سیزده نکته درباره ماندن در اتاق
۱۳۹۵-۰۱-۳۰
چخوف پلاستیکی!
۱۳۹۵-۰۲-۰۲

نمی دانم که نمی دانم/ ۱۰ پیشنهاد نسیم طالب برای زندگی بهتر

-از نسیم نیکلاس طالب بیشتر خواهم نوشت. در ایران درباره او زیاد صحبت نشده. قوی سیاه مشهورترین کتاب اوست که شهرتی جهانی را برایش به ارمغان آورد. طالب را فیلسوف احتمالات و عدم قطعیت می‌دانند.

-عنوان پست اول سایتم جمله‌ای از سقراط است: می‌دانم که نمی دانم

حالا با خواندن کتاب طالب نظرم را عوض کرده ام:

نمی دانم که نمی دانم

همیشه چیزهایی هست که از دید ما پنهان است. طالب به می‌گوید: کتاب های خوانده نشده کتابخانه ما خیلی مهم‌تر از کتاب های خوانده شده است، چون این کتاب‌ها به ما گوشزد می کنند که چیزهایی هست که نمی‌دانیم و از چشم ما پنهان مانده.

103073957-GettyImages-475064080.530x298

-پشت جلد کتاب آمده است:

“پيش از كشف استراليا، مردم دنياى كهن بی چون وچرا باور داشتند هر قويى سفيد است چون تجربيات ايشان پيوسته اين باور را تأييد می كرد. ديدن نخستين قوى سياه براى چند پرنده‌شناس بايد شگفتى جالبى بوده باشد؛ اما اهميت داستان در اين نيست. اهميت داستان در اين است كه شكنندگى دانش ما را نمايان مى‌كند و نشان می‌دهد آموختن ما از تجربيات و مشاهدات با چه محدوديت‌هاى شديدى روبه‌روست. تنها يك مشاهده كافى است تا گزارهاى كلى كه دستاورد هزاران سال تماشاى ميليون‌ها قوى سفيد است بی‌اعتبار شود- تنها با ديدن يك قوى سياه. قوى سياه ما سه ويژگى دارد: نامنتظر است، پيامدى سنگين دارد، پس از وقوع پيش‌بينى پذير مى نمايد ( اما پيش از وقوع پيش بينى شدنى نيست.)”

-هنوز شارلاتانیسم و جهل چاپ کتاب هایی بازاری با موضوع پیشگویی آینده اقتصادی جهان ادامه دارد، شاید بد نباشد به جای دل خوش کردن به اینگونه کتاب‌ها نگاهی هم به کتاب قوی سیاه داشته باشیم.

-هر بار که خواندن بخش از کتاب طالب را آغاز می کنم مهارت حیرت انگیز طالب در نویسندگی و افکار تازه و نگاه ریزبینانه  او ساعت‌ها غرق دنیای کتاب می‌شوم تا اینکه با اجبار و اتفاق از کتاب جدا می‌شوم. منظومه‌ی فکری طالب روشی‌ست عملی و کارآمد برای فکر کردن.

-البته ادعایی در فهم دقیق اندیشه‌ی طالب ندارم. سعی می‌کنم بارها و بارها کتاب را بخوانم و برای مطالعه بیشتر به منابع معرفی شده در آن مراجعه کنم.

به گمانم یادگیری عمیق تر و ریشه‌ای‌تر با دنبال کردن منابع کتاب‌ها حاصل می‌شود. کنجکاوری من برای خواندن کتاب طالب از کتاب هنر شفاف اندیشدن رولف دوبلی شروع شد(طالب چندی پیش از نویسنده این کتاب به دلیل سرقت ادبی شکایت کرد) و بعد متوجه شدم یکسال پیش از انتشار هنر شفاف اندیشدن، از کتاب قوی سیاه، دو ترجمه در ایران منتشر شده ولی خیلی کم دیده شده و تبلیغ زیادی برای معرفی این کتاب صورت نگرفته است. هنوز هم از قوی سیاه بر خلاف هنر شفاف اندیشدن (که به خاطر اسم یکی از مترجم ها تقریبا به چاپ سی ام رسیده) استقبالی نشده.

black-swan-700w-2

-در زیر ده توصیه طالب برای زندگی بهتر را از روزنامه دنیای اقتصاد نقل کرده ام، البته گمان می‌کنم نکات زیر با خواندن کتاب طالب قابل فهم‌تر و عملی‌تر به نظر برسد:
۱  بدگمان بودن پرزحمت و پرهزینه است. بهتر است در مورد موضوعاتی که پیامدهای بزرگی دارند شکاک باشیم و در موارد کوچک و زیباشناختانه زندگی، ناقص، احمقانه و انسان بمانیم.
۲  به مهمانی‌ها بروید. شما حتی نمی‌توانید فکرش را بکنید که چه چیزهایی ممکن است در پوشش خوش‌اقبالی پیدا کنید. اگر از حضور در امکان عمومی اذیت می‌شوید، همکارانتان را بفرستید.
۳  فکر خوبی نیست از کسی که کراوات زده پیش‌بینی بخواهید. در صورت امکان شخصی که خود و دانش خود را خیلی جدی می‌گیرد دست بیندازید.
۴ بهترین‌ها را برای مراسم اعدام خود بپوشید و با وقار و متانت بایستید. آخرین نقطه کمکی شما در برابر رویدادهای تصادفی این است که چگونه عمل می‌کنید. اگر نمی‌توانید پیامدها را کنترل کنید، دست‌کم می‌توانید شکوه و وقار رفتار خود را کنترل کنید. این شما هستید که همیشه حرف آخر را خواهید زد.
۵ سامانه‌های پیچیده‌ای که از زمان‌های دور پیرامون ما بوده‌اند را به هم‌نزنید. ما منطق آنها را نمی‌فهمیم. سیاره زمین را آلوده نکنید. بدون توجه به «شواهد» علمی، آن را همان‌طور که کشف کردیم باقی بگذاریم.
۶ یاد بگیرید با غرور شکست بخورید. خیلی سریع و بی‌غل و غش این کار را بکنید. با تسلط و تبحر یافتن در اشتباهات، آزمایش و خطا را به حداکثر برسانید.
۷  از بازندگان دوری کنید. اگر شنیدید کسی واژه‌های «غیرممکن»، «هرگز» و «بسیار سخت» را بیشتر اوقات استفاده می‌کند او را از شبکه اجتماعی خود اخراج کنید. هرگز برای پاسخ از «نه» استفاده نکنید. (برعکس بیشتر کلمه «بله» و «به احتمال زیاد» بکار ببرید.)
۸ روزنامه‌ها را به خاطر خبر آنها نخوانید. (فقط برای شایعات، درددل‌های خوانندگان و البته شرح حال نویسندگان). بهترین فیلترکننده برای دانستن اینکه آیا خبری اهمیت دارد یا خیر این است که آن‌را در کافه تریا، رستوران… یا (دوباره) در مهمانی بشنوید.
۹ سخت‌کوشی در نهایت به شما یک استادی دانشگاه یا یک بی‌ام‌و خواهد داد. برای اینکه جایزه بوکر یا نوبل یا جت خصوصی به‌دست آورید نیازمند هم سخت‌کوشی و هم شانس هستید.
۱۰ پاسخ ای‌میل‌های افراد رده پایین را قبل از افراد ارشد رده بالا بدهید. افراد رده پایین فرصت و تمایل بیشتری در به یادآوردن کسانی دارند که به آنها بی‌اعتنایی کرده‌اند.

 

-نسیم طالب پس از قوی سیاه کتاب دیگری هم منتشر کرده، امیدوارم آقای محجوب این کتاب را هم ترجمه کنند و نشر نی یا آرایانا قلم که استانداردهای مناسبی را در انتشار کتاب رعایت می‌کنند، این کتاب را هم منتشرکنند.

قوی سیاه نسیم نیکلاس طالب دو بار تا به حال ترجمه شده:

فرخ بافنده/نشر صبح صادق(با چند مقاله اضافی و جدید)

محمد ابراهیم محجوب/نشر آرایانا قلم (با نثری ادبی و فاخر)

کانال مهارت های نویسندگی در تلگرام

15 دیدگاه ها

 1. […] داشته در حین پیاده روی‌ یادداشت برداری می‌کرده تا نسیم طالب که اصرار زیادی بر پیاده روی کند دارد، جوری که حس نکنیم […]

 2. […] نسیم طالب در کتاب قوی سیاه می‌نویسد: […]

 3. […] می‌شدند. من اگر توان چنین کاری را داشتم، کتاب قوی سیاه نسیم طالب یکی از انتخاب‌هایم […]

 4. […] از تجاربی دست‌اول درباره تکنولوژی و استارت‌آپ‌هاست. نسیم طالب توصیه کرده که این کتاب را باید دو بار خواند. […]

 5. […] کتاب را ده‌ها بار بخوانم. چه می‌شود اگر پنج بار کتاب قوی سیاه نسیم طالب را بخوانم، ده بار فیلم خواب زمستانی نوری […]

 6. نجمه گفت:

  سامانه‌های پیچیده‌ای که از زمان‌های دور پیرامون ما بوده‌اند را به هم‌نزنید. ما منطق آنها را نمی‌فهمیم. سیاره زمین را آلوده نکنید. بدون توجه به «شواهد» علمی، آن را همان‌طور که کشف کردیم باقی بگذاریم.

 7. نجمه گفت:

  از فراز پنجمش خیلی خوشم آمد. سلام

 8. مژگان گفت:

  این جمله خیلی به دلم نشست :
  ” پاسخ ای‌میل‌های افراد رده پایین را قبل از افراد ارشد رده بالا بدهید. افراد رده پایین فرصت و تمایل بیشتری در به یادآوردن کسانی دارند که به آنها بی‌اعتنایی کرده‌اند.”
  دقیق و ملموس اما تلخ . گاهی اوقات در اندیشه این می مانی در نظام های اداری برای دیده شدن باید به ریسمانی از افراد ارشد و رده بالا متصل باشی ولو اینکه آن ریسمان پوسیده باشد .

 9. علی گفت:

  مطلب واقعا عالی بود…با اجازتون به همراه اسم کانال تلگرامیتون بخشی از این متن رو به اشتراک گذاشتم… من قبل از اینکه این نویسنده توی ایران شناخته بشه یا اثری ازش چاپ بشه باهاش آشنا شدم و واقعا افکارش رو ارزشمند میدونم و این متن رو هم خلاصه و در عین حال مفید دیدم.
  به امید موفقیت روزافزون شما، علی

 10. […] حرف‌های نسیم طالب‌ افتادم و قوی سیاه. به نظرم نوشتن هم یکی از کارهایی است […]

 11. احسان گفت:

  شخصیت نسیم طالب جالب نیست!
  اما افکار متفاوتی دارد

 12. […] نسیم طالب بهترین حرف را دربارۀ انتخاب شغل زده: «شغل شما حتی در ساعاتی که مشغول کار نیستید به هجوم مخفیانه در مغزتان ادامه می‌دهد و روحتان را به نابودی می‌کشاند. پس شغلتان را با دقت انتخاب کنید.» […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *