چرا تولید محتوا دشوار است؟

چرا تولید محتوا دشوار است؟

فقط باید محتوا تولید کنی، محتوا از هر تبلیغی مؤثرتر است. اگر محتوای خوب تولید کنی همۀ مخاطبانت شیفتۀ تو می‌شوند. بازاریابی محتوا تنها شیوۀ باقی‌ماندۀ بازاریابی است. محتوا پادشاه است و…

این‌ها تنها نمونه‌هایی از حرف‌های ترغیب‌کننده و جذاب دربارۀ تولید و بازاریابی محتواست.

خروارها مطلب مختلف هم وجود دارد که سعی دارند تکنیک‌های راحت و ارزان و ساده و تنبلانۀ تولید محتوا را یاد بدهند؛ اما درنهایت آفتابه‌لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی.

اگر تولید محتوا راحت است چرا فقط تعداد معدودی از سایت‌ها به‌طور منظم به‌روز می‌‌شوند؟ چرا ما فقط چند تا کانال فعال و پرمحتوا داریم؟ چرا پیج‌های اینستاگرامی چیزی جز محتوای زرد منتشر نمی‌کنند؟

بله، تولید محتوا دشوار است، بسیار دشوارتر از حدی که تصور می‌کنیم. نه فقط محتوای درجه‌یک، حتی تولید منظم انواع متوسط محتوا هم کار چندان سهلی نیست.

این موضوع را فقط وقتی عمیقاً می‌فهمی که پس از چند ماه تولید منظم محتوا، کماکان برای نوشتن یک پست وبلاگی کوچک عرق از هفت چاکت سرازیر می‌شود.

پس لازم است قبل از دادن فتوای «برو محتوا تولید کن تا دیده شوی، رشد کنی و پولدار شوی.» کمی هم از دشواری تولید محتوا و راه‌های غلبه بر آن گفته شود.

چرا تولید محتوا سخت است؟

 

 چون نیاز به فکر کردن دارد

کف ماجرا این است که باید فکر کنی. برای ما که به بی‌فکری عادت کرده‌ایم و از روز اول مدرسه تا اخذ بالاترین مدارک تحصیلی، مثل ربات در مسیرهایی که از قبل برایمان تعیین شده حرکت می‌کنیم. فکر کردن سخت‌ترین کار دنیاست. ما دوست داریم دیگران به جای ما فکر کنند و ما فقط مجری افکار آن‌ها باشیم. هرچند اگر در ظاهر اسم نشخوارهای ذهنی خودمان را فکر بگذاریم. اسم هر چیزی که به ذهن ما خطور می‌کند «فکر» نیست.

تولید محتوا ذاتاً از جنس رهبری است تا پیرو بودن. یک رهبر کارآمد همواره در حال تولید فکر است.

چه باید کرد؟

وقتی وارد مسیر فکر کردن می‌شوی، باید طاقت و شهامت سردرگم شدن، عدم امنیت، پریشان‌فکری، تشویش و فشار ذهنی را داشته باشی. تسلط بر تفکر خلاقانه و نقادانه نیاز به آموختن دارد.

 چون صبر و تحمل می‌خواهد

اصولاً محتوا نگاه بلندمدت می‌طلبد و چندان با میانبر سازگار نیست. یک مطلب خوب می‌نویسی، شش ماه تا یک سال طول می‌کشد تا توی گوگل خودی نشان بدهد. سه سال وبلاگ‌ می‌نویسی تا چند صد مخاطب پیگیر پیدا می‌کنی. صدها محتوای مختلف تولید می‌کنی تا زمینۀ ارائۀ یک محصول فراهم می‌شود.

چنین صبر و تحملی هم خرد می‌خواهد و هم طاقت.

نگاهی به فضای وب‌سایت‌های ایرانی و هزاران کانال و پیج مختلف، نشان‌دهندۀ این است که اصولاً نود درصد افراد بیش از یکی دو ماه پای محتوا نمی‌مانند. یا موضوع دلشان را می‌زند و سراغ چیز دیگری می‌روند، یا به مسیر کارمندی و مدرک‌بازی و … برمی‌گردند.

چه باید کرد؟

باید علاقۀ خودت به موضوع را حفظ کنی. چشم‌اندازهای بلندی داشته باشی و قدرت خودت را افزایش بدهی. اسب محتوا فقط به کسانی سواری می‌دهد که مدتی طولانی دنبال او دویده باشند. رسیدن به نظمی آهنین باید اولویت اصلی یک فعال محتوایی باشد.

 چون به سبدی از مهارت‌ها نیاز دارد

اینکه در حوزۀ تخصصی خودت کارشناس هستی به این معنا نیست که بتوانی از پس تولید محتوای مرتبط با کارت بربیایی.

حتی اگر قرار است تیمی از افراد مختلف را برای تولید محتوا تشکیل بدهی، باز هم باید سبدی از مهارت‌های مختلف را داشته باشی. قطعاً بعضی از مهارت‌های درون سبد از بقیه درشت‌تر خواهند بود.

فن نگارش و نویسندگی، ویراستاری، طراحی و گرافیک، طراحی و مدیریت سایت، بازاریابی و فروش، روانشناسی و فلسفه، بخشی از مهارت‌هایی هستند که باید در سبد هر تولیدکنندۀ محتوا وجود داشته باشد.

چه باید کرد؟

با ورود به عرضۀ محتوا باید خودمان را یک یادگیرندۀ دائمی بنامیم. کتابخوان آماتوری که به یادگیری نگاهی تفننی دارد به‌سرعت از جادۀ تولید محتوا خارج می‌شود.

تولید محتوا دشوار است، اما آیا این دلسردکننده است؟ به نظر می‌رسد که برای هر آدم هوشمندی دلگرم‌کننده است. در چنین فضایی که اکثر رقبا به‌راحتی از ریل خارج می‌شوند. فرصت خوبی برای تمایز و ثروت آفرینی وجود دارد.

 

 

بعد از خواندن این مطلب چه‌کار کنم؟

می‌توانید «بهترین شغل این روزها: تولید محتوا» را بخوانید.

شرکت در طرح تابستانه مدرسه نویسندگی

دانلود رایگان کتاب چگونه به یک نویسنده آنلاین تبدیل شویم؟

اینستاگرام آموزشی شاهین کلانتری

14 پاسخ

 1. سلام اقا شاهین عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه
  چند وقتی میشه که با سایت شما اشنا شدم هم خیلی لذت بردم و هم خیلی غصه خوردم – لذت بردن از این بابت که پشتکار و تلاش شما در تولید محتوا ستودنی و بی نظیره، و غصه به خاطر اینکه من سال 94 یه پروژه ی دلی و عشقی شروع کردم(راه اندازی مجله انلاین طیور)، اون موقع مطلب جذاب و به دردبخوری درباره طیور وجود نداشت و چندتا وبلاگ ساده با مطالب خشک و بی روح .
  از اونجایی که همه عشقم از بچگی پرنده ها بودن و همیشه تو خونه مرغ و خروس داشتم – تصمیم گرفتم برای عشقم یه کاری بکنم و راه اندازی مجله به ذهنم رسید – بعد از کلی گشتن و پیدا کردن مطالب جذاب و به روز، همین که خواستم شروع کنم دیدم اصلا نوشتن بلد نیستم ، ولی چون شور و شوقم زیاد بود به هر شکلی بود سه شماره از مجله رو با عنوان مزرعه آی قاصدک به صورت انلاین منتشر کردم اما بعدش دیگه متوقف شد – ایکاش زودتر با سایت شما اشنا می شدم – لینک مجله ها رو میزارم ، خیلی خیلی حیف شد که ادامه پیدا نکرد من اونها رو با تمام وجود نوشتم یعنی جون کندم چون حتی یه انشاء معمولی هم نمی تونستم بنویسم
  http://ketabesabz.com/book/21672/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D8%B2%D8%B1%D8%B9%D9%87-%D8%A2%DB%8C-%D9%82%D8%A7%D8%B5%D8%AF%DA%A9-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-1

  http://ketabesabz.com/book/21956/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D8%B2%D8%B1%D8%B9%D9%87-%D8%A2%DB%8C-%D9%82%D8%A7%D8%B5%D8%AF%DA%A9-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-2

  http://ketabesabz.com/book/24583/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D8%B2%D8%B1%D8%B9%D9%87-%D8%A2%DB%8C-%D9%82%D8%A7%D8%B5%D8%AF%DA%A9-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-3
  خواستم اینو بگم که الان شما عشق دومم هستید – عاشق تونم و ارادتمندم

  1. سلام محمد نازنینم
   خیلی خوشحالم که اینجا هستید.
   چه با ذوق و سلیقه این کار رو انجام دادید.
   هنوز هم هیچ دیر نشده.
   پیشنهاد من اینه که نوشته‌هاتونو به صورت پست وبلاگی در وب‌سایت خودتون منتشر کنید.
   با فایل پی دی اف خودتون رو از نعمت «سئو» محروم می‌کنید.

   باز هم برای من بنویسید.
   با آرزوی بهترین‌ها

 2. نوشتید باید سبدی از مهارت‌های مختلف را داشته باشی:
  فن نگارش و نویسندگی
  ویراستاری
  طراحی و گرافیک
  طراحی و مدیریت سایت
  بازاریابی و فروش
  روانشناسی و فسلفه
  و…
  خب این خیلی خبر خوبیه که این همه تنوع داره و کسل کننده نیست و کار هر کسی هم نیست سبد مهارتی محتوا 🙂
  وبلاگ خوبی دارید
  حالا برای شروع بسته مهارتی محتوا اگر بخوایم یک MVP اولیه بسازیم از کجا شروع کنیم به نظر شما؟
  (املاء کلمه فلسفه در بالای تیتر “چه باید کرد” از دستتان در رفت)

  1. سلام پیام عزیز
   ممنونم.
   یه نگاهی به مطلب زیر و فایلی که در اون برای دانلود هست بنداز و بعد برام کامنت بگذار و سوالت رو شفاف تر مطرح کن:
   تولید محتوا

 3. نمی‌دانم چرا، اما این نوشته واقعا به دلم نشست.
  این همه از نوشتن و اهمیت نوشتن و لزوم نوشتن نوشتید یک بار هم از سختی نوشتن که نوشتید کار بسیار خوبی کردید.
  نوشتن واقعا سخت است اما اگر انگیزه‌ای قوی پشت آن باشد سختی مغلوب خواهد شد.
  قلم‌تان همیشه قدرتمند و موثر بادا شاهین عزیز.
  هنگامی که تو را می‌خوانم واقعا قدرت قلم را حس می‌کنم این که که خداوند به قلم سوگند می‌خورد پس قدرت عظیمی در آن نهفته است و این قدرت را می‌توان گاهی دید.

  1. سلام به دوست خوبم، صلاح‌الدین عزیز
   تو خودت نمونۀ درجه یکی از افراد سختکوش حوزۀ محتوا هستی.
   من با دنبال کردن کانال و سایتت در ماه‌های اخیر به قدرت تو پی بردم.
   موفق باشی دوست خوبم.

  1. سمانه عزیز
   تو دوام خواهی آورد.
   فعالیت‌های اخیرت اثبات این موضوع است.

  1. سلام
   بسیاری نویسنده بنا به نوع کارشون محقق هم هستن دیگه.
   اصولاً نمیشه اینا رو کنار هم قیاس کرد به نظرم.

 4. سلام و عرض نباشید به خاطر اینکه از پس کاری طاقت فرسای تولید محتوا برمی آیید آنهم روزانه
  یک سوالی که داشتم این هست که چه جوری بین مطالعه و نوشتن برقرار می کنید؟ چون آخرش قرار است مطالبی که خوانده می شود به محتوای تازه و نویی تبدیل شود و در قالب جدیدی ریخته شود. و تجربه من این بوده که با وجود اینکه روزانه مطالعه می کنم در خیلی از روزها نمی توانم محتوایی تولید کنم؟ نمی دانم شاید اینکه برای خودم ضرب الاجل هایی بزارم مفید بتونه باشه یا ترفندهای دیگری هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *