تا آخر صفحه بنویس
۱۳۹۵-۱۰-۲۳
یک روز ایده‌آل برای من چه مشخصاتی دارد؟
۱۳۹۵-۱۰-۲۶

شاید دوست داشته باشید این لینک را ببینید:
کلاس نویسندگی و تولید محتوا

دو سال پیش بود که دیگر از ننوشتن خسته شده بودم. تقریباً تمام کتاب‌های آموزش فیلم‌نامه‌نویسی و نویسندگی را خوانده بودم، اما همچنان نویسنده‌ای بودم که نمی‌نوشت!

توقع نداشتم شاهکار بنویسم، برای من برون ریزی ذهنی و نوشتن خاطرات روزمره هم کافی بود اما به هیچ عنوان نمی‌توانستم منظم و مداوم بنویسم. یک هفته می‌نوشتم، یک ماه درگیر کارهای دیگر می‌شدم و نوشتن را فراموش می‌کردم.

به این نتیجه رسیده بودم که شاید نوشیدن افراطی قهوه، راز نظم در نویسندگی باشد، چون شنیده بودم بالزاک روزانه قریب به پنجاه فنجان قهوه می‌نوشیده و تارانتینو هم برای نوشتن فیلم‌نامه پالپ فیکش هر روز پانزده فنجان قهوه می‌‌خورده  و کارش را آغاز می‌کرده!

این ماجرا ادامه داشت تا اینکه طی یکی از پیاده‌روی‌هایم گذرم به مرکز تبادل کتاب افتاد.

در میان کتاب‌های دست دوم که اغلبشان هم بدرد نخور بودند به کتابی رسیدم که مدت‌ها بود از خرید آن طفره می‌رفتم، فکر نمی‌کردم کتاب بدرد بخوری باشد، اما همین کتاب شد بدردبخورترین کتابی که تاکنون پایدارترین و مفیدترین عادت مثبت زندگی‌ام را ساخته است. و آن نوشتن روزانه صفحات صبحگاهی است.

این کتاب چون چشمه‌یی جوشان به من رسید، زمانی که تشنه‌ی نوشتن بودم. اکنون حدود دو سال است، در هر حال و روزی صفحات صبحگاهی را بی‌وقفه می‌نویسم.

اگر فقط و فقط بخواهم یک کار را به کسی معرفی کنم، نوشتن صفحات صبحگاهی است. کاری که نقش زیادی در رشد شخصی و بهبود روحیه ام داشته است. حالا دلم می‌خواهد این موضوع را با شما در میان بگذارم.

جولیا کامرون می‌گوید: صفحات صبحگاهی عمیق‌ترین ابزار نویسندگی است که تا به حال ابداع و تجربه کرده‌ام.

مطمئنم اگر صفحات صبگاهی را نمی‌نوشتم هرگز توان و شهامت راه‌اندازی وبلاگم را پیدا نمی‌کردم، حالا به روز کردن وبلاگم بهترین قسمت فعالیت‌های روزانه من است. همچین نوشتن صفحات صبحگاهی باعث شد تا تمرین‌های متمم را بهتر حل کنم.

با تثبیت عادت نوشتن صفحات صبگاهی ما به بهترین نویسنده زندگی خودمان تبدیل می‌شویم.

کتاب‌های آموزش نویسندگی تمرین‌های زیادی را برای ایجاد نظم در نوشتن و ساکت کردن منتقد درون دارند، اما من هیچ روشی را کاربردی‌تر از روش پیشنهادی جولیا کامرون نیافته‌ام.

اگر فقط همین یک کار را بکنیم راهمان از نود و نه درصد شیفتگان نویسندگی که هرگز دست به قلم نمی‌برند جدا می شود، چون به کسی تبدیل می‌شویم که هر روز صبح به محض بیدار شدن می‌نویسد.

در یک کلام صفحات صبحگاهی باعث تمایز و رشد فردیت ما می‌شوند.

در  صفحات صبحگاهی نباید کاری به کیفیت نوشته داشته باشیم، باید قراول کمیت باشم.

بهتر است برای تثبیت عادت نوشتن صفحات صبگاهی یک چک لیست درست کنیم و بزنیم روی دیوار. تیک زدن  روزانه چک لیست، کسب یک پیروزی در ابتدای روز است و باعث می‌شود در ادامه روز احساس خوبی در ما ایجاد شود. یادمان باشد که نگذاریم زنجیره قطع شود.

صفحات صبحگاهی اولین قدم محکم در جهت نوشتن پایدار و حرفه‌ای است.

اول صبح که می‌خواهید نوشتن را آغاز کنید وسوسه چک کردن گوش موبایل را کنار بگذارید، چون ممکن است دریافت پیامی باعث شود تمرکز لازم را برای نوشتن صفحات صبگاهی از دست بدهید و منتقد درونتان بیدار شود. اگر معتاد به موبایل هستید، چک کردن گوشی را به عنوان جایزه نوشتن صفحات صبحگاهی تعیین کنید.

حین نوشتن صفحات صبحگاهی شاید وسوسه شوید زیر کتری را روشن کنید، بقیه را بیدار کنید، چند حرکت نرمشی انجام دهید، یا رختخوابتان را جمع کنید. با همه اینها مقابل کنید. صفحات صبحگاهی تمرینی برای مبارزه با حواس‌پرتی است. نوشتن صفحات صبحگاهی عضلات توجه و تمرکز ما را تقویت می‌کنند.

محمدرضا شعبانعلی عزیز اخیراً پیشنهاد‌های فوق العاده‌ای را برای وبلاگ نویسی نوشته، او در جایی از مطلب آموزنده‌اش، به نکته مهم و قابل ملاحضه‌ای درباره هر روز نوشتن اشاره کرده:

 

پیوسته نوشتن، باعث می‌شود که نوشتن به عادت تو تبدیل شود. شاید امروز، وقتی خسته‌ای یا ذهنت  مشغول است، نتوانی چیزی بنویسی. اما وقتی نوشتن به عادت تو تبدیل شد، مشکل دیگری پیدا خواهی کرد که البته مشکل بهتری است: خسته‌ای و ذهنت مشغول است. اما نمی‌توانی ننویسی و به نظرم، این نعمتی است که  اگر در زندگی نصیب کسی شود، ناسپاسی است اگر چیز بیشتری طلب کند. چون «کلمه» مهم‌ترین دستاورد نژاد انسان است و نوشتن، فاخرترین کاربرد آن.(+)

 

صفحات صبحگاهی باعث می‌شوند پیوسته بنویسیم.

جان کلام اینکه حس می‌کنم صفحات صبگاهی در نقش مربی و معلم خصوصی ما عمل می کنند.

یک نکته درباره تیتر این مطلب: مسلماً راه‌های زیادی برای نویسنده شدن وجود دارد. برای من نوشتن صفحات صبحگاهی تنها راهی بوده که نوشتن را هموارتر و لذت‌بخش‌تر کرده است.

گزیده‌ای از نوشته‌های جولیا کامرون درباره‌ی صفحات صبحگاهی

جولیا کامرون در تمام کتاب‌هایش از صفحات صبحگاهی به عنوان ابزاری بنیادی برای بازیابی خلاقیت نام برده‌ است.در ادامه گزیده‌ای از نوشته‌های او درباره صفحات صبحگاهی را که از کتاب‌های مختلف او برگزیده‌ام، مرور می‌کنیم. کامرون بیش از چهار دهه است که به نوشتن صفحات صبحگاهی ادامه می‌دهد.

راه هنرمند-ترجمه ی گیتی خوشدل-نشر پیکان

 

-به طور ساده می‌توان گفت که صفحات صبحگاهی، سه صفحه دستخط معمولی و روی هر هر از برگ دفتر است که به طور تداعی آزاد و بدون تفکر می‌نویسید و دست از روی کاغذ بر نمی‌دارید.

-برای نوشتن صفحات صبحگاهی شیوه نادرست وجود ندارد. هدف از صفحات صبحگاهی این نیست که به اثر هنری تبدیل شوند، هدف از صفحات صبحگاهی، فقط حرکت دست بر روی کاغذ و نوشتن و بیرون ریختن همه چیزهایی است که به ذهن می‌آید.

– بجز خودتان احدی اجازه ندارد که صفحات صبحگاهی تان را بخواند و خودتان نیز تا چند هفته نباید آنها را بخوانید. فقط روزی سه صفحه بنویسید و جایی جمع‌آوری کنید. حین نوشتن هم هرگز صفحات قبل را نخوانید.

-صفحات صبحگاهی اغلب منفی و پراکنده و آکنده از دلسوزی و ترحم به خود و تکراری و با آب و تاب یا بچگانه یا غمناک یا بی‌مزه با حتی احمقانه به نظر می‌سند، ولی حتماً درست و خوبند!

-صفحات صبحگاهی، وسیله اصلی شفای خلاقیت است.

-این را برای خودتان به یک قاعده تبدیل کنید: همواره به خاطر آورید که عقاید منفی سانسورکننده درونتان حقیقت ندارد. این امر مستلزم تمرین است. وقتی صبح به محض برخاستن از خواب، مستقیماً به سراغ صفحات صبحگاهی می‌روید، می‌آموزید که سانسور کننده درونتان را تضعیف کنید.

اگر بخواهید می توانید افکار سانسور کننده درونتان را نیز بنویسید.

-به هیچ عذر و بهانه‌ای نمی‌توانید از صفحات صبحگاهی طفره بروید یا از مقدار آن ها بکاهید. مهم نیست در چه حال و هوایی هستید. انتقادهای سانسور کننده درونتان اهمیت ندارد.

صفحات صبحگاهی به ما می‌آموزند که حال و هوایتان برای نوشتن واقعاً اهمیت ندارند.

-سه صفحه درباره هر مطلبی که به ذهنتان می آید بنویسید؛ فقط همین. اگر چیزی به ذهنتان نمی‌آید بنویسید:«چیزی بنویس تا این سه صفحه پر شود.»

-صفحات صبحگاهی به مغز منطقی می‌آموزد کنار بایستد و و اجازه بدهد که مغز هنرمندانه روی صفحه بیاید.

-صفحات صبحگاهی نوعی مراقبه هستند که به ما بصیرت می‌بخشند و کمک می‌کنند تا در زندگی‌مان دگرگونی ایجاد کنیم.

-وقتی گرفتار وضعیتی دردناک یا مشکلی می‌شوم که فکر میکنم نمی‌دانم چگونه از پس آن برآیم، به سراغ صفحات صبحگاهی می روم و هدایت می‌طلبم.

-صفحات صبحگاهی برای هر کس که بخواهد زندگی خلاقی داشته باشد، موثر واقع خواهد شد.

-اغلب اوقات افرادی که بیش از دیگران در برابر نوشتن صفحات صبحگاهی مقاومت می ورزند، بیش از سایرین به آن علاقه‌مند می‌شوند.

رگه‌ طلا-ترجمه‌ی سیمین موحد-نشر پیکان

 

صفحات صبحگاهی شما را متمرکز می کنند، ثابت قدم می‌کنند، قدرتمندتان می‌کنند و روشنتان می‌کنند، آنها تسلی‌تان می‌دهند، آرامتان می‌کنند، تهییجتان می‌کنند، تحریک‌تان می‌کنند، به چالش می‌طلبند، بر می‌انگیزند، و فعالتان می‌کنند.

-فقط هر آت و آشغالی که به ذهنتان می‌رسد روی کاغذ بیاورید، چیزهایی مثل:

«چشمم درد می‌کند، یادم رفت به جوآن زنگ بزنم، باید لباس بشویم، یادم رفت تاید بخرم، از حرفی که تری در جلسه دیروز درباره‌ام زد متنفرم، چقدر خودخواه است. لازم است پرونده‌ی کارهایی را که روی این طرح کرده‌ام نگه دارم… غذای سگ هم باید بخرم؟»

و گاهی صفحات صبحگاهی چیزهایی را که برایتان مفید است نشان می‌دهند:« می‌دانی بر ای اولین بار خیلی خوشحالم، این پیاده‌روی روزانه واقعاً کمکم کرده.»

-در نوشتن صفحات صبگاهی روند مهم است، نه محصول.

-صفحات صبحگاهی را با دست بنویسید، می‌دانم که نامناسب و ناخوشایند و وقت گیر و قدیمی است ولی از شما می‌خواهم که با دست خودتان بنویسید چون فایده دارد… نوشتن با دست مثل پیاده رفتن به جایی است.

جولیا کامرون(سمت چپ) به همراه ناتالی گلدبرگ( نویسنده کتاب نوشتن تا مغز استخوان)

گام برداشتن در جهان- ترجمه‌ی گیتی خوشدل- نشر پیکان

 

-صفحات صبحگاهی اساسی‌ترین شیوه برای بازیابی خلاقیت و زندگی خلاق است. نوشتن سه صفحه پی در پی، پیش از آغاز روز موجب اولویت بندی و وضوح و پایه‌ریزی فعالیت‌های روزانه می‌شود.

-آدمهایی را که پر مشغله تر از آنند که صفحات صبحگاهی را بنویسند می‌شناسم. منتها گمان نمی‌کنم که زندگیشان بدون نوشتن صفحات صبحگاهی کم مشغله‌تر شوند. شگفتا که دریافته‌ام صفحات صبحگاهی هم وقت می‌گیرند، هم وقت ایجاد می‌کنند.

-فرآیند نوشتن صفحات صبحگاهی تقریباً نیم ساعت طول می‌کشد که همان مدت زمانی است که معمولاً برای نیایش روزانه در نظر گرفته می‌شود.

کشف آب-ترجمه‌ی سیمن موحد-نشر پیکان

 

وقتی اولین بار صفحات صبحگاهی را می نویسیم، از تعداد چیزهایی که احساس بدی نسبت به آن‌ها داریم تعجب می‌شویم. شاید نگران این باشیم که با اعتراف کردن به احساسات منفی‌مان آن‌ها را تشویق کنیم. اما ابداً چنین نیست. روانشناسان یونگی این را ملاقات با سایه می‌نامند، من آن را ملاقات با سایه و دعوت آن به نوشیدن یک فنجان قهوه می‌نامم. وقتی منفی بافی‌هایمان را بیرون می‌ریزیم برای امور مثبت جا باز می‌کنیم.

-صفحات صبحگاهی ساده اما عمیق هستند. ما از طریق صفحات خود با خدا سخن می‌گوییم و خدا نیز به شکل شهود و اشارات با معنا پاسخ ما را می‌دهد.

-صفحات صبحگاهی دوستانی هستند که با زبان عشق خشن حرف می‌زنند. آن‌ها ما را ترغیب می‌کنند تا مسئولانه‌تر عمل کنیم. صفحات صبحگاهی بی عملی را به ما یادآوری می‌کنند و آن قدر به ما نق می‌زنند تا دست به عمل بزنیم.

-صفحات صبحگاهی به رغم ظاهر کم‌رنگ و کسل کننده‌شان باعث تغییرات شدید می‌شوند.

-صفحات صبحگاهی به ما احساس امنیت می‌دهند، امنیت کافی برای خطر کردن.

-بگذارید نوشتن صفحات صبحگاهی عادت هر روز صبح شما شود و اولین کاری باشد که هر روز صبح می کنید. نوعی گزارش صبحگاهی.

-عریان بودن روی صفحه در ابتدا می‌تواند دشوار باشد. ما می‌خواهیم وانمود کنیم که وضعمان بهتر از آن است که واقعاً احساس می‌کنیم.

-من بیش از بیست سال است که صفحات صبحگاهی نوشته‌ام و در این سال‌ها احتمالاً بیش از بیست روز را از دست نداده‌ام.

-می‌توانیم به خودمان بگوییم: «شاید هنوز آنچه را که می‌خواهی بنویسی ننوشته باشی اما دستِ کم داری صفحات صبحگاهی‌ات را می‌نویسی.»

-بعید است روزی باشد که یک گام کوچک رو به جلو نتوان برداشت. وظیفه‌ی صفحات صبحگاهی توجه کردن به این گام‌های کوچک و تشویق کردن آن است.

-صفحات صبحگاهی بارها و بارها «اعتیاد مثبت» خوانده شده است. صفحات صبحگاهی تمرینی ساده، عملی و بسیار معتبر است.

-صفحات صبگاهی هر مسئله‌ای را که از آن اجتناب می کنیم، آن‌قدر مطرح می‌کند تا کاری درباره‌اش کنیم.

-صفحات صبحگاهی وفادارند، آنها بر خلاق روان پزشکان منهتن هر سال در ماه اوت دو هفته به مرخصی نمی‌روند. بر عکس، همیشه آن‌جا هستند و می‌توان به آن‌ها اتکا کرد.

-می نمی‌توانم برای شما ثابت کنم که صفحات صبحگاهی حسی از جادو به زندگی‌تان می‌آورند. اما می‌توانم درخواست کنم که آن را امتحان کنید، اگر می‌توانید دوازده هفته امتحان کنید.( این دوره زمانی لازم برای جا انداختن یک عادت جدید است.)

پرواز با اژدها- ترجمه‌ی سیمین موحد- نشر پیکان

 

سال‌ها تجربه به من آموخته که بهترین کار این است که صفحات صبحگاهی با دست نوشته شوند. شاید کامپیوترها سریع‌تر باشند اما آن‌ها مار را وسوسه می‌کنند تا ویرایش کنیم، صفحات صبحگاهی قرار است افکار و احساسات ویرایش نشده‌مان را به ما نشان دهند.

-همه سه صفحه به دقت انتخاب شده، نوشتن کمتر از آن مشعل شما را روی حرارت پایین نگه می‌دارد. بیش از آن هم شعله را بیش از حد بالا می‌کشد و ممکن است شما را به سطح موشکافی روانی‌ای بفرستد که بازگشت به کارهای عادی روز را دشوار کند.

-صفحات صبحگاهی به معنی نوشتن خاطرات روزانه نیستند، در خاطره نویسی سنتی موضوعاتی تعیین شده و بررسی می‌شوند. اما صفحات صبحگاهی عملاً آزاد هستند. ذهن ما موقع بیداری به سرعت از موضوعی به موضوعی دیگر می‌رود.

-برای نوشتن صفحات صبحگاهی باید صبح زود بیدار شوید. اگر همیشه زود بیدار شده‌اید به این کار عادت دارید، اگر عادت ندارید به سرعت عادی خواهد شد.


کلاس نویسندگی و تولید محتوا

مجموعه مطالب مهارت های نویسندگی

133 دیدگاه ها

 1. ماهان گفت:

  صفحات صبح گاهی پر فایده ترین کار بیهوده ایه که هر آدمی تو زندگیش باید انجام بده. کتاب راه هنرمند میتونه استارت خوبی برای تغییر تو زندگی باشه.

 2. hassan گفت:

  سلام شاهین جان :
  از نحوه نوشتن باید متوجه بشویم که سالها دست به قلم دارید . پیشنهاد خوبی رو مطرح کردی برای من نوشتن صبحگاهی به عنوان یک تمرین می تواند در تثبیت عادت روزانه ام موثر باشد ،من هم به توصیه دوستان یک نرم افزار به نام habits نصب کردم که کار های روزانه را به من اطلاع می دهد امروز هم تکلیف نوشتن صبحگاهی رو اضافه کردم . امیدوارم این نوشتن به یک عادت خوب و ترک نشدنی ما اضافه شود زیرا امروزه آنقدر درگیر های زیادی داریم که وقتی می خواهیم از یک عادت منظم حرف بزنیم که در موردش عمل می کینم شاید چیزی در ذهنمان به یاد نیاید. از نوشتن نباید هراس داشت زیرا تنها راه ارتباطی با درئن خودمان و تشخیص راه از کوره راه می تواند لذت بخش باشد در ضمن خواندن وبلاگ دوستان متممی هم خالی از لطف نیست گاهی حسرت می خورم چرا زودتر با این دوستان آشنا نشدم ولی امروز درس های زیادی است که برای یادگیری آنها تلاش می کنم منجمله نوشتن در وبلاگ .

  • شاهین کلانتری گفت:

   درود بر حسن کشاورز عزیز
   امیدوارم از نوشتن صفحات صبحگاهی لذت ببرید و نوشتن این صفحات برای شما مفید و موثر باشه.
   همیشه کامنت های خوب شما رو در متمم و روزنوشته ها دنبال میکنم.
   موفق و سلامت باشید.

 3. حسین گفت:

  تقریبا یک ماهی میشه که به این راهکار که البته قبلا گفته بودی دارم عمل می کنم ، البته مصادف شدنش با امتحانات باعث شد بعضی روزها به خاطر ساعت بد امتحان نتونم بنویسم چیزی ولی نسبتا میشه گفت وفادار بودم
  به هر شکلی هم شده تلاش کردم کمتر از ۳ صفحه نشه هیچ وقت اما موضوعی که آزارم میده و نمیدونم آیا قابل اعتنا هست یا نه اینه که اکثر نوشته های من شده ذکر اتفاقات روزمره و بعضی وقتا نگرانم که چرا من نمیتونم حرف نویی بنویسم یا خلاقیتی تو نوشته م اعمال کنم و فقط دارم حوادث تکراری رو به شیوه گزارش نویسی منعکس می کنم روی کاغذ

  • شاهین کلانتری گفت:

   حسین عزیز
   خوشحالم که نوشتن صفحات صبگاهی رو جدی گرفتی، امیدوارم بزودی نتایج مثبت اون رو توی زندگی خودت ببینی.
   به هیچ عنوان نگران این نباش که حرف نویی در صفحات صبحگاهی نداری. فقط و فقط بنویس.
   هر از گاهی حرف های جولیا کامرون رو مرور کن.

 4. بازم یه ایده قشنگ که از زبان شما می شنوم شاهین عزیز، هر چند قبلاً هم شنیده بودم این کار خوبه ولی آن شنیدن زیاد تحریکم نکرد که امتحانش کنم.
  اگر میشه از تجربیات خودت بیشتر در این زمینه برامون تعریف کن.
  فوق العاده بود. انشالله که امتحانش میکنم.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام علی رستمی گُل
   چشم، حتما بیشتر می نویسم.
   حتما صفحات صبحگاهی رو امتحان کن و از تجربه ی خودت برام بنویس.

 5. ادریس گفت:

  سلام.
  نوشته‌ی فوق العاده‌ای بود، واقعا ترغیب کننده بود برای شروع این کار. و بعد از ارسال این کامنت به طور جدی بهش فکر خواهم کرد.

 6. صابر گفت:

  سلام شاهین جان
  دمت گرم! دوباره نوشتنم را مدیون تو و نوشته‌هایت دربارۀ نوشتن هستم. من به این دلیل که مدتی کار ویراستاری می‌کردم، ناخودآگاهم را خفه کرده بودم و منتقد درونم جان گرفته بود. تمرین‌های تو عجیب کمک‌کننده بود.
  راستی تمرین سه‌صفحه‌نویسی را (برخلاف گفته‌ات) با صفحه کلید انجام می‌دهم؛ ولی یاد گرفته‌ام به پشت سرم نگاه نکنم، حتی اگر مطمئن باشم با غلط املایی یا تایپی می‌نویسم. نتیجه‌اش مثبت است.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام صابر عزیز
   خوشحالم که می نویسی، خیلی دوست دارم نوشته هایت را بخوانم.
   نوشتن لذت بخش ترین تجربه ی این روزهای من است.
   از داشتن دوستانی که از نوشتن لذت می برند نیز به اندازه نوشتن لذت می برم.
   موفق باشی.

 7. […] به محض بیدار شدن، صفحات صبحگاهی‌ام را بنویسم.(+) […]

 8. […] در سایت دوست خوب متممی ام شاهین کلانتری  پیشنهادی در خصوص تمرینی جهت نوشتن روزانه در جهت یک […]

 9. Marzieh گفت:

  سلام امروز تجربه کردم عالی بود اول گفتم یعنی میتونم ۳ صفحه بنویسم ولی نوشتم
  ممنون میشم راهنمایی کنید وب سوالات پاسخ بدهید

 10. سميرا صابر گفت:

  سلام

  روزانه نويسي هاي من دقيقا همين ويژگي ها رو دارند با اين تفاوت كليدي كه شب قبل از خواب انجام ميشه !
  انگاري براي خالي كردن ذهن م هست و هر وقت ننويسم احساس ميكنم يه گوشه مغزم باد كرده !! چون حرف هاي توش رو در كاغذ پياده نكردم .

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام سمیرا گرامی
   نوشتن در هر ساعتی از روز مفید و خوبه.
   من هم سعی میکنم شب ها قبل از خواب چند خطی بنویسم. معمولا اگر سوالی داشته باشم روی کاغذ می نویسم تا شاید توی خواب بتونم به جوابش برسم.
   اگر دوست داشتید صفحات صبگاهی رو هم امتحان کنید.

 11. […] به نوشتن صفحات صبحگاهی علاقه‌مندم و هر روز صبح به محض بیدار شدن سه صفحه کامل […]

 12. من نوشتن روزانه رو در یکی از درس‌های کارگاه عزت نفس یاد گرفتم:
  https://goo.gl/3clxvg
  روزانه ۱۵ دقیقه. اون هم هر چی که به ذهنم می‌رسه.
  البته بعد از اینکه کامنت شما رو هم درباره نوشتن دو صفحه در متمم خوندم، تصمیم گرفتم به جای زمان، روی تعداد صفحات تمرکز کنم.
  حالا هم سعی می‌کنم همون صبح اولین کاری که می‌کنم این نوع نوشتن باشه.
  به نظرم یه تفاوت اساسی که این نوع نوشتن داره اینه که چون دارم برای خودم می‌نویسم اون هم بدون رعایت هر اصول و قواعدی، هر آنچه در ذهنم هست روی کاغذ می‌یاد. که به نظرم بعدا با مرورش یه جور خودشناسی هم به حساب میاد. البته بعضی از قسمت‌ها رو نگه می‌دارم ولی بعضی‌ها رو هم بعد از چند روز، دور می‌ریزم.
  در کل به نظرم نوشتن معجزه‌ای هست که هر کس اونو برای یه مدت کوتاه تجربه کنه، بهش ایمان میاره ؛)

  • شاهین کلانتری گفت:

   طاهره جان
   به توجه به استعداد خیلی بالایی که در نوشتن دارید، مطمئنم نوشتن صفحات صبحگاهی تاثیرات فوق العاده ای روی کار شما خواهد داشت.
   راستی یه چیز جالبی هم هست که بعد از مدتی نوشتن قطعا تجربه می کنید، من از حجم کاغذهایی که روی هم جمع میشن خیلی لذت میبرم.
   وقتی میبینم تمامی تجربیات روزهای قبلی یه سند فیزیکی هم دارن بیشتر برای نوشتن تشویق میشم!

 13. مژگان گفت:

  با سلام به دوست خوب متممی عزیز اقای شاهین کلانتری و سپاس از معلم گرانقدر که علاوه بر مطالعه و یادگیری در دانشگاه متمم باعث شده هر روز با وبلاگ یکی از دوستان خوب متممی آشنا بشم و از تجربیات ارزشمند و نکات مفیدشون بهره ببرم . با وبلاگ شما از طریق خوندن اولین صفحه ، تمرین صبحگاهی هدایت شدم که قطعا مطمئن هستم تصادفی هدایت شدن من اینجا به این صفحه ، پاسخ به درخواست یکی از خواسته های من از کائنات بوده و انگیزه و مشوق من خواهد بود برای ادامه به نوشتن . دست نوشته های من بصورت پراکنده بوده و یا حاصل تراوشات ذهنی من در زمانی که برای آرام شدنم نیاز به نوشتن داشتم البته نوشتنی توام با هراس از انچه که مینویسم . ولی همیشه چیزی که برام اهمیت داره اینه که از نوشتن لذت میبرم و ارومم میکنه . سپاس از شما بابت نکات ارزشمندی که اشاره کردید و با امید به اینکه این کار رو به عنوان عادت روزانه برای خودم تثبیت کنم .

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام بر مزگان عزیز و گرامی
   همیشه به داشتن دوستان هوشمند و فرهیخته ی متممی چون شما افتخار میکنم.
   امیدوارم نوشتن صفحات صبحگاهی به یکی از عادت های ثابت شما و به نوعی به اولین کار شما بعد از بیدار شدن تبدیل بشه و تاثیرات مثبت نوشتن صفحات صبحگاهی رو به وضوح توی زندگیتون ببینید.

 14. یه مدتی عادت کرده بودم صبح ها قبل از رفتن به اداره حدود یک صفحه در خصوص کارهایی که باید در طول روز انجام بدهم یا هر چیز دیگری می نوشتم و شب ها هم چند صفحه ای به دلخواه خودم و هر چی که به ذهنم می رسید از اتفاقات روزانه و … می نوشتم.
  مدت کوتاهی هست که وبلاگم رو راه اندازی کردم و سعی می کنم هر روز بنویسم.
  با این حال بعد از خوندن پست شما قصد دارم نوشتن صفحات صبحگاهی رو جدی تر بگیرم به این شکل برای نوشتن تمرین بیشتری داشته باشم.
  نوشته ها و قلم شما هم برایم آموزنده است.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام بر معصومه خزاعی عزیز و گرامی
   راه اندازی وبلاگتون رو تبریک میگم. علاوه بر مطالب جذابی که توی وبلاگتون نوشتی، سایتتون گرافیک جذابی هم داره.
   کامنت های شما رو توی روزنوشته و متمم میخونم و همیشه از سطح بالای فکر و نوشته های شما یاد میگیرم و لذت میبرم.
   با آرزوی بهترین ها برای شما

 15. […] از دلایل موثر بودن صفحات صبحگاهی روشن بودن هدف است: نوشتن سه صفحه کامل، تحت هر […]

 16. […] از دلایل تاثیرگذار بودن صفحات صبحگاهی هم در این است ما را وادار می‌کند تا هر روز، بی پروا و […]

 17. حسین گفت:

  با عرض سلام خدمت نویسنده جوان و پر انگیزه …
  اینکه من چطور شد که این حا اومدم و تقریبا ۲ ۳ روزی هست که توی بلاگ شما چرخ میزنم … بهتون تبریک میگم بابت انتخاب این مسیر… و شما همیشه در بوکمارک های من قرار گرفتین از این پس..
  اما یه نکته … خیلی ها هستن مثل من که درگیری های کاریشون طوری هست که نوشتن صبح گاهی رو نمیتونن انجام بدن … مثلا منی که حدود ۵:۳۰ ممکنه برم سرکار و ۹ شب برگردم … عموما وقتی برای نوشتن صبحگاهی نمیمونه …
  ولی واقعا دوست دارم که بنویسم.. من از بچگی کتاب خوندن ر دوست داشتم و دارم ..وجدیدا هم کتاخونیم رو هم زیاد کردم …
  اما من جدیدا برای اینکه بنویسم دچار یه ابهام شدم …
  ابهام از اینکه :
  چی بنویسم(دغدغه موضوع )…
  چقدر بنویسم….
  ازکجا شروع کنم…
  اینم بگم که من تقریبا تخصص های زیادی دارم (از وب و طراحی تجربه کاربری تا کسب و کار )…و علاقه مند به مباحث روانشناسی..
  نکته دیگه…من چون برونگرا هستم…میتونم بدون تمرین و اموزش به راحتی خیلی حرف بزنم…خیلی هم عالی و سخنوری داشته باشم… ولی در مورد نوشتن خیلی موفق نبودم… که البته تاحدودی شروع کردم که در تلگرام یه کانال برای تقویت این کار گذاشتم …
  @tazehsho
  ختم کلام … میخواستم ببینم نسخه شفا بخش شما براd کسی که تخصصش نوشتن نیست ولی دغدغش اینه که باید بنویسه چیه ؟؟؟
  ممنون … و خیلی موفق باشی

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام حسین جان
   مرسی از لطف شما
   کانال زیبا و کاربردی شما رو دیدم.
   من به زودی یه پست دباره دزدیدن وقت در طی روز و نوشتن می نویسم.
   در کنار این به نظرم اگر فرصت داشتید یه نگاهی به کتاب حق نوشتن از جولیا کامرون بندازید.
   ان شا الله یک روز از نزدیک همدیگه رو میبینیم و بیشتر درباره نوشتن حرف میزنیم.

 18. Rainbow گفت:

  جالبه که شبها دوست دارم بنویسم.

 19. Rainbow گفت:

  فکر نمی کردم وبلاگم مخاطبی داشته باشد. یادم نبود!!

 20. Rainbow گفت:

  منظورم خواننده بود. مخاطب را اشتباه نوشتم

 21. […] هر روز فقط سه صفحه بنویسید، اما هفته‌ای یکبار سه تا چهار ساعت بی‌وقفه و […]

 22. […] گذشته، بدون از دست دادن حتی یک روز، به‌محض بیدار شدن صفحات صبحگاهی‌ام را […]

 23. […] کتاب قدرت نوشتن| تنها راه نویسنده شدن| کانال مهارت های نویسندگی در […]

 24. […] کتاب قدرت نوشتن| تنها راه نویسنده شدن| کانال مهارت های نویسندگی در […]

 25. […] کتاب قدرت نوشتن| تنها راه نویسنده شدن| کانال مهارت های نویسندگی در […]

 26. […] کتاب قدرت نوشتن| تنها راه نویسنده شدن| کانال مهارت های نویسندگی در […]

 27. […] کتاب قدرت نوشتن| تنها راه نویسنده شدن| کانال مهارت های نویسندگی در […]

 28. […] کتاب قدرت نوشتن| تنها راه نویسنده شدن| کانال مهارت های نویسندگی در […]

 29. […] کتاب قدرت نوشتن| تنها راه نویسنده شدن| کانال مهارت های نویسندگی در […]

 30. یلدا گفت:

  سلام و روز بخیر … امروز سایت متمم و بعد مطالب خوب سایت شما رو پیدا کردم و خوشحالم.
  این روزها در حال خواندن کتاب راه هنرمند بودم و نوشته شما برام خیلی جالب بود. ممنون بابت اینهمه نوشته های خوب و ارزشمند

  • شاهین کلانتری گفت:

   ممنون از لطف و محبتت یلدای عزیز
   من شیفته ی کتاب راه هنرمند هست، کتاب نبرد هنرمند رو هم بخونید.

 31. متین گفت:

  به نظرم راهکار فوق العاده ای هست. امیدوارم بتونم به انجام هر روزه اش متعهد باشم.
  واقعا لطف بزرگی در حق من کردین.

 32. سمانه سجادی گفت:

  بی نهایت سپاسگزارم از دست و دلبازیتون برای نشرِ دانشی که دارین. با تمام وجودم قدردانِ این درسِ بزرگی که به من دادین هستم. من از همین امروز شروع میکنم.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سمانه عزیز
   تمیدورام صفحات صبحگاهی زندگی خلاقانه شما رو دگرگون کنن.
   من رو هم در جریان پیشرفت کار قرار بدید.

   • سمانه سجادی گفت:

    شاهینِ عزیز
    متشکرم بابت وقتی که واسه جواب دادن به من گذاشتی. من امروز صبح زود برای اولین بار صفحاتِ صبحگاهیم رو نوشتم. شاید باورت نشه اما دیشب از شوق نوشتن این صفحات درست نخوابیدم. اما به جرات می تونم بگم که تجربه ی شگفت انگیزی بود. با تمام ِ قلبم سپاسگزارم.
    راستی امروز روزِ معلمه، روزت مبارک.

    • شاهین کلانتری گفت:

     سمانه عزیز
     یک دنیا ممنون از محبتت
     امیدوارم صفحات صبحگاهی تغییرات مثبت و شگفت انگیزی رو توی زندگیت ایجاد بکنن.

     • سمانه سجادی گفت:

      سلام شاهینِ عزیز

      اگه روزی به من بگن با دیدن یا شنیدن اسم شاهین کلانتری یادِ چی میفتی؟
      من در جواب می گم: شاهین کلانتری فقط و فقط یک خواستنه.
      آقای دکتر شریعتی : آنگاه که تقدیر نیست و از تدبیر نیز کاری ساخته نیست

      خواستن اگر با تمام وجود با بسیج همه اندامها و نیروهای روح و با قدرتی که در صمیمیت است تجلی کند

      اگر هم هستیمان را یک خواستن کنیم، یک خواستن مطلق شویم

      و اگر با هجوم و حمله های صادقانه و سرشار از امید و یقین و ایمان بخواهیم پاسخ خویش را خواهیم گرفت.

      • شاهین کلانتری گفت:

       سمانه سجادی نازنین
       با کامنت های خوبت من رو شگفت زده میکنی.
       بهترین ها رو برات آرزو میکنم.

 33. […] کنار نوشتن صفحات صبحگاهی و وبلاگ و کتاب و نامه، برنامه ویژه‌ام این است که هر روز […]

 34. سحر گفت:

  چند وقتی میشه که هر از گاهی به وبلاگتون سر میزنم و خوشحالم که اینهمه مطالب کاربردی در مورد بزرگترین نقطه ضعفم یعنی “نوشتن” دارید.
  تقریبا هفته ای یک کتاب رو سعی میکنم بخونم و یه دنیا کلمه و عبارتای قشنگ تو ذهنم هست حتی هر جایی که میبینم کسی مینویسه یا یه جمله میگه، کلی مطلب توی ذهنم تازه میشه… در عرض چند ثانیه سرم به اندازه یک تن میشه ولی با اینحال جرات نوشتن رو ندارم!
  اوایل فکر میکردم بخاطر اینه که تایپ ده انگشتی بلد نیستم، اما الان حدودا سه ساله که تایپ رو هم یاد گرفتم ولی این عادت نوشتن رو هنوز نتونستم برای خودم تثبیتش کنم 🙁
  واقعا این موضوع بعضی اوقات فشار به ذهنم میاره…
  امیدوارم بتونم با کمک مطالب زیبایی که مینویسید منم جرات نوشتن رو پیدا کنم و بنویسم.
  در مورد نوشتن صفحات صبحگاهی هم استاد سعید محمدی که استاد تندخوانی هم هستند، در یکی از جلسات به همین موضوع اشاره کردن و گفتن که باعث تقویت حافظه میشه و تمرکز رو بشدت بالا میبره، میگفت مثل یک بچه ای میمونه که هی میخواد حرف بزنه و شما نمیذارید حرفشو بزنه و ساکت بشه، همون اول صبح هر چی به ذهنتون رسید رو بنویسید و بذارید این کودک آروم بشه. در این صورت تمرکزتون بالا میره.
  حالا این “کودک” برای من بعضا تبدیل به “غولک” میشه.
  دوسالی هست که برای تثبیت عادت هام از نرم افزار اندروید Rewire استفاده میکنم. این عادتی که شما محبت کردید اشاره کردید رو بهش اضافه میکنم و امیدوارم با دیدن اینکه تونستم عادت های دیگه ای رو به ثبت برسونم، تشویق بشم و این عادت رو هم به لیست اضافه کنم.
  یه دنیا ممنونم.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سحرجان
   شما که ماشالا قلم خیلی خوبی دارید و این از همین کامنتی که گذاشتید هم معلومه.
   نوشتن صفحات صبحگاهی رو شروع کنید و مطمئن باشید که به نتایج خوبی میرسید.
   خیلی از دوستانی که طی ماه های قبل نوشتن این صفحات رو شروع کردن الان شاهد دستاوردهای ارزشمند صبح نوشته ها توی زندگیشون هستن.
   راستی چه سایت زیبایی دارید، بیشتر به روزش کنید. من از این به بعد حتما سایتتون رو دنبال میکنم.

 35. […] دقایقی را به شکرگزاری اختصاص می‌دهم و در واپسین سطور صفحات صبحگاهی سه نعمت بزرگی که شامل حالم شده را […]

 36. سلام شاهين جان
  من هم چند سالي هست تخليه احساسات منفي روي كاغذ رو انجام ميدم. حتي بعد از اون برگه رو پاره ميكنم و اين حسي از رها شدگي به من ميده.
  واقعا دوست خوبي به اسم نوشتن پيدا كردم كه بدور از قضاوت،‌ احساسات من رو پذيراست.
  سجاد زماني

 37. […] است، مثلاً من از کتاب ‌راه هنرمندِ جولیا کامرون ایدۀ صفحات صبحگاهی را گرفتم که زندگی خلاقانه‌ام را تغییر […]

 38. محمد24 گفت:

  سلام عزیز…من امتحان کردم چند روز ولی اصلا به خودم اجازه نمیدم همه چیزی را بنویسم مثل افکارم . موضوع های کلی توی زندگیم—-*شما هم اینجوری هستی یا همه چیز را منیویسی چون من واقعا خوشم نمیاد ریز زندگیم را بنویسم به اصطلاح سانسور میکنم؟؟/چه کنم

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام برادر
   چقدر خوب که می نویسی.
   سانسور نکن رفیق. بنویس. طعمش رو بچش. پشیمون نمیشی.

   • محمد24 گفت:

    امید خدا….ولی دوست دارم تو ذهنم افکارم را بالا پایین کنم…
    *–راستی یه سوال این که گفتی تا چند هفته نخونیم متن ها را دلیل خاصی داره؟؟

    • شاهین کلانتری گفت:

     جولیا کامرون در این رابطه مفصل نوشته.
     کتاب راه هنرمند شاید بتونه مفید باشه برات محمدجان.
     منم سعی میکنم در این رابطه بنویسم.

 39. محمد حسن گفت:

  آقای کلانتری عزیز
  خیلی دوست دارم بنویسم ولی از اونجایی نه کتابی خوندم! و نه تجربه جالبی توی انشا نوشتن دارم! و دغدغه کنکور رو با توجه به سن کمم، توی ذهن دارم و حتی جمله سازی درستی هم ندارم احساس میکنم نمیتونم حتی یک صفحه بنویسم چه برسه به ۳ صفحه.
  نوشتن و خوندن رودوست دارم اما به این موضوع امسال پی بردم که نمیتونستم کتابی غیر درسی بخونم و از طرف دیگه هم کتاب فروشی ای توی شهر کوچکمون نداریم.
  با توجه به نوشتتون تصمیم گرفتم نوشتن صفحات صبحگاهی رو شروع کنم با اینکه این کار توهینی به نویسندگان خواهد بود!
  دمتون گرم بابت وبلاگ خوبتون

  • شاهین کلانتری گفت:

   محمدحسن جان نوشتن صفحات صبحگاهی همونطور که توی متن هم اشاره شده فقط مختص به نویسنده ها نیست.
   این صفحات رو همۀ ما میتونیم با آرامش خیال بنویسیم.
   منتظر موفقیت تو هستم.

 40. شهرزاد ش گفت:

  سلام
  من از متممی‌هایی هستم که این روزها در تلاش به روزرسانی وبلاگ و تمرین نوشتن هستم. چه قدر احتیاج داشتم این متن رو امروز بخونم و این تمرین رو شروع کنم.
  در دوران نوجوانی این عادت بی فکر نوشتن و در واقع خالی کردن ذهن رو داشتم شاید هر روز چندین صفحه! و شاید با همین پشتوانه قبل از راه اندازی وبلاگ، گمان می‌کردم نوشتن همچنان راحت خواهد بود! اما هیچ وقت به اندازه این روزها -که بعد از مدت ها می‌نویسم- متوجه نشده بودم که اتفاقاً نوشتن چه قدر سخت می‌تونه باشه! فکر می‌کنم تمرین نوشتن صبحگاهی اینگونه که شما و جولیا کامرون گفته‌اید بیش از هرچیز دیگه‌ای الان به دردم بخوره. احتیاج دارم دوباره بدون وسواس و ویرایش فقط بنویسم تا در استفاده از کلمات مسلط بشم..
  حتماً از فردا صبح شروع می‌کنم. از شما خیلی ممنونم 🙂

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام شهرزاد عزیز
   وبلاگتون رو دیدم، ماشالا دست به قلم هستین و دنیای ذهنی زیبایی هم دارید.
   مطمئن باشید که صفحات صبحگاهی شما رو شگفت زده میکنن.
   من رو هم در جریان کارتون بذارید.

 41. فروغ گفت:

  سلام روزتون بخیر؛ من یه مدته باهاتون آشنا شدم و نوشته ها و توصیه هایی ک دارینو خیلی دوست دارم و سعی میکنم بهش عمل کنم. فقط یه سوالی درمورد صفحات صبحگاهی دارم، من مدتی شروع کردم به نوشتن صفحات صبحگاهی ولی اصلا برام رضایت بخش نبود.صبح ها که بیدار میشم هیچ چیزی تو ذهنم ندارم و جز یک سری مزخرفات چیزی نمی نویسم. در عوضش شبها موقع خواب کلی حرف برای نوشتن دارم! و از نوشته هام خیلی تعجب میکنم چون برام خیلی عزیز و دوست داشتنی اند…سوالم اینه که آیا من میتونم نوشتن صفحات صبحگاهی رو به شب ها موکول کنم؟

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام فروغ نازنین
   مسیر رو درست میری. اصلاً قراره صبح ها در اوج بی حوصلگی سه صفحه مزخرف بنویسیم. ازت میخوام که ادامه بدی. نتیجۀ اینکار میتونه تو رو شگفت زده کنه.
   راستی به نوشتن صفحات شبانه هم ادامه بده. اونا هم خیلی خوبن.

 42. حامد گفت:

  سلام خوبین? ممنون از راهنمایی های خوبتون میخواستم بدونم اگه صفحات صبحگاهی رو بنویسیم و افکار منفی هم روی کاغذ بیاد باعث تحقق اونا در واقعییت نمیشه چون کاترین پاندر میگه هرچی که میخوای به واقعیت تبدیل بشه رو بنویسید.ممنون

 43. حامد گفت:

  سلام مجدد من هروقت میخوام چیزی در زندگیم محقق بشه اونو رو کاغذ مینویسم وجلوی دید میگذارم سریع بهش میرسم حالا ترسم از اینه که این نوشته های صبحگاهی که امکان داره چیزای منفی هم توش باشه توی زندگیم پدیدار بشه ممنون میشم راهنماییم کنید استاد.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام حامد جان.
   من نگرانی تو رو میفهمم.
   ابداً نگران این موضوع نباش. من تهش رو درآوردم. راحت و بدون هیچ ترسی از تمام جنبه های مثبت و منفی زندگی خودت بنویس.

 44. علی گفت:

  سلام
  درتصویر ، جولیا کامرون، سمت چپ نشسته. به اشتباه نوشته شده سمت راست.
  ممنون میشم، اونو درست کنید.

  سایت شما خیلی خوب است. انگیزه می دهد برای نوشتن.

 45. حامد گفت:

  سلام شاهین جان فوق العاده بود از دیروز صبح که شروع به نوشتن صفحات صبحگاهی کردم,دو تا موضوع که بدجوری ۷سال فکرمو مشغول کرده بود از ذهن وزندگیم رفت بیرون تازه فهمیدم که چرا خلاقیت وایده های نو نمیتونن توی ذهن های درگیر مسائل پیش پا افتاده رشد کنن وبارور بشن بخاطر راهنماییهای خوبت ممنون.

  • شاهین کلانتری گفت:

   حامد جات
   بی نهایت خوشحالم از این موضوع
   مطمئنم که برکت نوشتن صفحات صبحگاهی رو خیلی بیشتر و بیشتر توی زندگیت میبینی.

 46. محسن وارثی گفت:

  شاهین عزیز سلام
  یکی دو هفته ای هست که با شما و کانالت و وبسایتت آشنا شده ام. خیلی حس خوبی دارم وقتی ازت پیامی در تلگرام میبینم و در اسرع وقت به سایتت سر میزنم. مضافا بر این که وقتی فهمیدم از فعالان متمم هستی خوشحال تر شدم و اثر تلاشهای ارزشمند آن گروه محترم و معزز، به ویژه محمدرضا شعبانعلیِ عزیز، را درک کردم. خودم البته در متمم کم کارم، خیلی کم کارم. البته توجیه مناسبی برایش ندارم ولی کماکان ارتباطم را حفظ کرده ام.
  عجالتاً وقتی مطالب این قسمت و بعضی کامنتها را از نظر می گذراندم یکی دو نکته به ذهنم رسید که با شما و سایر دوستان در میان بگذارم. این نظرها فارغ از قضاوت دربارۀ محتواست و صرفاً صورتگرایانه است:
  ۱-در متن وقتی از خانم جولیا کامرون نقل قولی کرده بودی، وقتی جلوتر رفتم یک دفعه متوجه شدم ایشان هم عضو متمم است! گفتم چه کرده این محمدرضای عزیز! بعد دیدم نقل قولت در جملۀ قبل تمام شده بوده. پیشنهادم این است که در این مواقع از علامت « » استفاده شود که این حالت پیش نیاید. البته شاید من کمی کُند ذهن باشم، ولی فکر می کنم اگر زیاده روی نکنیم، در خیلی از جاها می توان ، با اقتباس از شیوۀ نگارش دکتر آشوری معزز، با اعراب گذاریِ به اندازه خواندن را برای خوانندۀ متنمان آسان تر کرد.
  ۲- در همین موضوعِ آسان تر کردنِ خوانش متن، دیدم که بعضی از دوستان و از جمله خود شما در بعضی جاها به علت بافت غیر رسمیِ کامنتها شکسته نویسی کرده اید که البته بحثی نیست ولی صورت شکستۀ برخی کلمات آدم را در خواند دچار مشکل می کند و در حالت افراطی که بعضی نویسندگانِ عمدتاً داستانهای کوتاه به ورطۀ آن می افتند که اوضاع خرابتر است.
  پیشنهاد من در بهبود شکسته نویسی و استفاده از یک سری اصول معیار، این است که اگر تا کنون کتاب شریف جناب استاد «علی صلح‏ جو» را نخوانده اید و دوستان نخوانده اند، حتما حتما بخوانید و لذت و بهره ببرید. شما هم در معرفی آن به عزیزانِ همراهتان بکوشید لطفا. نشر مرکز منتشر کرده است.
  ارادتمند و دوستدارتان

  • شاهین کلانتری گفت:

   جناب وارثی عزیز
   خوشحالم که دوستان خوشفکر و فرهیخته ای چون شما دارم.
   از کامنت آموزندۀ شما بی نهایت سود بردم.
   به امید دیدار.

 47. محسن وارثی گفت:

  با سلام دوباره
  در امتداد مطلب قبلی، فراموش کردم نام کتاب را بنویسم که البته تقریبا معلوم شده بود. باری، نام کتاب جناب صلح جو و کتابهای دیگر ایشان که نشر مرکز منتشر کرده است به قرار زیر است:
  ۱-اصول شکسته نویسی
  ۲-گفتمان و ترجمه (خیلی حیاتی برای مترجمان جوان و تازه کار)
  ۳-نکته های ویرایش
  ۴-از گوشه و کنار ترجمه( خیلی خواندنی و حیاتی برای مترجمان جوان و تازه کار)
  سپاسگزارم

 48. علی گفت:

  سلام شاهین عزیز
  آیا برای هر نوع نوشته ای می توان از این سبک نوشتن آزاد استفاده کرد. مثلاً برای نوشتن مقاله تحقیقی و پژوهشی. من الان در حال نوشتن مقاله تحقیق خود هستم، خیلی منتقد درونی گرفتارم می کند. آیا این مقاله ارزش نوشتن دارد یا خیر و خلاصه آیا اطلاعات من کافی است یا نه و خلاصه از این دست سوالات که به قول جولیا در راه هنرمند، سانسورکننده درونی است. من صفحات صبحگاهی را یک هفته است دارم می نویسم. حتی در سایت هم عضو شدم(هنوز لینک کتاب قدرت نویسندگی برایم ایمیل نشده است!) و خیلی خوب بود. چون حتی خوابهایی که می بینم خیلی شفاف شده است. برای من عجیب است. احساس استرس شدیدی می کردم. ولی برای خانواده هم توصیه کرده ام که این کار را انجام دهند.
  ولی سوالی که سالها ذهن منو در گیر کرده است که آیا می توانم از سبک آزاد نویسی برای نوشتن متن های علمی و تحقیق استفاده کنم. در واقع سوال من این است که منتقد درونی من می گوید بیخود! الکی که نیست! این متن علمی و خشک است. متنهای صبحگاهی و غیر علمی حالت آزاد را می پذیرند.
  ایده های خوبی داری. لطفاً ایده بده. در ضمن دوست دارم در زمینه رونق این سایت با شما همکاری کنم.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام علی جان
   دقیقاً از همین روش استفاده کنید.
   کتابی هم با عنوان پیش نگارش منتشر شده که تقریباً به استفاده از همین روش در نوشتن مقالات علمی میپردازه.
   برای گفتگوی بیشتر میتونید ایمیل بزنید یا در تلگرام در خدمتم.

 49. فروزان گفت:

  سلام
  امیدوارم خوب باشین.
  نمیتونین حدس بزنین که من دنبال چی می گشتم و صفحه شما رو دیدم.
  من سال هاست که مینویسم.در هرلحظه از شبانه روز افکارم رو بدون سانسور مینویسم.
  نوشتن یکی از زیباترین عادت های جدا نشدنی از منه.عموما هم بجز همه مواقع صبح حتما مینویسم ولی میخوام این روش خاص رو هم امتحان کنم.بسیار ممنون.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام فروزان عزیز
   چقدر عالی که دوست خوبی مثل شما به اینجا رسیده.
   برای من بیشتر بنویسید.
   نتیجه نوشتن صفحات صبحگاهی رو هم برام بنویسید.

 50. […] می‌کنم عادت سه ‌صفحه صبح‌گاهی را در برنامه‌تان قرار دهید. یا اگر هر روز نمی‌توانید […]

 51. acbarsadat گفت:

  سلام
  نوشتن صبحگاهی خیلی خوب و جالب و پر کاربرد است و با برنامه ریزی و نوشتن صبحگاهی میشود که قلم خود را پیدا کرد و نویسنده خوب شد.

 52. احمددانایی فر گفت:

  موفق و پیروز باشی

 53. […] صفحات صبحگاهی، وبلاگ‌نویسی روزانه یا هر عادت خلاقانۀ دیگری جز با […]

 54. […] کامرون زندگی من را دگرگون کرد، چون عادت نوشتن صفحات صبحگاهی را به من […]

 55. […] صفحات صبحگاهی برای من جای عملی‌کردن و همیشگی‌کردن استفاده این ایده‌هاست. […]

 56. به دعوت لیلا (leilaa.ir) این مطلبت رو خوندم. باید بگم که خیلی قشنگ جملات و پاراگرافها رو پشت هم آوردی؛ با دقت و حساب شده.
  و باز هم به دعوت لیلا، قبل از اینکه روز لینک این پست کلیک کنم، ۳ صفحۀ صبحگاهیم رو نوشتم، بعد که اومدم و دیدم که کامرون چی گفته، دیدم که انگار خوب نوشتم!
  عکس آخری که انتخاب کرده بودی، جزء تصاویریه که عشق دارم زودتر بتونم واقعی کنمش، مخصوصاً اون حسی که توش نهفته.
  و از این به بعد هم با انگیزۀ بیشتری صبح ها، بلکه زودتر، بیدار خواهم شد.
  ممنونم ازت 🙂

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام مصطفی جان
   من وبلاگت رو میبینم.
   و اگر تداوم داشته باشی به جاهای خیلی خوبی میرسه.
   صفحات صبحگاهی رو بنویس و من رو هم در جریان دستاوردهای خودت از صفحات صبحگاهی بگذار.

   • سلام شاهین جان
    بسیار ممنونم ازتکه می خونی 🙂
    صفحات صبحگاهی رو دو روزه که شروع کردم. حس خیلی خوبی دارم نسبت بهش.
    ادامه خواهم دادش.
    و چشم. کمی بعد در موردش خواهم نوشت.

 57. مرتضی گفت:

  سلام شاهین عزیز
  ممنون که این روش را به ما معرفی کردی. حدود دو هفته است که شروع به نوشتن صفحات صبحگاهی کرده‌ام. موقعی که می‌خواهم بعد از نوشتن درباره‌ی خاطرات روزمره، درباره‌ی مطالعاتم و چیز‌‍‌های جدیدی که یاد گرفته‌ام بنویسم، چشم‌هایم گرم می‌شوند و دست‌خطم خرچنگ قورباغه می‌شود. حس خوبی ندارم به این که تمام سه صفحه حرف‌های تکراری دیروز این کار را کردم یا نکردم یا این احساس را داشتم یا نداشتم باشد.
  سپاس از سایت خوبت.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام مرتضی جان
   چقدر عالی، بهت تبریک میگم.
   امیدوارم در مسیر نوشتن صفحات صبحگاهی تداوم داشته باشی و نتایج شگفت انگیز بگیری.

   • مرتضی گفت:

    سلام شاهین عزیز
    سؤالی داشتم: تا حالا پیش اومده که روزت رو با صفحات صبحگاهی شروع نکنی و حوالی ظهر(مثلاً) اونو بنویسی؟(در این صورت من خودم حس خوبی ندارم نسبت بهش)
    راهکاری برای روزهایی داری که به هر دلیلی نمی‌تونی صفحات صبحگاهی رو بلافاصله بعد از بیدار شدن و قبل از انجام دادن هر کار دیگری بنویسی؟
    سپاسگزارم

 58. […] ♦ با روحیه‌ای آزادتر و اراده‌ای قوی‌تر روزتان را آغاز کنید (با اشاره‌ای به صفحات صبحگاهی) […]

 59. سلام به شاهین عزیز و تشکر فراوان بابت همچین مطلبی که باهاش دوستانی که این نوشته‌ات رو خوندن و علی‌الخصوص دوستانی که کامنت گذاشتن به ذوق آوردی.
  من دوبار از این پستت لذت بردم؛ دفعه اول وقتی که نوشته‌ات رو می‌خوندم و خودمم مثل بقیه دوستان به ذوق آوردی، دفعه دوم وقتی کامنت‌های دوستان رو زیر این پستت می‌خوندم ، خیلی خوشحال شدم که قلمت این تاثیر‌گذاری رو داره که این تعداد زیاد از دوستان رو به ذوق بیاره تا صبح‌ها که بقیه همه‌کار می‌کنن تا ۵ دقیقه بیشتر بخوابن، ما ( من و بقیه دوستانی که زیر این پست کامنت گذاشتیم) بلافاصله بعد از بیدار شدن خودکار و کاغذ بگیریم دستمون و چند دقیقه‌ای رو به نوشتن اختصاص بدیم.

  • شاهین کلانتری گفت:

   درود به مهدی حاتمی عزیز
   چقدر خوشحالم که به جمع نویسنده های صفحات صبحگاهی پیوستی.
   علاوه بر کامنت های این صفحه صدها دوست دیگه هم هستن که صفحات صبحگاهی رو مینویسن و بارها به من ایمیل دادن یا به صورت شفاهی گفتن که چه تغییراتی با صفحات صبحگاهی توی زندگیشون ایجاد شده.
   با قدرت ادامه بده مهدی جان و منتظر شگفتی های بیشتر باش.

 60. […] بیشتر و مهارت کنترل بودجه ارتباط دارد! به نظر من نوشتن صفحات صبحگاهی و یا به روز کردن روزانهء وبلاگ هم یکی ازین […]

 61. […] صبحگاهی بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می‌کنم که پست دوست عزیزم شاهین کلانتری در مورد صفحات صبحگاهی را مطالعه کنید. ایده اصلی این است که در ابتدای روز کاری […]

 62. […] باشید، مثلاً من با ایده صفحات صبحگاهی جولیا کامرون در اینجا بود که آشنا شدم. اولین بار من وقتی این ایده را از لابه […]

 63. سرشار گفت:

  با سلام و خدا قوت و تشکر بابت سایت پرمحتوای شما که برای نویسنده های نوپایی مثل من بسیار انگیزه دهنده ست.می خواستم بدونم که مثلا مامیخایم شروع به نوشتن یک داستان بکنیم باز هم باید از صفحات صبحگاهی شروع کنیم ؟یا همزمان دو کار رو انجام دهیم ؟این در حالی هست که صفحات صبحگاهی موضوع خاصی نداره .اما داستانی را که ما میخایم بنویسیم باید یک چارچوب و موضوع داشته باشه.یا باید صبر کنیم تا دوازده هفته صفحه صبحگاهی تموم بشه؟ممنون

  • شاهین کلانتری گفت:

   سرشار عزیز
   صفحات صبحگاهی عضلات نویسندگی شما رو قوی میکنن تا بتونید خیلی راحت هر داستانی یا مقاله ای که دلتون میخواد رو بنویسید.
   هر دو رو با هم پیش ببرید.

  • یاسمن گفت:

   من تصور میکنم صفحات صبحگاهی برای مقابله با ترس شروع کردن به نوشتن، و فرصت دادن به هنرمند خلاق درونمون مفیده. همچنین برای نوشتن داستان ایده لازمه، و به نظر من ایده های عالیی میتونه از صفحات صبحگاهی بدست بیاد. بنابراین چه بخواهیم همین الان شرع به نوشتن کنیم چه هیچ وقت خوبه که عادت صفحات صبحگاهی رو تثبیت کنیم.

 64. یاسمن گفت:

  سلام بر شما.
  من دیروز با وبلاگ شما آشنا شدم و همچنان دارم با آن سرک می کشم! بسیار خوشوقتم که بالاخره شروع کردم به نوشتن! با خواندن مطلب مربوط به صفحات صبحگاهی تونستم منتقد قدر قدرت و سخت گیر و آرمان گرای درونم رو ساکت کنم و همین جا، موقع خواندن همین مطالب چندین صفحه، آزاد، از موضوعی به موضوعی نوشتم. … بله، این روش شگفت انگیزه و من امیدوار و مصمم هستم که بتونم به عادت تبدیلش کنم. از شما سپاسگزارم.

  • شاهین کلانتری گفت:

   سلام یاسمن عزیز
   خوشحالم که اینجا هستی.
   هرگز نگذار آتش نوشتن در تو خاموش بشه.
   بیشتر بنویس.
   منتظر درخشش تو هستم.

 65. fatemehnajafi گفت:

  آقای کلانتری
  سلام
  مدت ها بود که از نوشتن گذشته بودم….تقریبا یک ماهی میشد که مطالبتون رو مطالعه میکردم تا اینکه فهمیدم هوس نوشتن دوباره داره به سراغ میاد تصمیم گرفتم امروز اخرین روزی باشه که نوشته هاتون رو بخونم بر خلاف تصورم نتوانستم مقاومت کنم و با کمک شما و مخاطب همیشگیه نوشته هایم پس از مدت ها نا خواسته دوباره شروع کردم به نوشتن راستش نمیدونم از این مسئله خوشحال باشم یاخیر … نوشتن در درون من غوغا به پا میکند
  به هر حال از مطالب دقیق دلنشین و آموزنده و همچنین دارای نکات ریز و جذاب شما بسیار سپاسگزارم موفق باشید

  • شاهین کلانتری گفت:

   فاطمه عزیز
   نعمت نوشتن رو از خودت دریغ نکن.
   هر طور شده بنویس. هر روز بنویس، زیاد بنویس. بذار برکت نوشتن بیاد توی زندگیت.

 66. وفایی گفت:

  سلام . وقتتون بخیر . بابت مطالب خوبی که منتشر میکنید ممنونم .یه سوال داشتم اگه صفحات صبحگاهی رو به زبان محاوره بنویسیم مشکلی پیش میاد ؟

 67. وفایی گفت:

  سلام .وقتتون بخیر . بابت مطالب خوبی که منتشر می کنید ممنونم . یه سوال داشتم اگه لحن نوشتن صفحات صبحگاهی محاوره ای باشه مشکلی نداره ؟

 68. ایمان گفت:

  سلام شاهین جان
  من تجربه کوتاه اما لذت بخش خودم از صفحات صبحگاهی رو با این این استعاره به دوستانم توضیح میدم و بهشون توصیه می کنم.
  شما وقتی می رید سراغ یک شیرآب که مدت هاست باز نشده اول باید فشار زیادی بیارید که شیرآب کم کم بچرخه و بتونید بازش کنید. تازه وقتی باز کردید تا چن دقیقه فقط زنگار ها و رسوبات لوله همراه با آب بیرون میاد. بعد از اون، تازه آب شفاف اما گرم و نه چندان مطبوع برا نوشیدن نمایان میشه و چند لحظه که صبر کنید تازه میتونید از نوشیدن آب شفاف و خنک لذت ببرید.
  در مورد نوشتن صفحات صبحگاهی ممکنه چند روز اول سخت باشه و دستمون به قلم نره اما استمرار، اصل ماجراست. چند هفته که گذشت حس می کنی ایده های ناب تازه جون گرفتن و دارن به قلمت جاری میشن. اینجاس که نوشتن بهت مزه می کنه و دوست داری حالا حالا ادامه بدی البته بماند که همچنان مساله اصلی، استمرار هست و خواهد بود حتی اگر یه وقتایی، نوشتن به کسالت بار ترین کار تبدیل بشه

 69. علیرضا لطیفی گفت:

  با سلام و احترام
  من از چندین سال پیش متوجه شدم که پتانسیل نوشتن را دارم اما متاسفانه هدف دار و پیوسته ننوشتم ، وارد دنیای عکاسی شدم‌ ، دنیاییست برای خودش اما باز آنچنان روح سرکشم را ارضا نکرد ، طراحی سایت کردم و علاقه مند شدم به برنامه نویسی اما باز راضی ام نمی کند . در طی این سالها نوشتن هر چند دست و پا شکسته اما همیشه همراه من بود و هیچوقت حس ناب بعد از نوشتن آنچه که سالها بغض بود و خفه ام می کرد را فراموش نمی کنم .
  شاهین عزیز ، امیدوارم با راهنمایی های تو در این راه قدم جدی تری بردارم ،‌ به امید روزهای بهتر 🙂

  • شاهین کلانتری گفت:

   علیرضای عزیز
   منم هم مسیر متفاوت و رنگارنگی رو طی کردم.
   تمام این تجربیات ارزشمند میتونن مسیر نویسندگی تو رو غنی‌تر کنن.
   من بهت پیشنهاد میکنم که حتماً یه سایت شخصی قدرتمند راه اندازی کن و هر روزی چیزکی بنویس توش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *