نوشتن قدرت می‌آورد
۱۳۹۵-۰۶-۰۱
چند پاراگراف از موریس مترلینگ: اگر مرگ وجود نمیداشت هیچ کس زیر بار زندگی نمیرفت
۱۳۹۵-۰۶-۰۵

تجربه من از سردبیری مجله و ارتباط آن با استراتژی محتوا

نوجوان که بودم قبل از اینکه کشیدنِ کارتونی را شروع کنم، روی کاغذ، لوگو و لی اوت مجله‌ای خیالی را، با ماژیک و چسب و مداد رنگی طراحی می‌کردم و بعد در قابی که درست کرده‌ بودم ایده‌ام را اجرا می‌کردم.

یادم هست زمانی که کارهایم را جمع کردم تا برای نشان دادن به مسعود شجاعی ببرم خانه کاریکاتور، تمام لوگوها را تا کردم تا فکر نکند ولع چاپ شدن کارهایم را دارم!

از بچگی مجله درآوردن را دوست داشتم. خوش شانس هم بودم و در ۱۸ سالگی دبیر تحریریه یک نشریه سراسری شدم و فرصتی پیش آمد تا از صفر تا صد یک نشریه را طراحی کنم و کلی تجربه کسب کنم.

در سازمانی که بوروکراسی عجیب و غریبی هم داشت، تا ۵ صبح برای آماده کردن مجله می‌ماندم و بعد از چاپ مجله دو سه روزی به آن خیره می‌شدم مثل مادری که نوزادی را به دنیا آورده.

keshide-19

کارتونی که برای روی جلد یکی از واپسین شماره‌های مجله کشیده کشیدم!

اینها را نوشتم تا بگویم:

به نظرم برای یک استراتژیست محتوا که در فضای دیجیتال فعال است، سردبیری و بودن در جریان انتشار یک نشریه، تجربه‌های ارزنده‌ای را در پی دارد که ممکن است بدون انجام چنین کاری خیلی سخت‌تر بدست آید.

انتخاب موضوعات هر شماره، دسته‌بندی مطالب، ویراستاری، انتخاب تصاویر مناسب،حفظ تنوع و تناسب مطالب و تصاویر، پر کردن جاهای خالی و حذف مطالب اضافه، همه و همه بخشی از کارهایی هستند که در آماده کردن یک نشریه کاغذی اهمیت فراوانی دارند.

شاید وقتی دستی در آتش نداریم ساده به نظر برسند. اما به نظرم این گونه محدودیت‌ها و فشارها در کاری مثل مجله که بر خلاف اینترنت، بعد از انتشار، توان تغییر آن را نداریم، بر حساسیت و مهارت کسی که دستی در تولید محتوا ندارد اضافه می‌کند.

وقتی به یکباره مجبور می‌شوید بنا بر هر دلیلی، ساعت دو شب، طرح جلدی که یک هفته برای آن زحمت کشیده‌‌اید، کنار بگذارید و ظرف دو ساعت طرح دیگری را جایگزین کنید. آنجاست که عضلات تولید محتوای شما قوی‌تر می‌شود!

هر از گاهی به دوستانی که سایت دارند توصیه می‌کنم یک خبرنامه هفتگی یا ماهانه را به صورت pdf طراحی کنند. حتی شده در ۱۰ صفحه و بدون مطالب اختصاصی،فقط سعی کنند گزیده‌ای از مطالبی که طی یک هفته بر روی سایتشان منتشر کرده‌اند در شکلی متفاوت‌تر عرضه کنند.

شاید سخت وکم فایده به نظر برسد. اما مشتری محتوای دیجیتال از آرشیو کردن فایل های pdf لذت می‌برد.

من که اگر فایل pdf ارزشمندی دریافت کنم در حد نسخه کاغذی برایم جذابیت دارد.

کاری که سایت متمم هر از گاهی با انتشار گاهنامه حاشیه یادگیری به خوبی انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *