکننده‌‌های محتوا در تلگرام هستند.

۷

هدف شما از راه‌اندازی کانال تلگرام چیست؟

اهدافی مثل کسب درآمد، شبکه‌سازی، آموزش، توسعۀ برند، تبلیغات و… می‌توانند اهداف اصلی شما برای ساختن کانال در تلگرام باشند.

ولی اگر می‌خواهید دوام بیاورید و مؤثر باشید اولین هدفتان، قبل از همۀ هدف‌هایی که در بالا ذکر شد، ارزش‌آفرینی و کمک کردن به دیگران باشد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید برای اعضای کانالتان مفید باشید.

از دستاوردهای چنین دیدگاهی شگفت‌زده خواهید شد.

۸

اهمیت بازی‌سازی

آشنایی با فنون گیمیفیکیشن باعث می‌شود تا اعضای کانال را با خودتان همراه کنید و در میان انبوه کانال‌های تلگرامی متمایز شوید.

سایت motamem.org درس‌های خوبی دربارۀ گیمیفکیشن منتشر کرده است.

نوشتن پست‌های دنباله‌دار و جذاب، یکی از راه‌های همراه کردن مخاطبان با کانال است.

۹

تقویم محتوا داشته باشید.

بنا نیست چون ساختن کانال در تلگرام رایگان است و برای همه در دسترس، آن را دست‌کم بگیریم. باید برای کانالمان برنامه و تقویم محتوا و به‌روزرسانی داشته باشد.

اگر می‌خواهید به‌عنوان کانالی مرجع و معتبر شناخته شوید سعی کنید یک تقویم محتوا داشته باشید و حتی برای ساعات انتشار محتوا نیز برنامه‌ریزی کنید. بهتر است حداقل در دو سه نوبت مختلف شبانه‌روز کانال را تازه کنیم.

ضمناً انتشار مجدد پست‌های قبلی وبلاگ کار مفیدی است، بالاخره همیشه بعضی از پست‌های خوب کانال از دید برخی از اعضا پنهان می‌مانند.

۱۰

تلگرام، خانه‌ای روی آب!

به‌هرحال داشتن کانال در تلگرام مثل ساختن خانه‌ای روی آب است.

تولید و انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی کار در بستری است که دیگران برای ما ساخته‌اند و ممکن است با یک کلیک یا یک اتفاق عجیب‌وغریب و پیش‌بینی‌نشده، در یک‌چشم ‌بر هم زدن هزاران نفر از اعضای کانالتان را از دست بدهیم.

پس بهتر است در کنار کانال، سایت اختصاصی خودمان را داشته باشیم. اعضای کانال در صورت تمایل می‌توانند در خبرنامه سایت ما عضو شوند.

 

پی‌نوشت: مسلماً نکات بسیاری برای ساختن و داشتن یک کانال حرفه‌ای در تلگرام وجود دارد که من به آن‌ها اشاره نکرده‌ام. امیدوارم با همفکری شما این سلسله پست‌ها ادامه داشته باشند.

منتظر نظرات شما و همین‌طور لینک کانال‌هایی که راه‌اندازی می‌کنید هستم.

قدرت نوشتن را دست‌کم نگیرید.

 

شاید دوست داشته باشید این لینک را ببینید:
کلاس نویسندگی و تولید محتو

کانال مدرسه آنلاین نویسندگی در تلگرام

147 دیدگاه ها

 1. شاهین عزیز

  نکته هایی که بیان کردی کامل بود، حداقل تقریبا این چند ساعتی که این مطلب را خوانده ام، نکته ی دیگری به ذهنم نمی‌رسد. اما کاش قبل از گذاشتن تکه تکه مطالب در تلگرام از قبل به ما خبر می دادی که چه زمانی پیگیر این مطالب در کانال باشیم. من شخصا آخرش رسیدم:) و لذت لایو خواندن و لایو نظر دادن را ازدست دادم.
  یک تجربه خودم هم در این زمینه می گویم:
  من قبل تر کانالی داشتم در تلگرام با عنوان رد پا روی عکس. عکس های خودم را می گذاشتم، آن زمان که تازه دست به دوربین شده بودم. دغدغه ام از راه اندازی کانال این بود که ما غذای خوب به چشمانمان نمی دهیم و هرچند شاید این مساله مانند غذای روح و غذای جسم کلیشه ای به نظر برسد، اما مهم است. مهم است که عادت نکنیم به تصویرسازی های هجوآمیز و زشت. خیلی وقت ها خودم تعجب می کنم از اطرافیانم که چطور به این تصاویر عادت می کنند و به راحتی از لذت دیدن یک منظره بکر چشم می پوشند.
  الان که این مطلب را خواندم فکر می کنم درست است که داشتن دغدغه و هدف از تولید محتوا بسیار مهم است و شاید اصلی ترین ستون ماندگاری یک کانال باشد و کانال من نیز این ویژگی را داشت اما یک خانه تلگرامی فقط با ستون ساخته نمی شود باید نمای آن هم برای مخاطب دلپذیر باشد. شاید اگر از ابزارهای جانبی بیشتری (همانگونه که در مورد ۵ و ۸ اشاره کردی) استفاده می کردم جای بهتری می شد و خودم هم رغبت بیشتری به ادامه آن داشتم!
  البته الان هم چنین ایده هایی مرا قلقلک می دهد اما فکر می کنم هنوز برای اجرایش آماده نیستم و باید بیشتر یادبگیرم.
  ممنون از توجهت به مطالب و کانال تلگرام مهارت های نویسندگی که قطعا جز آن دسته کانال هایی ست که دلتنگش می شوم و شبها انتظار مطالب جدیدش را می کشم:)
  باز هم ببخشید خیلی طولانی نوشتم. اسمایلی سرپایین انداختن و با انگشتان بازی کردن؛)

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام پریسا جان
   مثل همیشه کامنتت عالی بود.
   امیدوارم بزودی یه کانال عالی هم راه بندازی در کنار سایت خوبت.

  • میثم خدارحمی گفت:

   ممنون از نظرات شما آقا من میخام کانال درست کنم که کارم وحرفه ام را معرفی کنم مرحله اول و دوم را پشت سر میزارم ولی بعداز آنجاکه اسم کانال وتوضیحات رو پرمیکنم مرحله بعدی نمیره تلگرام من هم ورژن ۴هست ممنون میشم راهنمایم کنید میثم هستم
   djmysam@62gmail.com ارسال کنید

 2. محسن زنگویی گفت:

  این سایتی که برای جستجوی عکس معرفی کردی، فیلتره!
  دلیل بعضی از دیگر سایت هایی که فیلتره رو می فهمم و برای بعضی شون هم می تونم دلیل تراشی کنم و خودم رو از فکر کردن بهشون راحت کنم! اما دلیل این یکی رو اصلاً نمی فهمم.
  شاهین تو نظری نداری؟

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام محسن جان، تا همین یک ماه پیش نبود، فکر میکنم فقط به خاطر اینکه من خیلی ازش استفاده میکردم این کار رو کردن!

 3. زهرا شریفی گفت:

  به اين فكر كردم كه من هم جز همون دسته اي بودم كه بلافاصله بعد از بيدار شدن تلگرام رو چك ميكردم البته با شروع نوشتن صفحات صبحگاهي اين كار از سرم افتاد.
  ولي دقت كردم و ديدم همه اطرافيانم به طرز عجيبي درگير تلگرام هستند واقعا

  ۱٫اصلا انگار توي اكثر كانال ها هدف افزايش عضو هست و بقول تو براي اين كار تن به هرنوع تبادل لينك ميدن وقتي توي كانال شعر و قصه تبليغ كانال با محتواي جنسي ميشه ديگه عمق فاجعه رو ببين

  ۲٫امان از كپي پيست كه توي هر كانالي كه عضو بشي مطالب تكراري مي بيني
  البته يه چيز ديگه هم هست، انتشار مطالب غلط و اشتباه

  ۳٫برام سوال بود که با وجود اینکه مخالف هل دادن مخاطب از کانال به سایت و برعکس هستی اما این کار رو انجام میدی, که الان جواب گرفتم.

  ۴٫با ايجاز و كم حوصله بودن مخاطب توي خوندن مطالب بلند كاملا موافقم، مخاطبي كه حوصله ديدن يك كليپ دو دقيقه اي هم نداره حتي

  ۵٫من به شخصه از شنيدن فايل صوتي منتشر شده توي كانال ها بخصوص شعرخواني يا قصه گويي خيري نديدم

  ۶٫عكس واقعا ميتونه كمك كنه هم به ايجاد ذوق و انگيزه براي خوندن مطلب هم زيبايي

  ۷٫من هنوز هم دليل راه انداختن يك سري از كانال ها رو نمي فهمم, البته یه عده این شلوغی رو دوست دارن انگار ولی کم پیش میاد که هدف کانالی ارزش آفرینی باشه

  ۸٫چند بار توی چندتا کانال پست دنباله دار میخوندم که یهو وسطش یا کانال حذف شد یا اصلا دیگه ادامه پیدا نکرد, من با این موافق نیستم فکر نمیکنم پست دنباله دار مخاطب جذب کنه

  ۹٫البته بروز رسانی طی روز نه به هر قیمتی.
  نوشتی که انتشار دوباره مطالب قدیمی وبلاگ چون بعضی مطالب کانال از دید برخی پنهان مانده
  اینو متوجه نمیشم 🤔

  ۱۰٫چه زود رسیدم به ده 😄

  درنهایت اینکه از دیروز دارم بین کانال هایی که دارم می چرخم و چک می کنم که چرا من عضو این کانال شدم و چه فایده ای داره خوندن مطالبش؟
  همین باعث شد تعدادی از اونها رو حذف کنم, در کل توی تلگرام به کانال خوب و پربار که بقول تو محتوای جدید تولید کنه و من مشتاق خوندن باشم و برای به روز شدنش بی تاب, برخورد نکردم تاحالا .
  ایده و دغدغه تو رو دوست دارم و برام جذابه که سعی میکنی جایی که اغلب برای تفریح و خوندن اخبار تکراری و مطالب غیر واقعی میان, تو درگیر تولید محتوای مناسب و چیزهایی هستی که هم ذهن خودت رو تقویت کنه و هم مخاطب رو به فکر فرو ببره.

  برای تو خیلی خوشحالم و آرزو میکنم موفقیت های پی در پی تو رو ببینم

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام زهرای عزیز
   از کامنت کم نظیر و کاملی که نوشتی بی نهایت لذت بردم.
   به نکات جالبی اشاره کردی.

  • ابراهيم گفت:

   سلام
   شايد مسخره به نظر بيايد ولي من براي بيدار شدن از تلگرام استفاده مي کنم. چون صبح ها به سختي از خواب يدار مي شوم. ولي ديدن تلگرام بهانه اي براي بيدار شدن به من مي دهد. البته من منتظر اتفاق خاصي در تلگرام نيست.

  • رضوانی از بم گفت:

   @ashqhanhosseinebnali به کانال منم‌سری بزن جویین‌بده مرسی کانال‌ازمن حمایت از شما

 4. سلام شاهین کلانتری عزیز
  چون می‌دونم تو کار تلگرام و کانال‌داری و این جور حرفا هستی وقتتو گرفتم. سه تا سوال داشتم.
  اول اینکه اگه با شماره موبایلی که توی یه گوشی ساده هست، تو دسکتاپ اکانت تلگرام باز کنیم، و بعد از مدتی شماره رو به گوشی هوشمند انتقال بدیم و تو گوشی وارد اکانت تلگراممون بشیم، و بعد تلگرام دسکتاپ رو به کلی حذف کنیم و کلاً ویندوز رو هم عوض کنیم، کانال‌هایی که توی تلگرام دسکتاپ باز کرده بودیم ازبین میرن؟ یا در حالت کلی تا وقتی که شماره تلفن دستمونه کانال از بین نمیره؟
  دوم اینکه فرض کن با یه شماره‌ای کانال می‌زنم. بعد یک شماره دیگر رو هم به‌عنوان ادمین دوم اون کانال قرار میدم. با این اوصاف، اگه من شماره اول (و ادمین اصلی) رو پاک کنم، می‌شه با شماره دوم اون کانال رو ادامه بدم؟
  سوال سوم: دیروز تو کانالت عضو شدم. ممنون از محتوای خوبی که میذاری. یه جا دیدم تو کانالت نیم فاصله رو رعایت کرده بودی. من که نمیتونم با موبایل این کارو بکنم. با تلگرام دسکتاپ این کارو کردی؟

  راستش رو بخوای دارم یه کانال می‌زنم. رشته خودم آموزش ابتدایی هست. کانالم در مورد کودکان و تربیت اون‌ها و توانمند کردن اون‌هاست. نتونستم هنوز یه عنوان مناسب برای کانال انتخاب کنم. من دیروز یه تعداد از پست‌هات در مورد تیتر و تلگرام و اینا خوندم و خوب بودن برام. ولی هنوز تو عنوان کانال موندم. یه پیشنهادی در مورد عنوان کانال می‌تونی بهم بدی؟
  پی نوشت: چون من تازه کارم و تو هم تو بحث نویسندگی واردی و هم یه مدت کانال تلگرام رو اداره کردی، شاید بخوای لطف کنی و از تجربیات خودت بر ام(ون) بگی.
  ممنون وقتتو گرفتم.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام بر میلاد شیردل عزیز
   جواب سوال اول: بله، خیالت راحت، همه چیز حفظ میشه.
   جواب سوال دوم: نه،نمیشه، میپره کانالت
   جواب سوال سوم: بله با دسک تاپ، البته کیبورد نیم فاصله دار اندروید هم موجوده.
   و اما درباره عنوان:
   یه لیست درست کن و به هر ضرب و زوری شده ۵۰ عنوان مختلف رو روی اون بنویس. بعد ده تاش رو انتخاب کن و بیا تا با هم روش کار کنیم.
   مخلصم.

 5. مسعود گفت:

  سلام
  من یه کانال دارم ولی خیلی نگرانم بابت اینکه نکنه فیلتر بشه و کل اعضا بپرن و کانال نابود بشه.
  راهی هست که کانالی که داریم فیلتر یا حذف نشه ؟
  بعضیا هم میگن باید مجوز ارشاد داشته باشی ، اون تاثیری داره؟

 6. مجتبی گفت:

  سلام. ممنون از شما آقا شاهین
  مطالب بسیار عالی و خوبی رو یاد گرفتم.
  حقیقتش من یک سال که میخوام کانال هوا کنم ولی از همین مطالبی که شما نوشتین میترسیدم و همیشه نگران بودم.
  الان که این مطالب رو خوندم میبینم که برای راه اندازی یک کانال خوب نیاز به یک تیم خلاق و جوون دارم.
  میخواستم از راهنمایی های شما هم استفاده کنم . اگه اشکالی نداره رو تلگرام مزاحمتون بشم

 7. مسعود کریمی گفت:

  مطلب خیلی خوبی بود فقط نگفتین منی که امروز کانال باز کردم چطوری مخاطب بیارم کانالم

 8. مهدی گفت:

  سلام.یه کانال تازه زدم.در مورد بازی های رایانه ای و به خاطر موضوع کانال مطالب کوتاه نمیتونن باشن و مخاطب نیز میپذیره.ولی چون تازه واردم اگه اشکالی نداره بیاید تو کانال و مشکلاتش رو بگید.ناراحت نمیشم.خیلی ممنون.

 9. ... گفت:

  ممنون از سایت خوبتون . هر روز به سایتتون سر میزنم و مطالب جدید رو میخونم !

 10. سمانه گفت:

  دوستان به زودی تلگرام به عنوان مهمترین شبکه اجتماعی ایران بخش عظیمی از تبلیغات رو به خودش اختصاص خواهد داد.
  پس باید با درست کردن کانال تلگرام از این بازار سهم خودمون رو جدا کنیم.
  با تشکر از مدیر سایت بابت مطلب خوبتون

 11. مینا گفت:

  سلام عرض میکنم به مدیر توانمند سایت.
  بنده چند روز هست که سایت http://canal-telegram.ir/ را برای معرفی رایگان کانال های تلگرام مدیران کانال تلگرام ایجاد کردم.
  خوشحال میشم به بازدیدکنندگان سایت معرفی کنید

 12. مهدی خوشنویس گفت:

  با سلام و عرض ادب
  مطلب شما در مورد راه اندازی یک کانال تلگرافی حرفه ای را خواندم بسیار با دقت و وسواس به موضوع پرداخته اید از زمانی که برای تهیه این مطلب گذاشته یاد بسیار سپاسگزارم و آرزوی موفقیت برای شما دارم.
  ضمنا بنده یک نشریه غیر برخط مجوز دارم که تا کنون سه شماره از آن منتشر شده است بیشتر با هدف ارزش آفرینی هنری و هنرمندان سیاستگذاری شده است نام نشریه به نام هنرهای چوبی معرق است با زمینه فعالیتی فرهنگی هنری در صورت امکان دوست دارم تبادل اطلاعات و همکاری داشته باشیم

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام و عرض ادب
   ممنون از الفتون جناب خوشنویس گرامی
   مجله رو برام بفرستید ببینم بی زحمت، چقدر عالی

 13. ادمین نام گفت:

  سلام، من مسول یک کانال تلگرام آرایشی بهداشتی شده ام، با وجودیکه از مطالب جدید، خلاصه و عکس های غیر تکراری و با کیفیت استفاده میکنم اما ریزش مخاطب دارم. خیلی نا امید شدم. شما بگید چه کنم؟

 14. مبینا گفت:

  سلام ببخشید من ی سوال درمورد کانال داشتم اینکه بعضی از کانالها مثلا برای دریافت تبلیغ از کانالهای دیگه میگن پست اول انقد هزینه پست دوم انقد پست اخر انقد. منظور ازین چیه. چطوری پست اخر بزاریم.پست ثابت چجوریه؟ ممکنه لطفا اینارو توضیح بدید؟ ممنون میشم

 15. ناهید گفت:

  نمیدونم چکارکنم اعضای کانالم جذب بشن. خیلی کانالها تو تلگرام هستند که محتوای ارزمندی هم ندارند اما اعضای زیادی دارند. من محتوام رو خودم می نویسم اما بازم تاثیری در تعداد اعضا نداره.

 16. رها گفت:

  سلام
  چقدر حرفه ای و عالی بود پستتون،واقعا ممنون.
  من یه کتاب نوشتم به تازگی که هنوز منتشر نشده.
  از اونجایی که سطح مطالعه توی کشور پایین هست این ایده به ذهنم رسید که یه کانال تلگرامی بزنم، در مورد موضوع کتابم مطلبم بزارم و راهنمایی بدم،
  بعد که کتابم چاپش تموم شد اونو توی همون کانال تبلیغ کنم.
  سوال:
  ۱)آیا این کار میتونه کمکی به فروش کتابم بکنه؟
  ۲)چجور میتونم مخاطبای موضوعی رو جمع کنم؟
  (مخاطبایی که مرتبط با موضوع من باشن)
  ۳)آیا درسته که هزینه کنم و توی کانالای پرمخاطب تبلیغ بدم یا بهتره یه وبلاگ بزنم کانال رو در ضمنِ مطلب ارائه شده معرفی کنم؟

 17. معراج گفت:

  آفرین فامیل

 18. سعیده گفت:

  سلام
  باتشکر از شما.
  من یک ماهی هست، که کانالم را راه اندازی کردم و سعی کردم بهترین محتوا را ارائه دهم و کانالی متفاوت باشد. در کانال به انتقال تجربیات افراد پرداخته میشود. مبنای من برای این کانال این بوده که می توانیم با انتقال تجربیات، کیفیت زندگی خود را بالا ببریم و مجبور نباشیم برای همه چیز وقت صرف کنیم و تجربه کنیم. فقط کافی هست از آموخته های دیگران استفاده کنیم. اینجوری هم می توانیم، هدیه ای از جنس زمان برگیریم(با استفاده از تجربه های دیگران) و هم زمان هدیه دهیم.( با انتقال تجربه های خودمان)
  لینک کانال: https://t.me/chaaredan

 19. عرفان گفت:

  سلام *
  من یک کانال ساختم به اسم PGN .
  درباره اخبار گیم و بازی های ویدیویی … و همه پستهامون رو خودمون‌مینویسیم و تمامی عکس ها و فیلم هار رو به صورت بالا ترین کیفیت دانلود میکنم … و همه کار هایی که گفتین رو انجام میدم
  ولی اصلا تعداد ممبر ها عوض نمیشودن و ویو ها هم زیاد نمیشن … چی کار کنم ؟
  راستی اگه خواستید به چنلم یه سر بزنین به این ای دی بیاید
  @persiangamersnews

 20. کانال مجله گرام

  مجله ای با طعم تلگرام

  با مطالب مفید و جذاب روزانه

  چند روز بمون دوست نداشتی لفت بده

  https://t.me/joinchat/AAAAAEPSkBvZYToB3X8C6A

 21. مهسا گفت:

  سلام شاهین عزیز.من میخوام برای کانال پوشاکی که ادمین اون شدم مطالب اموزشی و کلیپ های جالب بذارم ولی نمیدونم چطوری و چی باید سرچ کنم و مطلب رو از کجا بردارم.میتونین کمکم کنید؟

 22. زنگ زبان گفت:

  با سلام
  به تازگی کانالی در تلگرام ایجاد کردم ولی متاسفانه نه ازش استقبال شده و نه خودم نسبت به کاری که دارم انجام میدم حس خوبی دارم.
  اکثر افرادی که عضو میشن کمتر از ۴۸ ساعت از کانال خارج میشن.
  میخواستم از شما بخوام یه نگاهی به کانالم بندازید ببینید مشکل از کجاست.
  چه چیزایی رو باید رعایت کنم که کانال بهتری داشته باشم.
  با تشکر @zangezaban

 23. لیلا هیودی گفت:

  سلام
  من دو تا سوال دارم الان برای راه اندازی کانالی برای بانوان که بتونه جذاب باشه چیو پیشنهاد میکنید؟
  سوال دوم اینکه من یک کانال معرفی لباس دارم .برای تولید محتوا فقط به معرفی محصول بپردازم یا مطالب متفرقه هم بزارم؟

 24. زهرا گفت:

  سلام، نرسی از نطلب خوبتون یه سوال داشتم، آیا ادیت پست توی کانال تلگرام محدودیت زمانی داره؟؟ آخه من پستی که چند هفته پیش گذاشتمو میخام ادیت کنم گزینه ی ادیت نداره ولی پستی که تازه گذاشتمو میتونم ادیت کنم ممنون میشم راهنماییم کنید،

  • شاهین کلانتری گفت:

   بله، دقیقاً نمیدونم از چه زمانی به بعد، ولی پست های قبلی رو بعد از چند روز دیگه نمیشه ادیت کرد.

 25. علی گفت:

  سلام من علی هستم میخواستم کمکم کنید که یک کانال درامد سی دی یا فیلم بفروشم باید چکار کنم که بایدن در کانال من

 26. hamid گفت:

  سلام واقعا نظراتت عالی بود.من دارم کانال فورش محصولاتی رو ایجاد میکنم .اگر امکان داره کمی توصیه به من بدهید.این ایدی تلگرامم هست .ممنونمیشو بتونم ساولاتم رو بپرسم و بیشتر راهنمایی داشته باشم تا کانالی پر بار داشته باشم با رعایت تمام جوانب و حفظ مشتری .@H_dalir

 27. امیر افشار گفت:

  سلام
  به چند نفر ادمین جهت همکاری در راه اندازی کانال تلگرام نیازمندیم
  جهت اعلام آمادگی به آیدی زیر مراجعه کنید
  @amir_afn

 28. كوروش فرخى گفت:

  من قصد ساختن يك كانال خوب رو دارم ولى يك مشكل كوچيك دارم كه حسابى وقتم رو گرفته و هيچ ايده اى به ذهنم نميرسه كه چيكار كنم.
  نميتونم يك اسم خوب براى كانالم بذارم.
  اگه شما ميتونيد كمك كنيد ممنون ميشم.
  راستى خيلى متن خوبى و كلى چيز جديد ياد گرفتم.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام کوروش عزیز
   توی تلگرام به من پیام بدید تا بیشتر گفتگو کنیم.
   توی سطر توی سطر اول پیام اسم خودتون رو بنویسید بی زحمت.
   @shahinkalantary

 29. امیر مهدی مینایی گفت:

  سلام من میخام یک کانال تلگرامی حرفه ای راه اندازی کنم و با صرف هزینه شلوغش کنم ولی شنیدم امکان داره فیلتر بشه و هزینه ها هم از بین بره لطفا راهنمایی فرمایید.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام جناب مینایی عزیز
   از مشاوره یک استراتژیست حرفه ای محتوا بهره بگیرید.
   اگر برنامه ریزی دقیق داشته باشید هیچ مشکلی پیش نمیاد.
   موفق باشید.

 30. سعيد نادري گفت:

  سلام
  جناب كلانتري عزيز يكي دو روزي است كه با سايت شما
  آشنا شدم البته شروع آشنايي من با شما بر مي گردد به جستجويي كه من در گوگل براي نوشتن محتوي خوب براي كانال تلگرامم داشتم

  با توجه به فرمايشات شما در خصوص ۱۰ اصل حرفه اي شدن در نوشتن مطلب براي تلگرام ، تقاضا دارم از كانال بنده ديدن فرماييد و محبت بفرماييد نقات ضعف و قوت كانال را بفرماييد
  براي بنده نقطه نظرات شما خيلي مهم است
  هم چنين از خوانندگان سايت شما نيز دعوت مي كنم از كانالم ديدن فرمايند و نظر خودشون رو بگن

  با كمال تشكر :‌ سعيد نادري
  آدرس كانال :‌the_best_chanals@ كانال بهترين هاي تلگرام

  منتظرتان هستتم .

 31. مهدی گفت:

  سلام دوستان من من با توجه به این مطالب کانال خوبی زدم متشکرم از اقا شاهین گلم
  کانال شب نشینی💫🌙
  پر از مطالب زیبا و دلنشین:
  عاشقانه_سرگرمی_هنر_اخبار_ویدیو و….

  https://t.me/joinchat/AAAAAE3RKfOf5spwBkpAxg

  لطفا بیایین کانالم خوش حال میشیم

 32. سارا گفت:

  سلام. برای راه اندازی کانال مجوز و اینا لازم نیست؟
  باید موبوگرام هم نصب کنیم؟ یا با تلگرام هم امکان پذیر هست؟

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام
   نه موبوگرام و مجوز و هیچ چیز خاصی لازم نیست.
   داشتن کانال خوب محتوا میخواد، شروع کنید به تولید محتوا.

   • سارا گفت:

    فقط نمیدونم چجوری و ازکجا شروع کنم؟ و اینکه در مورد چه مطالبی باشه.

    • شاهین کلانتری گفت:

     برام توی تلگرام پیام بفرستید، چیزهایی که بلدم براتون میفرستم.
     @shahinkalantary

     • علی گفت:

      سلام شاهین جان ازمطالبتان بی نهایت استفاده کردم من یک کانال ویک سایت فرشگاهی راه انداختم میخواستم ازتان خواهش کنم که ازمعلوماتت ودانشت دراین کارهام کمکم کنید متشکرم

 33. سارا گفت:

  البته من به عنوان ادمین هم میتونم فعالیت داشته باشم.

 34. رضا گفت:

  سلام. خیلی مطلب عالی بود. کامنتا خیلی صمیمی بود و مجبورم کرد تا تهشو بخونم!!
  خیلی ایده های جدیدی یاد گرفتم. اون سایت عکسه هم عالی بود. مرسی

 35. مهدی گفت:

  سلام
  اقا شاهین عزیز بسیار مطالب مفیدی رو اشاره کردید
  میخواستم بدونم این بازی سازی رو میتونید برام یه کم توضیح بدی
  راستش دقیق متوجه نشدم
  ربطش به کانال من که فروش عمده پوشاک هست

 36. مریم گفت:

  سلام جناب کلانتری من بتازگی ی کانال تبلیغات زدم که تخفیفات شهر یزد رو معرفی میکنه بطور رایگان چکار کنم که موفق بشم؟ممنون شه میکنه

 37. مریم گفت:

  سلام جناب کلانتری من بتازگی ی کانال تبلیغات زدم که تخفیفات شهر یزد رو معرفی میکنه بطور رایگان چکار کنم که موفق بشم؟ممنون
  takhfifanyazd@

 38. فائزه گفت:

  سلام، من میخوام یک برنامه برای کانال تلگرامییم بنویسم، شما میتونید به من کمک کنید؟

 39. آ.زارع گفت:

  آقای کلانتری گرامی سلام
  پس از مطالعه مقاله خوب تون، اولین چیزی که توجهم جلب کرد پاسخگویی به موقع شما به سوالات بازدیدکنندگان بود. این امر به من اطمینان می ده که با فردی متعهد و آشنا به حوزه کاری خود روبرو هستم.
  مطلب مهم این که:
  در فکر ایجاد کانالی تلگرامی به منظور فروش پوشاک هستم. از آنجایی که کانال قبلیم که برای بانوان ایجاد کرده بودم کاملا با شکست مواجه شد و با توجه به اینکه حوزه تجارت در تلگرام بسیار پرتلاطم هست، برای شخصی بی تجربه، با وقت محدود و البته بدون همکار چه توصیه هایی دارید؟
  سپاس

 40. حسام گفت:

  در تلگرام ورژن دسکتاپ چگونه نیم فاصله ایجاد کنیم؟

  #نیم‌فاصله
  #نیم‌فاصله

 41. شکیبا گفت:

  و من لم یشکر المخلوق ، لم یشکر الخالق
  سلام . از همه ی آنچه که نوشتید و من بهره بردم ممنون .
  توانتان روز افزون .

 42. سیدجلال گفت:

  سلام/ من درزمینه پخش کفش وصندل فعالیت می کنم وتنوع مدل وسایز ورنگبندی زیاددارم.الان هم کانال تلگرام دارم – فقط روشی که بتوانیم محصولات را طبق سایز ویا مدل درکانال دسته بندی کنیم.تادقیقا مشتری آن محصولی را که می خواهدانتخاب کند.وگرفتارحجم انبوه عکس ومدل درکانال نشود. ممنون می شوم اگرراهنمایی کنید که این مشکل رلچگونه حل کنم.پیشاپیش سپاسگزارم.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام
   سایت راه بندازید.
   سایت خیلی مهم تر و موندگار از کاناله.
   کانال فقط یک چیز جنبی برای سایته.

 43. محمد گودرزی گفت:

  سلام جناب کلانتری نازنین،

  هم خود مقاله عالی بود و هم از سبک نوشتنتون لذت بردم. در فکر راه انداختن یک کانال خلاقانه هستم که به مقالتون برخوردم. بنده یک استعداد خیلی کمی (نه در حد شما) در نوشتن دارم و وقتی این استعداد رو در کس دیگه ای می بینم و یک متن زیبا ازش می خونم به وجد میام. درود بر شما. فکر کنم قراره طرفدار پر و پا قرص سایتتون بشم.

  • شاهین کلانتری گفت:

   محمد عزیز
   کانالت رو خیلی زود راه اندازی کن، لینکش رو هم برای من بفرست.
   روی کمک من حتماً حساب کن.
   منتظرم.

 44. رضا گفت:

  سلام جناب کلانتری، خیلی ممنون از مطالب مفیدتون و خیلی ممنون بابت پرسش و پاسخ ها که اونا هم بسیار مفید و اموزنده بود. ما چند روزه یه کانال ایرانگردی زدیم چون کانال هایی که تو این زمینه بودن واقعا اون چیزی که ما میخواستیم نبودن. داریم سعی می کنیم تو این کانال تو بازه های مشخص استان های مختلف رو معرفی کنیم و ضمنا به صورت پراکنده نقاط دیدنی کل کشور رو هم معرفی کنیم. در کنار معرفی فرهنگ ها و آداب و رسوم و غذاها و صنایع دستی استان ها. اما به نظرم میرسه اون طور که باید مطالب برای کاربرا جذابیت ندارن با اینکه برای خود ما هستن. یکی از دوستان که همین جا کانال داشت کانالش کمتر از ۴۰ تا عو داره اما خیلی از پست ها بالای ۲۰۰ بار دیده شدن اما برعکس کانال ما نزدیک ۷۰ تا عضو داره اما پست ها عموما کمتر از ۳۰ بار دیده میشن. میخواستم راهنماییم کنین اگه ممکنه. نظرتون برامون بسیار مهم و ارزشمنده.
  لینک کانال: https://t.me/zarboom

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام رضا جان
   یه مدت کانال شما رو با دنبال میکنم.
   بعد هر نکته ای به ذهنم رسید میگم خدمتتون.
   بهتون پیشنهاد میکنم دربارۀ استراتژی محتوا مطالعه کنید.
   مجموعه مطالب متمم در این زمینه عالی هستن.
   لینکش رو براتون میذارم:
   استراتژی محتوا

 45. زهرا سادات گفت:

  سلام من یه کانال زدم جدیدا،کارهای هنری خودمه
  جایی واسه تبلیغ کانالم ندارم، والبته به هرقیمتی و توهرسایتی هم بدلم نیست این کار و بکنم
  شما ایده ای دارید؟به کانال من حتما بیاید و نظرتون رو درموردش بهم بگید
  خوشحال میشم

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام زهرا سادات گرامی
   آدرس کانالتون رو برام بنویسید تا ببینم.
   هر ایده ای به ذهنم برسه بهتون میگم حتماً.

 46. سادات گفت:

  سلام.وقتتون بخیر.
  این کانال منه..

  https://t.me/bano_zahrasharifi

  🎁زیباترین و مدرن ترین جعبه های محکم پارچه ای

  💼 کیف های چرم دست سوز با چرم اصیل حیوانی

  ممنون میشم نظرتون رو بدونم.انتقادها وپیشنهادها….و راهنمایی بفرمایید کجا تبلیغ کنم تا گروهم رونق بگیره…ممنون

 47. محمد گفت:

  با سلام و عرض ادب مطالب بسیار مفید و گیرا بودند
  لطفا به کانال ما هم سری بزنید .
  زمینه فعالیت کانال ما حقوق شهرونده هست.
  http://t.me/dast_dar_dast_ham

 48. Amir گفت:

  سلام اگه علاقه مند به تاریخ جهان هستین و دوس دارین مطالبات علمی جدید یاد بگیرین حتما یه سر به کانال زیر بزنید

  Http//t.me/theworld_history

 49. باقری گفت:

  سلام آقای کلانتری.یه کانال دارم میزنم.در رابطه با کار خودم که صنایع دستی هست.هنر دست خودمه.روش دارم کار میکنم لطف کنیداگر مطلب جالبی به نظرتون میرسه راهنمایی کنید.

 50. علی گفت:

  سلام و خسته نباشید. بنده یه سوال داشتم خدمتتون جناب کلانتری. من یه کانال برای کسب و کار خودم درست کردم و آماده هست وقتی میخوام عکسی رو ارسال کنم چون نیاز به توضیحات داره باید زیرنویسی بشه برای همین از ربات درج نویس استفاده میکنم چون راه دیگه ای هم بلد نیستم و وقتی میخوام اون عکسو بزارم تویه کانال خودم بالای عکس مینویسه هدایت شده توسط ربات درج نویس من نمیخوام نوشته بشه چه کاری باید بکنم و یا اینکه راه دیگه ای هست که اسلا از ربات استفاده نشه ممنون میشم اگه جواب بدید با تشکر.

 51. Muhammad گفت:

  سلام اینم کاناله منه که والپیپر وتصویر زمینه برای گوشیه موبایله…
  خوشحال میشم دنبال کنید

  http://t.me/xxxx_HD

 52. mohsen گفت:

  سلام آقا شاهین .
  ممنون از راهنمایی های بسیار عالی تون.
  من چند روزی هست که یه کانال زدم میخواستم یه سری بزنید به کانال و اشکالاتم رو هم بهم بگید .
  @ emoojilabkhand

 53. حمید گفت:

  سلام.من به طور اتفاقی مطالب شما رو خوندم.بسیار خوب ومفید نوشتید.بسار پسر با هوش و با فرهنگی هستی که اینطور پاسخ بقیه دوستان رو میدی.موفق باشی.سوالاتی هم برام پیش اومده در مورد پیشبرد کانال که به امید خدا ازت میپرسم

 54. حمید گفت:

  سلام و عرض احترام خدمت شما.
  سایت عکسی که برای دوستان معرفی کرده بودی،بسیار جالب بود!.اون چیزی بود که من واقعا دنبالش بودم.عکسهای ناب و خاص داره.خواستم ازت تشکر کنم،شاهین عزیز.تندرست باشی

 55. خیام چوب گفت:

  سلام من با جستجو در قسمت سرچ تلگرام نمیتوم کانال تلگرامی خودم رو پیدا کنم آیا کسی می وه به من کمک کنه؟

  https://t.me/khayamchoobDecoration

 56. صمد گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  می خوام بدونم، در تلگرام، چند تا کانال می تونم بسازم؟
  بلدم درست کردن کانال رو.

 57. صمد گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بلدم درست کردن کانال رو. می خوام بدونم، در تلگرام، چند تا کانال می تونم بسازم؟

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام صمد عزیز
   اگر دوست داشتید لینک کانالتون رو هم اینجا معرفی کنید.
   فکر کنم حداقل ۵ تا کانال رو بتونید درست کنید. بیشتر از اون هم احتمال داره بشه، البته نه زیاد.

 58. مهدی گفت:

  کانالی زیبا و پر محتوا:
  ‍ ‍❇️ کانالی وقتی خوبه که متن هاشو خوندی، مطالبش اندیشتو رو پرواز بده.

  ✨ ما همچین کانالی رو بهتون پیشنهاد می کنیم.
  🌈 ✨✨✨ لینک کانال👇 🔥
  https://t.me/joinchat/AAAAAE5WEhjXM5LKPTqeCg

  👌 جالب ترین، به روز ترین و مفیدترین مطالب رو گزینش و تو این کانال جدید و زیبا براتون می ذاریم. ☘

 59. جواد گفت:

  سلام
  میخواستم کسب و کار جدیدی تو زمینه فروش شال شروع کنم و میخواستم از طریق تلگرام به هدفی که دارم برسم
  لطف کنید راهنماییم کنید

 60. سما گفت:

  سلام ببخشید من یه سوال دارم ، چطور مطلبی رو به صورتی بذاریم که وقتی دیگران می‌بینند ،زیرش عکس کانال باشه و اون کادر لینک ویو چنل بیاد؟

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام
   با استفاده از سایت هایی مثل رونگار به راحتی میتونید این کار رو انجام بدید دوست خوبم.

 61. احمد گفت:

  سلام من میخواستم بدونم واسه فروش محصول تولیدی خودم که پوشاک است باید کانال تلگرام بزنم یا تو اینستاگرام بفروشم چون محصولاتم کمه شاید بتونم هفته ای دو نمونه تو کانال بذارم.باتشکر

  • شاهین کلانتری گفت:

   احمد عزیز
   برای فروش محصول در اینترنت، فقط به ارائه محصول اکتفا نکنید، بلکه در رابطه با کار خودتون محتوای جذاب و مخاطب پسند تولید کنید و در کنارش کار خودتون رو هم تبلیغ کنید.
   هم کانال بزنید هم اینستاگرام.

 62. مرضیه گفت:

  سلام ببخشید من واسه کانال زدن موندم چه کانالی باچه موضوعی انتخاب که رغبت بشه ازش

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام مرضیه خانم عزیز
   یک فهرست از علایق اصلی خودتون تنظیم کنید، ببنید کارکردن دربارۀ چه موضوعی شما رو خسته نمیکنه، و باعث میشه صبح ها برای انجام اون کار زودنر بیدار بشید. بعد همون موضوع رو برای کانالتون انتخاب کنید.

 63. Jahanshir گفت:

  سلام بر استاد عزیز جناب آقای شاهین کلانتری
  شاهین جان شما چه انسان باشعور و فهمیده ای هستی
  واقعا لذت بردم از جواب هایی که با صمیمیت و مهربانی به دوستات میدادی
  به جرات میتونم بگم تو این دوازده سیزده سالی که تو فضای مجازی چرخ میزنم، اولین مدیر سایتی هستی که ازش خوشم اومد
  قلمت توانا و سرت سلامت مرد بزرگ 🌹

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام به شما دوست عزیز و نازنینم
   از لطف شما بی نهایت ممنونم.
   نظرتون واقعاً برام دلگرم کننده و ارزشمنده.
   من رو از نظرات خوب خودتون بی نصیب نذارید.
   برقرار باشید.

 64. اکرم گفت:

  سلام من امروز تازه میخوام یه کانال بزنم در مورد کارم هست ولی هیچی در مورد کانال تلگرام و امنیتش و اینکه شماره من رو میتونند ببینندو غیره صفر صفرم ممنون میشم چیزی که تو کانال تلگرام مهمتره و من باید حتما حواسم بهش باشه بهم بگین
  وقتی کانال تلگرام ساختم برای دوستانم بفرستم بعد باید حتما اونا هم برای بقیه بفرستن تا اعضای کانال من زیاد بشه یا نه ؟
  کلا مبتدی مبتدی هستم اما برای کارم مجبورم از تلگرام استفاده کنم اگه کانال یا سایتی هم میشناسید که میتونم ازش برای یاد گرفتن تلگرام استفاده کنم ممنون میشم راهنمماییم کنید .

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام اکرم خانم گرامی
   ما به زودی یک مجموعه آموزشی رو در اون رابطه منتشر میکنیم.
   ولی خب در کل راه اندازی کانال کار خاصی نیست، توسعه کانال مهمه که فقط با تولید محتوای ارزش آفرین به نتایج خوبی منجر میشه.
   پس:
   کانال رو بسازید.
   کسی متوجه هویت و شماره شما نمیشه.
   شروع کنید به تولیدمحتوای مفید.
   اون رو با دوستاتون به اشتراک بگذارید.
   برای رشد کانالتون عرق بریزید و صبر کنید.
   فقط باید روی تولید محتوا تمرکز کنید.

 65. امیر گفت:

  سلام . می خواستم بدونم اگه عضو کانالی نباشیم اما از کانالی بازدید کنیم در حین بازدید آیا برای مدیر و ادمین دیده می شویم و حضور و بازدید ما را می فهمد یا نه ؟

 66. امیر گفت:

  با عرض سلام مجدد ، سوال دیگرم هم اینست که آیا همانند اینستاگرام که بازدید از پروفایل شخص با نرم افزار قابل رویت است ، آیا بازدید از پروفایل تلگرام هم برای صاحب پروفایل قابل رویت است یا نه ؟ ممنون

 67. یونس گفت:

  سلام
  یه سؤال دارم که ممنون میشم پاسخ بدید
  ببینید من قصد دارم کانالی راه اندازی کنم و هدفم هم اینه که برای یه دورۀ تلگرامی (که تو یه گروه تلگرامی برگزار میشه) شرکت کننده جذب کنم!!

  و این رو قبلاً امتحان کردم و ۹ نفر ظرفیت گذاشتم و فکر میکنم ۸ نفر ثبت نام کردن یا همون ۹ نفر رو میخواید درنظر بگیرید!! با حدود ۳۰۰ ممبر! البته اینها رو فرضیات درنظر بگیرید. اون کانالم به اسم خودم بود (مثلاً یونس …) و نکتۀ مهم هم اینه که عکس خودم هم روی کانال بود (پروفایل کانال) و تونستم درآمد کسب کنم.

  از طرفی خب با توجه به اینکه (بدجور) دارم روی برند شخصیم (به طور غیرحرفه ای) کار میکنم، اعضای کمی از تبلیغات تو کانال های دیگه وارد میشن و فکر کنم بنرم یه جا ۱۰۰ هزارتا ویوو خورد و فکر کنم بیش از صد نفر اومدن تو کانالم!!! فکر میکنم آمار افتضاحی باشه و خب اسم کانالم هم اسم خودم بود

  حالا به نظرتون خوبه که من اسم کانال رو تغییر بدم و یه اسم جذاب (با توجه به موضوع کانال) انتخاب کنم یا اینکه همون از اسم خودم استفاده کنم تا صمیمت هم بیشتر بشه و بیشتر اعتماد کنن!!

  از طرفی اگه یه اسم دیگه باشه، احتمالاً شاید (حدس میزنم) افراد کمی میان ثبت نام میکنن، چون نمیدونن کی پشت این کاناله!! و البته ناگفته نمونه که ویدئو و پادکست هم از خودم تو کانال میذارم

  از طرفی اگه اسم خودم باشه، شاید (حدس میزنم) اعتماد افراد بیشتر میشه؛ ولی عضو کمتری دارم!!

  نظر شما چیه؟ ممنون میشم بفرمایید

  ۱٫ اسم کانال، اسم خودم باشه و صمیمت و اعتماد (شاید) بیشتر میشه اما ممبر کمتر
  ۲٫ اسم کانال یه اسم جذاب باشه و ممبر بیشتری هم بیاد (اما شاید اعتماد کم باشه!)

  ممنون میشم بفرمایید نظرتون رو جناب کلانتری
  باتشکر (یونس)

  • شاهین کلانتری گفت:

   یونس عزیز
   لینک کانالت رو حتماً به من هم بده.
   تجربۀ شخصی من بعد از توسعۀ چندین کانال مختلف: اسم خودت رو نذار، یه اسم جذاب و خوب در رابطه با کارت بذار. اینجوری خیلی خیلی بهتر نتیجه میگیری.

 68. امید گفت:

  سلام خسته نباشید

  من یک کانال تاریخی فرهنگی دارم به آدرس @tarikhfarhangch

  میخام ایراداتش رو بگیرین برام که کیفیتش بهتر شه.

 69. Shahrzad گفت:

  سلام میشه یه اسم برای کانال بهم بگین و برای اسم رمان کمکم کنی در مورد. جنگ ایندش تو. زمان حاله خودم طلوع دوباره به زهنم رسید ولی میخام تکراری نباشه به رمانم بخوره و مشکلی پبرای چاپ. نداشته باشه

 70. شاهین گفت:

  درود بر دوستان
  کانال ما در تلگرام در مورد راه اندازی شبکه های کامپیوتر و اجرای آنهاست با عضو شدن از مطالب آموزنده بهره مند شوید سپاسگذارم.
  @passivekarnetwork

 71. Maryam گفت:

  سلام عالي بود مرررسي😻
  دوستان لطفا به كانال منم يه سري بزنيد🤷🏻‍♀️
  @Faghatbahalaaa

 72. Amin گفت:

  خوب مطالب خوب همیشه خواننده خوب می خواهند.
  اما بعد تلگرام و از این دست شبکه های مجازی.گرچه در دنیای امروز که من به ان دنیای ثانیه ها می گویم.کمی از خلاء اطلاعاتی ما را پر کردند.اما همه ما از عمری که پای ان میدهیم غافلیم.در علوم اجتماعی اصطلاحی به نام«هزینه فرصت»هست.که ما به بهای چیزی چیز دیگری را فدا می کنیم.ما فرصت زندگی کردن را به سین زدن و لایک کردن ترجیح دادیم.در مفیده فایده بودن تلگرام شکی نیست.اما روزی را تصور می کنم.که از خواب بیدار شدم و خواستم تلگرامم را چک کنم.ولی دیگر توانی برای ان همندترم.

  قصد :سوزنی بود که به خود زدم و جوال دوزی که نمیدانم کجاست.

  AMIN:) pkh نویسنده

 73. mohammadtaha گفت:

  سلام آقای کلانتری وقت بخیر ممنون از مطالباتون
  من دو تا کانال زدم تقریبا ۴ ماهی هست
  میخاستم لطفا برای فروش محصول و نیز راجع کانال هم نظر بدید
  madisman@
  kookmal@ اینها لینک کانلم هست محصولات تولید خودمه لطفا راهنمایی بفرمایید

 74. فاطمه گفت:

  سلام، من یه سوال داشتم، چطور درکانال فروشگاهیمون پست مرجع درست کنیم که اعضا بتونن راحت تر کالای موردنظرشون روپیداکنن.

  • شاهین کلانتری گفت:

   فاطمه عزیز
   اطلاع چندانی از این موضوع ندارم.
   ولی در کل پیشنهادم اینه فروش رو روی سایتتون انجام بدید.
   و توی تلگرام فقط محتوا بذارید و تبلیغ کنید.

 75. M.z گفت:

  سلام
  در مورد درست کردن کانال تلگرام سوالی داشتم ? اینجا پاسخ داده میشه ?

 76. Reza گفت:

  سلام خوبین من یه کانال زدم میخواستم نقاط ضعف را به من بگین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *