درک یک پایان
۱۳۹۵-۰۱-۱۶
نمی دانم که نمی دانم/ ۱۰ پیشنهاد نسیم طالب برای زندگی بهتر
۱۳۹۵-۰۲-۰۱

سیزده نکته درباره ماندن در اتاق

Old Desk Vintage Typewriter:desk, desktop, room, typing machine, typewriter, typing, author, writer, vintage, history, aged, lamp, dark, interior, workplace, furniture, calculating, bank, banking, accountant, accounting, old, nostalgia, wood, wooden, home, chair, business, horizontal

اگر بخواهید پایتان را از حد یک اثرِ صرفا خوب و امیدوارکننده فراتر بگذارید و به خطرپذیری و رضایتی حقیقی برسید که در بسیاری از آثار وجود دارد، ناچارید در خانه بمانید. سوزان سانتاک

 

۱ به گمانم یکی از بزرگترین نبردهای هر کسی کار فکری می‌کند، انتخاب بین ماندن در اتاق در بسته و بیرون زدن از خانه است.

۲ نوشتن از مزیت های در خانه ماندن با فرض این است که خانه از شرایط نسبتاً ایده آلی برای کار و فکر برخوردار باشد، بدون سر و صدای ضایعاتی‌ها، بچه های توی کوچه و همسایه در آستانه طلاق. خانه ای که تلویزیون زائدترین عضو آن باشد!

۳ از پاسکال تا تارکوفسکی و بسیاری از دیگر بزرگان از اهمیت تحمل تنهایی و ماندن در اتاق گفته‌اند، حتی تارکوفسکی کسانی را که از این تنهایی حوصله شان سر می رود افرادی فاقد عزت نفس می‌داند.

۴ کسی که عزم ماندن در اتاقش را دارد باید سبک زندگی و رفتارهایش را هم با این کار هماهنگ کند. نقل است جوزف کنراد نویسنده از همسرش می‌خواسته در اتاق را قفل کند و فقط برای خوردن ناهار او را خبر کند.

۵ در روزگار نایاب بودن تمرکز و توجه، اراده و شهامت توی اتاق ماندن (بدون موبایل) و بی توجهی به هیاهوی بقیه، امر کمیابی است. گاهی شهامت و شجاعت در خانه ماندن اولین و مهم ترین قدم حرفه ای شدن و تمایز است. موکول کردن کار به آخر هفته‌ها نتیجه ای جز متوسط بودن ندارد. بیشتر افراد متوسط و کسانی که از این شاخه به آن شاخه میپرند و نویسنده هایی که هرگز چیزی ننوشته اند در آن همین مرحله می‌مانند و افسوس شعرهای گفته نشده و کتاب های خوانده نشده را می‌خورند، آواره کافه ها شدن در کافه‌ها یا اجاره دفتر کار جدید با نورگیر مناسب و پارکینگ اختصاصی دردی را دوا نمی‌کند.

۶ ماندن در اتاق یعنی ماندن کنار یک ایده، یک کتاب، یک حس و حال و به سر انجام رساندن آن، آنوقت شاید بشود اندکی به آن ایده آل ذهنیِ خلق یک اثر خلاقه نزدیک شد…

۷ احساس دور افتادن از جمع، احساس تنبلی، خواب زیاد، هزار وسوسه و اندوه شاید از هزینه های بهترین نوع انزوا، یعنی ماندن در خانه باشد. نباید انتقام بیرون نرفتن از اتاق را با ورق زدن تمام کتاب‌های کتابخانه و مرور تمام کانال های تلگرام و شبکه های ماهواره گرفت.

۸ در خانه ماندن یعنی: شهامت مواجه شدن با خود و سفر به اعماق کشف نشده درون انسان.

۹ تمرکز و توجه، یعنی توی اتاق ماندن و دم برنیاوردن. و شروع از قدم های کوچک، از یک ربع و یک ساعت تا چهار تا پنج ساعت در روز…

۱۰ شاید این توصیه‌ی کافکا تسکین دهنده باشد:

نیازی نیست که اتاقتان را ترک کنید . کافی است پشت میزتان بنشینید و گوش دهید . حتی گوش هم ندهید ، فقط منتظر بمانید . حتی لازم نیست منتظر بمانید فقط بیاموزید آرام و ساکن و تنها و خاموش باشید . جهان آزادانه خود را به شما پیشکش خواهد کرد تا نقاب از چهره اش بردارید . انتخاب دیگری ندارد ، مسرور به پای شما در خواهد غلتید

۱۱ مدیتیشن به تمرکز و حفظ توجه کمک کند و باید مراقبه را جدی تر بگیریم.

۱۲ پیاده‌روی راهکار بی نظیری است برای تازه کردن ذهن، شکار ایده های تازه و نفس کشیدن. حفظ الگوی توی اتاق ماندن و پیاده روی کردن الگوی مناسبی برای اتمام یک اثر است.

۱۳ همه  اینها در شرایطی است که بخت هم یاری کند و در کنار سخت کوشی، فرشته‌ی الهام بر شانه‌ی شما بنشیند، که هیچ تضمیمی برای آمدنش نیست. شاید بهتر باشد به جای فکر کردن به نتیجه، از مسیر لذت ببریم.

پ.ن:

اگر دوست داشتید نگاهی بیندازید به: کار کردن درخانه به‌عنوان یک عادت کاملا حرفه‌ای

در پستی دیگر درباره بیشتر درباره «خلوت نشینی» خواهم نوشت.

5 دیدگاه ها

 1. نازنین شاه سیاه گفت:

  خیلی خیلی خوب و قابل تامل!
  بخصوص مورد ۳،۶،۸و۱۲

 2. حسین گفت:

  خیلی خوب بود ممنون

 3. فرشته گفت:

  عالی بود.

 4. زهرا شریفی گفت:

  سلام
  خیلی عالی بود. با خوندن این پست به تمام تصمیم های مهمی فکر کردم که در اتاق دربسته و تنهایی گرفتم و اینکه این پست چقدر حس خوبی به من منتقل کرد.
  هنوز هم وقتی دنبال کشف چیز تازه ای باشم سعی می کنم مدتی رو تنها بگذرونم.

 5. سعید گفت:

  شاهین عزیر اینهاکه گفتی،مخصوصا آن نکته آخرش،مرابه یادبعضی ازنویسندکان بزرگ درحال خلق شاهکارهایشان انداخت.نمیدانم میدانی یانه!اما پروست هنگام نگارش اثرعظیمش،دریک اتاق بدون وسایل جزیک تخت ومیزساکن شده بود وتنها آخرشب ازچانه خارج میشد،قدم میزند وسری به کافه نزدیک خانه میزد.حتی پنجره هارانیزدرزگیری کرده بود تاجزصدای درونش چیزی نشنود.دوستان بکت نیزمیگفتند ساعت ها دراتاقش می ماند ومی نوشتت یانقل است که تارانتینو هنگام خلق فیلمنامه پالپ فیکشن تنها دریک هتل ساکن شده بود وتمام روزبرروی آن وارمیکرد.اینها وخیلی مثال های دیگرازاهمیت دراتاق ماندن حکایت میکند وپست تو نیزیک جمع بندی بینظیر دراین باره است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *