ساختن زندگی با وبلاگ‌نویسی | 75 جمله دربارۀ تولید محتوا و نویسندگی آنلاین

آموزش وبلاگ نویسی حرفه‌ای | وبلاگ‌ نویسی چیست و چگونه یک وبلاگ تاثیرگذار بسازیم؟ | 75 جمله دربارۀ تولید محتوا و نویسندگی آنلاین

پیش از خواندن این مطلب می‌توانید کلیپ زیر را تماشا کنید تا با فضای وبلاگ و وبلاگ نویسی بیشتر آشنا شوید:

1

من زمانی تغییر زندگی خودم را با وبلاگ‌نویسی آغاز کردم که حتی خودم هم گمان می‌کردم عصر وبلاگ‌نویسی به سر آمده و دور، دورِ شبکه‌های اجتماعی است.

2

با اینکه در دهۀ هشتاد بلاگر نسبتاً فعالی بودم؛ اما وبلاگ‌نویسی حقیقی را اواسط دهۀ نود کشف کردم.

3

بخش عمدۀ دستاوردهای فعلی‌ام را را مدیون وبلاگ‌نویسی حرفه‌ای هستم. به خاطر همین برای ادای دین به وبلاگم مثل یک کارمند تمام‌وقت و متعهد برای آن وقت می‌گذارم. بسیاری از اوقات هفت-ساعت از وقت من صرف نگارش پست تازه و پاسخگویی به انبوه کامنت‌ها می‌شود. از صرف این زمان راضی‌ام.

4

وبلاگی که بعضی پست‌هایش بیش از 500 کامنت کیفی دارد، ارزش آن را هم دارد که حداقل یک‌چهارم روزم را به توسعۀ آن اختصاص بدهم. توسعۀ این وبلاگ را مدیون خوانندگان پیگیر و پروپاقرص آن هستم.

5

بدون ذره‌ای اغراق نوشتن در این وبلاگ را به چاپ نوشته‌هایم در مجله و کتابی ترجیح می‌دهم. شاید چون اینجا بچه‌هایم از جلوی چشمم دور نمی‌مانند (مامان درون)!

حالا می‌خواهم فهرستی از گزیدۀ چیزهایی را که دربارۀ وبلاگ‌نویسی می‌دانم و در عمل آزموده‌ام برایتان فهرست کنم؛ شاید هر وقت انگیزه و نیروی وبلاگ‌نویسی‌تان ته کشید، نگاه به این جمله‌ها اندکی چاره‌ساز باشد و خرده‌انگیزه‌ای بگیرید و از نو ادامه بدهید.

6

وبلاگ‌نویسی جای حرفه‌ای‌هاست. اگر در دهۀ هشتاد، وبلاگستان فارسی، مملو از دلنوشته و اسهال قلمی بود، حالا این‌ها جای واقعی خودشان را پیدا کرده‌اند: اینستاگرام.

7

وبلاگ‌نویسی من هیچ ربطی به فضای وبلاگستان فارسی که در دهۀ هشتاد، نقش اینستاگرام فعلی را ایفا می‌کرد ندارد.

8

اصولاً وبلاگ‌نویسی حرفه‌ای، ربطی به قالب «دل‌نوشته» که سراسر اضافه‌گویی، حدیث نفس و ناله و غر زدن و سانتی‌مانتالیسم است ندارد.

9

حالا وبلاگ، جایی برای افراد متخصص و حرفه‌ای است؛ آن‌ها که حرفی برای گفتن دارند.

10

مسئله این است که فرم وبلاگ‌نویسی و فعالیت در وب، ویژگی‌هایی دارد که در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد. وبلاگ‌ به دلیل خصوصیات ذاتی خود ما را به گسترش برخی استعدادهایمان وادار می‌کند.

11

رسانه‌ای که برای انتشار محتوا انتخاب می‌کنیم، نسبت مستقیمی با میزان تلاش ما برای ارتقای کیفیت محتوا دارد.

12

1‌د مزیت وب این است که به‌اندازۀ شبکه‌های اجتماعی به حواس‌پرتی و پرش افکار راه نمی‌دهد.

مزیت وب این است که به‌اندازۀ شبکه‌های اجتماعی به حواس‌پرتی و پرش افکار راه نمی‌دهد.
وبلاگ با ارضای سریع میانه‌ای ندارد. وقتی در سایت خودت می‌نویسی تا مدت‌ها از بازدیدکننده خبری نیست. لایک‌بازی هم تعطیل است و هزار چیز رنگارنگ هم دور بر محتوای تو نریخته که حتی حواس خودت را از تولید آن پرت کند. اگر تاکنون یک پست وبلاگی ننوشته‌اید، یک بار امتحان کنید و بعد این تجربه را با تجربۀ انتشار یک پست ایسنتاگرامی قیاس کنید. وبلاگ خواه‌ناخواه شما را به عمیق شدن و دقیق‌نویسی وادار می‌کند. در وبلاگ لایک و دایرکت شما را از کار اصلی‌تان دور نمی‌کند.

13

به‌زعم من در عصر شتاب‌زدگی و حواس‌پرتی، وبلاگ‌نویسی، با اینکه در برابر انواع دیگر محتوای دیجیتال، کم مخاطب‌تر و دشوارتر به نظر می‌رسد، درنهایت مولد نیروی خواهد بود که من ازاین‌پس از آن به‌عنوان نیروی وبلاگ‌نویسی و تولید محتوا نام می‌برم.

14

و یکی از باورهای خدشه‌ناپذیر من دربارۀ نویسندگی آنلاین:
شرط موفقیت محتوایی در شبکه‌های اجتماعی، داشتن وب‌سایت و وبلاگی نیرومند و پویا است.

15

چرا وبلاگ‌نویسی مهم است و حتی ده برابر مهم‌تر هم شده است؟

16

ساخت ذهن خلاق بیش از هر چیز در گروی ساخت عادت‌های خلاقه است.

17

نظم روزانه در نوشتن و فکر کردن، به‌تدریج به خلاقیت منجر می‌شود.

18

بنابراین ما نمی‌نویسیم چون خلاق هستیم، می‌نویسیم تا خلاق بشویم.

نویسندگی خلاق-شاهین کلانتری

19

اما در این میان، بستر انتشار نوشته، بر شکل‌گیری ذهن خلاق از هر چیز دیگری مؤثرتر است.

20

با نوشتن در فضای محدود شبکه‌های اجتماعی، عملاً جرقه‌های فکری ما در حد جرقه باقی می‌ماند. ضمن اینکه لایک و کامنت و این قبیل بازخوردهای شتاب‌زده، توجه نویسنده را از اصل متن، به سمت حواشی می‌برد.

21

نیروی وبلاگ‌نویسی، همان نیرویی است که هر هنرمندی در حین الهام یک ایده و اجرای آن در خود حس می‌کند. نیروی خلاقانه‌ای که فرد حاضر نیست با هیچ چیزی دیگری در جهان معاوضه‌اش کند. نیرویی که حتی در خلق ضعیف‌ترین آثار هم تجربه می‌شود.

22

وبلاگ‌نویسی روزانه میدان خوبی برای عمل است. بسیاری از دستاوردهای وبلاگ‌نویسی فقط با هرروز نوشتن حاصل می‌شود.

23

ست گادین می‌گوید وبلاگ‌نویسیِ روزانه، یکی از بهترین راه‌های تمرین نویسندگی و همین‌طور توسعۀ فردی است.

24

بعد از 4 سال روزانه‌نویسی، قاطعانه می‌گویم که بدون نوشتن و نشر روزانۀ بخشی از کار هر روزم، انگیزه و توان نویسندگی‌ در من فروکش می‌کند.

25

وسوسه و شکوه انجام پیوسته و بی‌وقفۀ یک کار خوب بود که مرا به وبلاگ‌نویسی روزانه رساند؛ و بعد دریافتم که این گامی برای رسیدن به تمایز است.

26

با وبلاگ‌نویسی روزانه مجبور می‌شوم هرروز، یک تکه فکر تولید کنم. ولو که این تکه تکرار ایده‌های قبلی من باشد یا کوشش نافرجامی برای تبدیل یک جرقه به ایده‌ای مکتوب.

27

بسیاری از اوقات، وبلاگ­‌نویسیِ روزانه مایۀ رنج من است. هستند پست­‌هایی که در لحظه جاری می­‌شوند و در کم‌تر از یک ساعت منتشر می­‌شوند، اما معمولاً نوشتن یک پست کوتاه­، به ساعت­‌ها پرسه زدن در میان کتاب­‌ها، خیابان‌ها و تجربه­‌ها نیاز دارد.

28

هیچ خودم را خر نمی‌­کنم که به بهانه‌­ای از این نظم روزانه فاصله بگیرم؛ و روزهایی که نتوانسته­‌ام بنویسم بی‌­تردید شکست مطلق محسوب می‌­شوند.

29

این نظم را خودم برگزیده‌­ام و آزادی انتخاب، آن را تحمل‌پذیرتر کرده است. در اثر نتایج مثبت پایبندی به این نظم، وبلاگ‌نویسی به رنج مقدس زندگی من تبدیل شده است.

30

وبلاگ می‌تواند سرزمینی باشد برای نمود برجسته‌ترین استعدادهای ما، جایی که بهترین افکار می‌توانند محقق شوند.

وبلاگ می‌تواند سرزمینی باشد برای نمود برجسته‌ترین استعدادهای ما، جایی که بهترین افکار می‌توانند محقق شوند.

31

شما به‌عنوان وبلاگ‌نویس به یک یادگیرندۀ دائمی تبدیل می‌شوید، چون برای نوشتن و تولید هر محتوا به تحقیق و مطالعه نیاز دارید همین موضوع به‌تدریج شما را به یکی از رهبران فکری حوزۀ فعالیتتان تبدیل می‌کند.

32

وبلاگ‌نویسی یعنی تلاش برای مطالعۀ اثربخش، زندگی کردنِ آنچه یاد گرفته‌ایم و گزارش این آموخته‌ها روی وبلاگ.

33

وبلاگ، گزارش یادگیری است. بهتر است هر چه بلدیم بنویسیم، حتی اگر فکر می‌کنیم ساده و ناقص است، با نوشتن می‌توانیم شکاف‌های موجود در دانشمان را پرکنیم.

34

برای نوشتن، ناگزیر از یاد گرفتنیم. بدون خواندن و آموختن، نمی‌توان مدام و مداوم قلم زد و تعهد به وبلاگ‌نویسی منظم، عملاً ما را در مسیر دائمی یادگیری قرار می‌دهد.

35

سهل‌انگاری در مطالعه باعث می‌شود که وبلاگ‌نویسیِ حرفه‌ای برای تازه‌واردها کاری ملال‌آور و تنش‌زا باشد.

36

وبلاگ‌نویسی یکی از بهترین راه‌های یک‌کاسه کردن آموخته‌هاست. مثلاً جمله‌ای می‌خوانی ایدۀ مطلبی در ذهنت جرقه می‌زند؛ حین نوشتن ناگهان می‌بینی که هر چیز موافق و مخالفی که دربارۀ آن موضوع می‌دانی پیش چشمت ظاهر می‌شود.

37

توی دنیای فعلی، دانشگاه واقعی، تولید و نشر محتواست؛ یاد می‌گیری و یاد می‌دهی.

38

تولید محتوا را با تولید محتوا یاد می‌گیریم، نه با حرف زدن دربارۀ اهمیت تولید محتوا.

39

یک وبلاگ‌نویس حرفه‌ای باید برای حرفه‌ای شدن در بازاریابی و استراتژی محتوا وقت بگذارد.

40

برای نویسندۀ آنلاین تولید مطالب ارزش‌آفرین و بدون تاریخ‌مصرف اولویت اصلی را دارد. برای او کیفیت به‌مراتب مهم‌تر از به‌روز بودن به هر قیمتی است.

41

دوره، دورۀ نویسنده‌هاست. هر وقت ۵۰۰ پست وبلاگی، در یک موضوع مشخص نوشتید، متوجه می‌شوید.

42

تنها مزیت رقابتی ما، میان انبوه محتوای سرازیر شده روی سر مخاطب، ذوق ماست.

43

وبلاگ نویسی فقط نقل و قرقره کردن حرف‌های دیگران نیست. رسیدن به محتوای اصیل و رهایی از بند ترجمه‌ باید مسئله اصلی ما باشد و گریبانمان را رها نکند.

44

داستان‌گویی مهارتی است که می‌تواند تأثیری شگفت‌انگیز بر رونق وبلاگ شخصی شما داشته باشد.

45

مزیت رقابتی ارزشمند ما در وبلاگ‌نویسی، تلاش برای ارائه نکات کاربردی و ملموس و اکتفا نکردن به تکرار کلیات است.

46

در آیندۀ چسبیده به زمان حال، تولید محتوا بسیار بیشتر از چیزی که الآن می‌بینیم پررونق‌تر و همه‌گیرتر خواهد شد.

47

لذت نوشتن یک یادداشت تازه در وبلاگ، فراتر از نوشتن در تمام پلتفرم‌های دیگر است.

48

رسیدن به ایده‌های بکر و نو برای وبلاگ‌نویسی هیچ راه میانبری ندارد، راه اصلی، مطالعۀ جدی و مستمر است.

رسیدن به ایده‌های بکر و نو برای وبلاگ‌نویسی هیچ راه میانبری ندارد، راه اصلی، مطالعۀ جدی و مستمر است.

49

مصرف‌گرایی انواع مختلفی دارد که خطرناک‌ترین آن برای یک فرد خلاق، مصرف‌گرایی محتوایی است. وبلاگ، راه مناسبی برای تولید در عین مصرف است.

50

به گمان من وبلاگ یعنی آلترناتیوی در مقابل جریان‌های کهنه و بستۀ فکر و رسانه.

51

از وبلاگ‌های دیگر حمایت کنید.

52

می‌ارزد که برای ساختن یک رسانه شخصی خوب بکوشیم؛ چراکه می‌توانیم فرصتی برای قدردانی از زحمات دیگران داشته باشیم، از کارهای تازه حمایت کنیم و آدم‌ها را به هم وصل کنیم.

53

با کامنت گذاشتن برای محتوای موردعلاقه‌مان، از محتواهای مفیدی که در اینترنت می‌بینیم حمایت می‌کنیم و از این منظر می‌توانیم در توسعهٔ کیفیت محتوای دیجیتال سهیم باشیم.

54

«مروجِ …» شما چه ایده‌ای را ترویج می‌کنید؟ جای خالی را پر کنید و با تمام قدرت وبلاگتان را به ترویج موضوع مدنظرتان اختصاص بدهید.

55

حد کمال برای یک وبلاگ‌نویس حرفه‌ای این است که جزو آدم‌هایی بشود که ناچاری به حرفشان توجه کنی.

56

نویسندۀ قرن بیست‌ویکمی ابزار کارآمد و توسعه‌پذیر اینترنت را دارد، سایت شخصی هر نویسنده می‌تواند مرکز نشر آثار او باشد.

57

گوشه‌نشینی و انزوای هوشمندانه یعنی با جدا کردن راه خودت از بخیلان و بازدارندگان، در گوشه‌ای از سپهر اینترنت وبلاگ خودت را هوا کنی.

58

وبلاگ‌نویسی استعداد نمی‌خواهد، کار و پشتکار می‌خواهد.

وبلاگ‌نویسی استعداد نمی‌خواهد، کار و پشتکار می‌خواهد.

59

نویسندگی مثل حرف زدن یک مهارت عام است. نباید به بهانۀ کمبود استعداد خودمان را از مزایای ارتباطی آن محروم کنیم. تاکنون هیچ‌کسی به خاطر استعداد کم، خودش را از حرف زدن محروم نکرده است.

60

ما به فرهنگ سخت‌کوشی محتاجیم. چند نفر را دیده‌اید که مایلند در حوزۀ محتوا فعالیت کنند اما حاضر نیستند برای خودشان یک وب‌سایت شخصی خوب و رزومۀ آنلاین و نمونۀ عملی مناسبی بسازند؟ موضوع فقط محتوانیست، اصولاً ما به نگاه تفننی عادت کرده‌ایم. محمدرضا شعبانعلی در یکی از مطالبی که روی عملکرد من تأثیر بسیاری گذاشته این موضوع را به‌خوبی بیان کرده است:
من نمی‌توانم یک وبلاگ موفق داشته باشم، اما کمتر از یک کارمند موفق برایش وقت بگذارم. (+)

61

بعد از سال‌ها وبلاگ‌نویسی، هنوز به فرمولی برای راحت‌نویسی نرسیده‌ام.

62

بله، در خلوت خودم می‌توانم صدها صفحه کاغذ سیاه کنم و کلی هم قربان‌صدقۀ خلاقیت خودم بروم؛ اما نوشتن منظم روزانه برای وبلاگ، کماکان برایم دشوار و زمان‌بر است.

63

گاهی گمان می‌کنم در برخی موضوعات، ده خوانندۀ وبلاگی بیش از ده هزار خوانندۀ اینستاگرامی (توییتر و تلگرام و…) ارزش دارد.

64

علیرغم تصور رایجی که دربارۀ شتاب‌زدگی مخاطب اینترنتی و سطحی بودن محتوای دیجیتال وجود دارد، وبلاگ می‌تواند بسترساز عمیق‌ترین نوع رابطۀ نویسنده و مخاطب باشد.

65

برای نتیجه ‌گرفتن از نویسندگی آنلاین، به صرف روزانۀ حداقل ۳ ساعت زمان بی‌وقفه نیاز است؛ ۳ ساعت تمام برای آزادنویسی، اندیشیدن، صیقل دادن ایده‌ها و انتشار متن نهایی.

66

وبلاگ‌نویسی، تمرینی برای بسته‌بندی درست یک فکر و ارائه و آزمایش آن است.

67

بعضی پست‌های خوب وبلاگی می‌توانند نطفۀ نگارش یک کتاب خوب باشند.

بعضی پست‌های خوب وبلاگی می‌توانند نطفۀ نگارش یک کتاب خوب باشند.

68

اما یک وبلاگ چگونه می‌تواند تأثیرگذار و پیش‌برنده باشد؟

69

همان‌طور که انتشار محتوا به شکل حیرت‌انگیزی راحت‌تر و دستیاب‌تر شده؛ نوشتن نسبت بر هر زمان دیگری در طول تاریخ سخت‌تر شده است.

70

بله، نوشتن سخت شده و حتی برای نویسندگان حرفه‌ای هم روزبه‌روز سخت‌تر خواهد شد. آخرین باری که به‌صورت متمرکز یک کتاب بزرگ را خواندید کی بود؟

71

استوری‌های اینستاگرام و فید توییتر و کانال‌های تلگرامی، رنگارنگ‌تر و فریبنده‌تر از آن است که مجالی برای بی‌حوصلگی ما باقی بگذارند. تنوع پوشالین فضای دیجیتال به‌تدریج مانعی در راه درک جنبه‌های گوناگون و دلپذیر جهان خواهد بود. جنبه‌های که برای کشف آن‌ها محتاج مجالی برای ملال و بی‌حوصلگی هستیم؛ وضعیتی که چشم مشاهده‌گر ما باز می‌شود و به کشف جزییات اطراف می‌پردازد.

72

باری. چه باید کرد؟ برای اجرای نسخه‌های معمولاً غیرقابل اجرایی مانند کنار گذاشتن موبایل کوشید؟ یا نه موتور توجیه‌ساز مغز را روشن کنیم و بر حواس‌پرتی و این شاخ به آن شاخ شدنمان مُهر خلاقیت بزنیم؟

73

دست کشیدن دائمی از موبایل و اینترنت، دور از آبادی است. البته که لازم است ساعتی از روز را کاملاً آفلاین باشیم.

74

یک وبلاگ‌نویسی حرفه‌ای برای تهیه خوراک مناسب وبلاگ، ساعاتی از روز را به‌صورت آفلاین می‌گذارند.

75

«تبدیل ایده‌ها و تجربۀ زیسته به متن وبلاگی» دستاوردهای متعددی دارد؛ لطفاً اگر جدی هستید، همین حالا شروع کنید.

 

 لینک تمام مطالبی که تاکنون دربارۀ وبلاگ‌نویسی نوشته‌‌ام:

یک پیشنهاد ساده برای وبلاگ‌نویسی

وبلاگ‌نویسی نکنیم اگر…

چگونه وبلاگ پرمخاطبی داشته باشیم؟

بهترین «تیتر» دنیا

چگونه … شویم؟

قاعدۀ ۸۰/۲۰ در وبلاگ نویسی

۲ نکته مهم درباره وبلاگ نویسی و برند شخصی

حس شگفت‌انگیز داشتن یک وب‌سایت

نگرشی برای داشتن یک سایت و وبلاگ موفق

بالاخره کوتاه بنویسیم یا بلند؟

چرا نباید وبلاگ‌نویسی کنیم؟

دربارۀ روزانه‌نویسی و جمله‌ای از محمود سریع القلم

راهی که کم‌تر پا خورده

چگونه به ذهنم نظم می‌دهم؟

چرا وبلاگ‌نویسی دانش ما را افزایش می‌دهد؟

این سایت تمام زندگی من است+نکته‌ای مهم دربارۀ کامنت‌ها

چرا عموم فعالان شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانند در وب موفق شوند؟

شما چه بلایی سر ایده‌های محتوایی‌تان می‌آورید؟!

این بار شما رئیس جمهور شوید | ۱۰۰۰ پست تا ساختن برند شخصی

چرا وبلاگ شما به‌ روز نمی‌شود؟

هنر سخت‌گیری | تصمیم‌های مهم مسیر نویسندگی

چگونه وبلاگ‌ شخصی‌تان را هر روز به روز کنید؟

چرا وبلاگ‌ نویسی از نوشتن در شبکه‌ های اجتماعی مهم‌تر است؟

اگر می‌خواهید سایت شخصی قدرتمندی داشته باشید حتماً این متن را بخوانید

دو سبک متفاوت ایده‌یابی در وبلاگ‌نویسی

آیا قانون ۹۹۶ را در نویسندگی و تولید محتوا رعایت می‌کنید؟

یک راهنمای بسیار ساده برای مقاله‌نویسی در اینترنت

رسانه می‌تواند کمک کند

یادداشت‌نویسی روزانه به مثابه شکستن شاخ غول!

این سایت نمی‌تواند هر روز تازه نشود | اهمیت نشر روزانه

شغل نویسندگی | یک روش برای نوشتن و چاپ کتاب: انتشارات کوچک خودتان را راه‌اندازی کنید

وبلاگ‌نویسی یا نویسندگی آنلاین؟

چرا به یک نظم رنج‌­آور نیاز داریم؟

وبلاگ‌نویسی به مثابه سبک زندگی

تولید محتوا | برنامۀ روزانۀ من: ساعت خلق، ساعت نشر

پنج نکته درباره وبلاگ نویسی

من همواره در حال یادگیری هستم

سه پیشنهاد برای یک نویسندۀ آنلاین

چرا این مطلب را منتشر نکردم؟

نویسنده قرن بیست و یکمی و مسئله انتشار آثار

وبلاگی دربارۀ رشد شخصی بنویسید

وبلاگ‌نویسی: اول عمل، بعد فکر

کمال و الهام و آرزو!

لذت شگفت‌انگیز وبلاگ‌نویسی+لیستی از وبلاگ‌های مفید

ست گادین هر روز می نویسد

 

چند پیشنهاد برای مطالعۀ بیشتر: مدرسه نویسندگی | نقشه راه نویسندگی | تولید محتوا | کپی رایتینگ | معرفی کتابشعر | ویرایش و ویراستاری | کلاس‌ها و دوره‌ها | دانلود رایگان کتاب نویسندگی آنلاین 
شاهین کلانتری در مدرسه نویسندگی | تلگرام | اینستاگرام | توییتر | ویرگول | لینکدین

118 پاسخ

 1. سلام استاد، باید اعتراف کنم تعداد دفعاتی که این مطلب را خواندم از دستم خارج شده.
  هروقت انگیزه‌ام ته می‌کشد یا از معجزه‌ی وبلاگ نویسی دور می‌افتم، خواندن این پست من را به راهی که از آن کج شده‌ام برمی‌گرداند.

  1. چه جالب.
   اسما جان وبلاگت رو که فعال‌تر کردی بهم بگو تا تو صفحه‌ی «این ۵۰ نفر» بهت لینک بدم.

 2. شاهین جان بسیار عالی بود و به بقیه توصیه می کنم در کنارش از نوشته محمدرضا در مورد نقش کمیت در کنار کیفیت هم استفاده کنند.

 3. سلام استاد خیلی ممنونم که در مورد تمام نگرانی های ذهن ما مطلب ارائه می‌دید.چطور میشه موضوع مشخصی برای وبلاگ نویسی تعیین کرد؟ مثلا من خودم خوشم میاد در مورد همه چیز که میتونن باهم متضاد باشند بنویسم، که اینطوری هم مثل اینکه برند شخصی ما شناخته نمیشه. راه حل چیه؟ چطوری این موضوع واحد که مورد علاقه اصلی ما باشه رو پیدا کنیم؟

 4. استااااد،چقدر عالی بود جملاتتون در مورد اهمیت وبلاگ‌نویسی. من چند روزیه تمام تمرکزم رو روی تمرین برای شروع وبلاگ‌نویسی حرفه‌ای گذاشتم. و امروز وبلاگ‌نویسی منظم رو آغازیدم. امروز اولین پستی که قراره ان‌شاالله ادامه‌دار باشه رو هوا کردم. خیییلی از این بابت خوشحالم. تصور می‌کنم وبلاگ نویسی سبدی هست که تمام اطلاعات ما رو در خودش جمع می‌کنه و حتا خیلی زیاد می‌تونه باارزش‌تر و راهگشاتر از کتاب باشه. کتابم و صفحه‌ی اینستامو می‌گذارم کنار و با قدرتی هر آنچه بیشتر روی وبلاگم متمرکز می‌شم. به آزادنویسی‌هام و مطالعاتم و تمریناتم به شکلی که از شما می‌آموزم سیاقی حرفه‌ای و تخصصی‌تر می‌دم. خیلی دوست دارم روی جمله‌ورزی، روی انواع شروع‌های کتاب‌ها و روی نثرم کار کنم. کتاب زبان زنده رو به جمع کتاب‌های در حال مطالعه‌ام اضافه کردم. استاد بی‌نهایت سپاس‌گزار شما هستم که این‌چنین ما رو در این مسیر رهبری می‌کنید. تنها حسرت زندگی من اینه که ای کاش زودتر در این دانشگاه عظیم که با هیییچ دانشگاهی قابل قیاس نیست قدم گذاشته بودم.

  1. خوشم میاد تو هم مثل من مرض فعل «آغازیدن» به جونت افتاده سمیرا جان😅
   وبلاگ‌نویسی واقعن معجزه می‌کنه؛ کاش می‌تونستم جوری از خوبی‌های وبلاگ بگم که همه‌ی دوستان با استعدادم هرگز دست از این کار نکشن.

   1. 😂😂😂دقیقن استاد.
    از بس که فعل نو و دلچسبیه‌. بعد من همه‌جور صرف کردنشم یه جذابیت خاصی داره برام.😅
    مثلن تو یکی از نوشته‌هام مرتبن از جمله‌ی “توهم بیاغاز”، استفاده کردم و خیلی دوستش داشتم.😀 انگار شکل آمرانش خیلی قشنگه و تلطیف می‌کنه اون آمرانگی رو.
    استاااد، شما توی بیان اهمیت وبلاگ‌نویسی واقعن به بهترین نحو ممکن عمل کردید،تک‌تک جملاتتون و انتخاب واژگانتون خیلی ملموس و صریح می‌رسونه اهمیت وبلاگ‌نویسی رو. با جان و دل برامون زمان گذاشتید و چقدر توی لایوها و کلاس‌ها و دوره‌ها به انحاء مختلف از اهمیتش گفتین‌. بنظرم کسی که سرسری از کنارش رد می‌شه، خودش رو به خواب زده و جدی نیست یا اصلن انگیزه، ارزش و رسالت خودش رو توی نوشتن درک نکرده هنوز.
    استاد من کتاب ۷عادت مردمان موثر رو می‌خوندم و جالب‌بود برام که اکثرجاهاش شما و اخلاقیات شما رو برام تداعی می‌کرد. چقدر خوب این‌عادت‌ها رو در خودتون پرورش دادین. شما از ابتدای نوجوانی‌تون خیلی زیاد انسان عامل و مسولی بودین، ارزشتون رو توی کارتون و زندگی‌تون به بهترین شکل شناختید، براش اولویت‌بندی کردید، یک انسان به تمام معنا پُر ساختید از خودتون و دارای یک “ذهنیت فراوانی” فوق‌العاده‌ای هستید. تمام اعتمادو عزت نفس خودتون رو از این درون پُر و ارزش‌هاتون می‌گیرید برای همین بشدت مشتاق پیشرفت دیگران هستیدو من بارها دیدم توی جملاتتون تاکید می‌کنید روی کارگروهی و این‌که توی کار گروهی “منم منم” نکنید که گروه مانا باشه و به جایی برسونه شمارو. یا توی کتابتون گفتین” کسی که خیردیگران را تامین کند خیر خودش را هم تامین کرده”. و تموم برنامه‌ریزی‌هاتون مدام روی تامین خیر دیگران خیییلی بالاتر از مسولیت‌ها و سیاست‌های شغلی و کاری‌تون هست. اینا همش نشانگر اون “ذهنیت فراونی” شماست.
    من واقعن به داشتن استادی این‌چنین استاد می‌بالم.
    راستی استاد امروز من توی یکی از شلوغ‌ترین روزهام به سر می‌بردم و فرصت کمی برای رسیدن به تمریناتم رو داشتم، اما یک ساعتی رو که بچه‌ها رو برده بودم شهربازی نشستم کنج سالن شهربازی و پادکستای شما رو گوش دادم. درمورد اهمیت پیاده‌روی چقققدر خوب صحبت کردید. تصمیم گرفتم خیلی جدی‌تر و مصمم‌تر روش برنامه بچینم. گفته بودین اگر یک روز پیاده‌روی رو از دست بدین چندین برابر از دست دادن یک پول هنگفت حسرتشو می‌خورین.
    من هرجایی حرفتون رو خوب عملی نمی‌کنم بشدت پشیمون میشم. حتمن من هم به جرگه‌ی پیاده‌روندگان ایده‌گَرد و مصمم خواهم پیوست.🚶‍♀️😀🤞
    من تصورم این هست که توی دانشگاهی هستم که دارم واحدهایی رو می‌گذرونم که خِشت‌های وجود من رو از اول دارن بنا می‌کنند.
    بی‌نهایت سپاس از رهبری و مدیریت و استادی بی‌نظیر شما.
    🌹🌹🌹😍

    1. محبتت برام خیلی خیلی خیلی خیلی ارزشمنده پریسا جان.
     برام بسیار دلگرم‌کننده‌ست که شما اون کتاب درجه‌یک رو خوندی و لطف داری و این ویژگی‌ها رو به من نسبت می‌دی.

  1. با سلام و وقت بخیر
   یه سئوال ازتون داشتم
   با داشتن وبلاگ شخصی می‌شه مطمئن بود که نوشته ها و تصاویر بدون اجازه کپی نمی‌شن یعنی مرجعی برای دفاع از آثار وجود داره؟
   ممنون

 5. سلام خسته نباشید
  من مدت زیادی هست که می نویسم ولی تا حالا اونارو منتشر نگردم و وبلاگ یا چنین چیزی هم ندارم میشه بگید بهم باید برای انتشارشون چه کاری انجام بدم

  1. سلام دل آرام گرامی
   برای شروع نوشتن توی جایی مثل سایت «ویرگول» هم خوبه.
   پیج اینستاگرام یا کانال تلگرام هم می‌تونید بسازید.
   اما اگر خواستید حرفه‌ای‌تر کار کنید، حتما در کنار شبکه‌های اجتماعی یه وب‌سایت هم داشته باشید.

   1. سلام. وقت بخیر استاد. من برای شروع وبلاگمو راه انداختم و رمانمو توش قرار دادم ولی حالا ناراحتم انگار دوست ندارم که دیگران بخوننش یا کپیش کنن. حس می کنم به نوشته م خیانت کردم😔. میشه ی چیزی بگین حالم عوض شه.؟ مقاله ی شما رو در مورد ترس از کپی شدن مطلب خوندم ولی نیاز دارم ی چیزی بهم بگید این حس رو رها کنم.
    ممنون میشم وبلاگمو ببینید
    http://shaagerd.blog.ir/
    این لینک پیجم در ویرگوله
    https://virgool.io/@shaagerd

    1. سلام
     می‌تونی از روی وبلاگت حذف کنی و برای همیشه به عقب‌افتادگی سلام بگی.
     این چه حرفیه آخه؟
     عزیز من، هنرمند دریاست، باید مدام ازش کار خلاقانه بیرون بجوشه.
     ول کن این دلبستگی به یه سری نوشتۀ خامدستانه رو.
     تو باید الان به فکر کارهای بعدی خودت باشی.
     با قدرت برو جلو.
     اینم بگم، منتظر خواننده نباش، تو چند سال اول کار کسی محل گربه هم به آدم نمی‌ذاره.

     1. عالی عالی. ممنونم😊🙏. از اون روزی ک این کامنتو گذاشتم کم کم به همین نتیجه رسیدم و حالم عوض شد. گرچه همچنان می خواستم از شما بشنوم. همش منتظر بودم ببینم کی جواب می دید نگو دو روزه جوابش اومده برام در میل باکسم و رفته پوشه اسپم و ندیده بودم. یک دنیا ممنون ازتون. 🙏🙏🙏

 6. سپاس و درود،برخی از نظریات شما را خواندم،از محتوا،خواندن،وعمل سخن آورده اید بسیار زیبا وخوب است،حال میخواهم بدانم که منظور از این محتوا چیست،چه هدفی را دنبال میکنید،من میخواهم یک سایت،وبلاگ داشته باشم تا بتوانم با مردم جهان سخن بگویم تا بتوانیم از این پراکندگی وتشدد به در آییم تا نخست راه نجاتی برای هم میهنانمان وسر زمین در خطر نابودی بیابیم،این اساسی ترین چیزی است که انسان ایرانی می بایست برای آن بکوشد،لطفا پس از پاسخ به پرسش من،راه ساخت سایت و وبلاگ را به من آموزش دهید.آگاهی،آزادی،آبادی؛گر انسانم آزادم،گر آزادم انسانم؛شعار همه ما ایرانیها در سرتاسر جهان:زندگی انسانی جمهوری ایرانی. بدرود

 7. سلام ، ممنون از ویدیو ی عالیتون ، یک سوال چه طور وبلاگ خودمون رو بسازیم ؟ بدون نیاز به blogfa ؟ من به تازگی یک وبلاگ رو ایجاد کردم ولی مطمئن نیستم چه طور میتونم بهترش کنم ، ممنون میشم اگه بهش نگاه کنین و اگه ممکنه راهنماییم کنین

 8. سلام و درود استاد بزرگوار
  مدت چند ماهه که وبلاگ شخصی ام رو ساختم و سعی کردم با محتوا سازی اندکی که بلد بودم به نوشته هام شاخ و برگ بدم و بعد منتشر شون کنم و باید بگم که تا حدی هم موفق بودم و بازخورد گرفتم. اما با خوندن مقاله های مفید شما و شرکت در کلاس های خوب تون به اهمیتِ داشتن وبلاگ و یا وب سایت بیشتر و بیشتر پی بردم و مصر شدم تا بیشتر روشون کار کنم.
  سپاسگزارم

  1. زنده باد فاطمه گرامی
   چقدر عالی.
   من مشتاقم وبلاگتون رو ببینم.
   با قدرت ادامه بدید.

 9. سلام.. وبلاگ خیلی فضایغیر قابل کنترلی داره و ی عالمه وقت اضافه می‌خواد که من ندارم. و بهتره بیخیال بشم😐🤦🏻‍♂️
  پ.ن: نمی‌دونم چرا فکر می‌کنم اگر توی کلاسهاتون شرکت کنم. هیچی متوجه نمی‌شم…|:
  کلام سختی دارید.

  1. سلام خانم مشکات عزیز
   وبلاگ‌نویسی کار نیست که لازم باشه همه انجام بدن.
   یه موضوع خاصه، و برای افرادی هست که دغدغه‌های مشخصی دارن.
   ضمن ارتباط این مطلب با دوره رو متوجه نشدم. این‌ها دو موضوع متفاوت هستن.

 10. سلام جناب شاهین عزیز،من یک معلم هستم و برای درج مطالب روزانه و آموزشی و تفریحی ، به دنبال یک فضای مجازی پویا میگردم،ذهنم به دنبال اینستا بوده ولی به وبلاگ هم فکر کردم،از طرفی گزینه های به روز بودن اینستا و قدیمی شدن دوره ی وبلاگ نویسی،باعث شده که دچار شک و دو دلی بشم،از سمت مخاطبینم که کودک هستند وقتی به این قضیه نگاه می کنم
  وبلاگ حس نخ نماشدگی رو بهم میده و درحالیکه اینستا همچنان جذابیت خودش رو داره .الان دچار دوگانگی شدم،هم از جهت جذب مخاطب نه از جنبه ی درآمدزایی بلکه از جهت دیده شدن،و هم از جهت کارامدی که واقعا نمیدونم کدام مورد کارآمدتر هست.
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

 11. سلام و عرض ادب خدمت آقای کلانتری عزیز
  متن رو خوندم و واقعا داشتن وبلاگ هم بسیار مناسب هست
  من یک سایت آموزشی دارم و واقعا درک میکنم که نوشتن یک محتوا که باید براش وقت بذاری و خدا میدونه یه بابا بیامرزی بیاد بخونتش واقعا سخت هست . ولی میتونیم از دیدگاه مثبت به موضوع نگاه کنیم و بگیم که اتفاقا چه خوب که کسی نمیاد بخونه اینجوری هم صبور تر میشیم هم میتونیم بفهمیم که به قول معروف کجای کار داره می لنگه
  خسته نباشید

 12. سلام با تشکر از مطالب عالی و کاربردی
  من حدود دو ماه است یک وبلاگ ساخته ام .اغلب نویسنده یا مجریان مطرح را معرفی می کنم.به علاوه پرسش هایی با مو ضوع روانشناسی یا جامعه شناسی مطرح می کنم .اجازه دارم در وبلگ شما وبلاگ خودم را معرفی کنم؟

  1. سلام رومینا جان
   بله، باعث افتخاره.
   لینک وبلاگتون رو برای من هم بذارید.

 13. سلام.
  زنده باشید
  میخواستم بپرسم که شما از چگونه این سایت را ساختید؟ قالب آماده خریدید؟
  با خواندن کتابتان به سرم زد که یک سایت داشته باشم.
  شما کجا را برای خرید قالب یا اینکه سایت را برای ما بسازند پیشنهاد می کنید؟

  1. سلام عزیز
   با کمی سرچ دربارۀ وردپرس به راحتی می‌تونید سایت خودتون رو بسازید.
   قالب سایت من هم یه قالب آمادۀ ساده‌ست.
   البته در بحث سایت قالب و مالب چندان مهم نیست.
   بهتره اوایل کار فقط و فقط به محتوای سایت فکر کنیم.

 14. سلام خسته نباشید
  من وبلاگ دارم ولی نمیدونم چی بنویسم.آخه من به رمان نویسی علاقه دارم.واقعا موندم چی بنویسم. لطفا راهنماییم کنین

  1. صبا جان
   میتونت رمانت رو به تدریجی و بخش بخش روی وبلاگت منتشر کنی.

  1. سلام سارا جان
   وبلاگ بخشی از وب‌سایته. بخشی از سایته که توش محتوا می‌ذاریم.
   البته بسیاری از ما به اشتباه فکر می‌کنیم وبلاگ فقط چیزیه که تو بلاگفا و پرشین بلاگ و … میسازن و سایت چیزیه که دامنه‌ش مال خودمونه و خودمون طراحیش کردیم.

 15. سلام اقا شاهین عزیز من یک سوال داشتم این بود که چه نوع وبلاگی بسازیم پیشنهاد شما چیه که کدوم وبلاگ بهتر و راحت تر است مثلا بلاگفا یا دیگر مجموعه ها منتظر جوابتون هستم

 16. سلام من این مطلب رو خوندم و به نظرم وبلاگ نویسی خیلی بهتر ازنوشتن کپشنه و مخاطبینش هر چند شاید کمتر اما اهمیتی که به نوشته میدن بیشتره….
  مسئله ای که من باهاش مواجهم اینه که باید شروع کنم به وبلاگ نویسی یعنی تقریبا از نقطه صفر یا صفحه شخصی اینستاگرامی که سه ساله هیج پستی درش گذاشته نشده یعنی مسئله اینجاست که جذب مخاطب توی وبلاگ به نظرسخت تر میاد تا پیج اینستاگرام… از اول فروردین شروع کردم به یادداشت های روزانه نوشتن البته هیچ وقت می خوام که جایی منتشرش کنم با اینکه تقریبا هیچ ربطی به زندگی شخصیم ندره ولی در کل نگه داشتنش بهتر از اشتراک گذاریش هست…و اخیرا یه پیج زدیم درباره نوشته های من و دوستم تقریبا با اینکه همه متن هاش با جونو دل نوشته میشه ولی همه فیدبکی که دریافت کردیم از آشناها و دوست ها بوده…توی پیج اینستاگرام خودمم فقط به صورت استوری بعضی از نوشته هامو به اشتراک می ذارم و باز هم دوستان و آشنایان…وبلاگ نویسی رودوست دارم ولی متاسفانه نتیجه گرا بودن توی مسئله کامنت و بازدید یه ذره اذیت کننده است
  دیروز لایو گذاشته بودین ازتون پرسیدم که برای شروع بلاگری به عنوان نویسنده باید چیکار کرد و شما مطلب شغل نویسندگی رو پیشنهاد دادین حال با این اوصاف ممنون میشم راهنماییم کنین ممنون

  1. سارا جان سلام
   خوشحالم که اینجایی.
   سارای عزیز، مشکل تو اینه که خیلی زود دنبال بازخورد و فیدبک افتادی.
   و متاسفانه اینستاگرام هم داشتن چنین روحیه‌ای رو تشویق می‌کنه.
   به نظرم اصلاً دنبال بازخورد و مخاطب و اینا نباش فعلا. اول باید تلاشت رو بکنی تا کار خوبی بکنی، نه اینکه بازخورد خوبی بگیری.
   در زمینۀ بازخورد این رو نوشتم قبلا:
   بازخورد

   سعی کن دربارۀ تولید محتوا هم بیشتر مطالعه کنی:
   تولید محتوا

 17. سلام جناب کلانتری عزیز
  من تازه چند روزه که با سایتتون آشنا شدم، بدون اغراق میگم که تا حالا انقدر از چرخیدن و خوندن مطالب یک سایت انقدر لذت نبردم. از فردا صبح هم حتما نوشتن صفحات صبحگاهی رو شروع میکنم و از همین الان واسه فردا صبح کلی ذوق دارم. ولی راستش درمورد تأکیدتون روی موضوع وبلاگ نویسی، باید بگم خیلی متوجه این همه اهمیتش نمیشم. چرا میفرمایین خیلی مفیده؟ من هرچی مطالبو خوندم همش تشویق به این کار بود ولی دلیلشو نفهمیدم. وبلاگ نویسی چه کمکی میتونه به من بکنه که متفاوت از نوشتن روی کاغذه؟ (منو ببخشید، تازه کارم و بی اطلاعیم زیاده)

  1. سلام مهتا جان
   خوشحالم که اینجایی.
   امیدوارم که طی این روزها به نوشتن صفحات صبحگاهی ادامه داده باشی.
   من قبلاً به تفصیل در ده‌ها مطلب به تفصیل دربارۀ دلایل اهمیت وبلاگ نویسی گفتم که میتونی اینجا بخونی:
   وبلاگ نویسی
   اما دربارۀ سوالت. اصلاً نوشتن روی کاغذ ربطی به وبلاگ نویسی نداره که بخوان با هم قیاس بشن.
   وبلاگ نویسی یعنی انتشار مطالب. نوشتن روی کاغذ یه روش نوشتنه. خود من خیلی از نوشته‌ها رو روی کاغذ می‌نویسم بعد تایپ می‌کنم می‌ذارم روی وبلاگ.
   باز هم اگر سوالی بود بنویس.

 18. مثل همیشه بی نظیر و پر از نکته های آموزنده. ممنون که می نویسید 🙂

 19. مطلب فوق العاده ای بود. هر کدام از نکته ها و جملاتت شاهین جان دنیایی از حرف با خود دارد. از اینکه تا این حد سخاوتمندانه آنچه می دانی با ما به اشتراک می گذاری، از تو ممنونم. موفق و سربلند باشی.

  1. فدای تو مائده خوب
   چه خوشحال شدم اسمت رو دیدم.
   خوشحالم که دوست خوبی مثل تو دارم.

  1. سلام به نیمای نامدار
   من از تو خیلی ممنونم که کمپین قدرتمند وبلاگستان فارسی رو شکل دادی. تو همیشه متفاوت و حرفه‌ای عمل می‌کنی.

 20. سلام جناب کلانتری
  بنده پست‌های شما رو مطالعه کردم اما هنوز یک مشکل اساسی دارم.
  من دانشجوی پزشکی هستم و متوجه نمی‌شوم که وبلاگ‌نویسی دقیقا کجای زندگی من می‌تونه قرار بگیره. چون علی‌رغم اینکه به نویسندگی علاقه‌ دارم و ایده‌های زیادی برای نوشتن دارم و حاضرم وقت زیادی رو صرف نوشتن کنم اما باز هم به خاطر شرایط تحصیلیم محدودیت زمان دارم و اگر قرار باشه وبلاگ شخصی من، فقط شامل مطالبی غیر از پزشکی باشه احساس می‌کنم دارم وقتمو هدر می‌دم و از موضوعات اصلی‌ای که باید بهشون بپردازم فاصله گرفتم.
  اگر فقط یک نویسنده صرف بودم به توصیه‌های شما گوش می‌دادم و بخش عمده‌ای از وقتم رو صرف وبلاگم می‌کردم اما خیلی نمی‌تونم مقوله‌ی تولید محتوا رو با حیطه تحصیلی خودم منطبق کنم. یعنی اصلا نمی‌دونم چنین چیزی امکان‌پذیر هست یا نه؟
  لطفا راهنماییم کنید

 21. مطالب عالی بود،با قلمی ساده و روان، کلی نکته ارائه دادید،کاملا مفید بود برای من، با آرزوی بهترینها برای شما و نویسندگی برای خودم.

  1. سلام مهرانگیز مهربان
   ممنوتم از مهر شما.
   شاد و برقرار باشید.

  1. درود شهاب عزیز
   فدایت
   راستی وبلاگتو میبینما. بیشتر به روزش کن.

 22. سلام آقای کلانتری عزیز، می‌خواهم در این دیدگاه بگویم دنبال کردن شما و سایت فوق‌العاده تان چه تاثیر عمیقی بر من و زندگی نویسندگی‌ام گذاشته است، از خیلی سال‌های دور می‌نوشته‌ام، اما بسیار اندک و پراکنده، کم هم منتشر می‌کردم روی اصول پیش نمیرفتم و برنامه ریزی روتینی برای نوشتن نداشتم، اما از وقتی شما را دنبال میکنم، هم مرتب صفحات صبحگاهی‌ام را می‌نویسم و هم نوشتن برایم به امری ضروری تبدیل شده است و در این چند ماه اخیر روزی را بدون نوشتن نگذرانده‌ام. مدام میگردم و وقت خالی پیدا میکنم تا بتوانم بنویسم و تمرین کنم و راجع به نوشتن بیاموزم. به پیشنهاد شما به تازگی وب سایت شخصی خودم را هم راه اندازی کرده ام و هرروز در کنکاش و تلاش برای تولید محتوا و نوشته های اصولی تر و بهتر هستم؛ و تمام این هارا از شما آموختم و بسیار هم سپاسگزار شما هستم.
  کمی که سایتم کامل تر شد حتما آدرسش را برای شما خواهم گذاشت و خوشحال می‌شوم اگر نظرات شما را راجع به آن بدانم.

  1. سلام مرضیه عزیز
   چقدر خوشحال شدم از خوندن کامنت تو.
   بی‌صبرانه مشتاقم سایتت رو ببینم.
   بهت تبریک میگم به خاطر این عزم و اراده.

 23. واقعا من خودم به شخصه قانع شدم که وبلاگ نویسی رو از همین امروز شروع کنم چون بارها شده که فکرای خوبی به ذهنم میاد و ایده های جالبی دارم اما هیچ وقت به اشتراکشون نمیذارم

 24. سلام استاد ، اوقاتتون خوش و شاد
  ممنون چه پست جامع و کامل و پر و پیمانی یعنی فکر میکنم به شماره ۷۵ که رسیدید یه کاری براتون پیش اومده و مجبور شدید تا همون جا خاتمه اش بدید و گرنه تا شماره ۱۰۰۰ را رفته بودید
  دیدن اینهمه محاسن در چیزی واقعا چشمی مشتاق و تیز بین میخواد
  امیدوارم خدا اون نور چشمیتون را حفظ کنه و بیشتر از برکاتش بهره مند بشید
  روز وبلاگستان را هم پیشاپیش بهتون تبریک میگم

  1. ممنونم دوست نازنین و خوبم
   وجود دوستانی مثل شماست که چراغ این وبلاگ رو روشن نگه داشته.
   خدا پشت و پناهتون باشه.

 25. شاهین کلانتری عزیز،
  آنقدر عالی، جذاب و استادانه می نویسید که من هر وقت سوخت برای نوشتن لازم دارم، علاوه بر سرکشی روزانه به سایت شما، روزی چند بار مطالبتان را می خوانم.
  الحق قلم قوی، ساختارمند و تاثیرگذاری دارید.
  احسنت و هزاران احسنت.

  1. درود بر جناب صفایی نازنین
   شما محبت دارید به بنده.
   چه وب‌سایت شخصی زیبایی ساختید. از دیدنش کیف کرد.
   مشتاقم تا بیشتر بنویسید. من که حتماً میخونم نوشته‌هاتونو.
   شاید و برقرار باشید.
   ارادت

 26. سلام حناب کلانتری
  من خیلی دلم میخواد به زبان طنز بنویسم چکار کنم شما چه راهی رو پیشنهاد میکنید؟این را هم بگم که اصلا بذله گو نیستم ولی طنزنوشتن رودوست دارم باتشکر

  1. امینه عزیز
   راهش اینه که طنز بخونی. خیلی خیلی خیلی زیاد طنز بخون.
   کتاب طنزپردازی به زبان ساده، از محسن سلمیانی هم میتونه برات مفید باشه.

 27. بسیار بسیار آموختم از این مطلب شما. لطفاً در مورد راههای مختلف درآمدزایی از طریق تولید محتوا (نویسندگی) پادکست یا مطلبی تهیه بفرمایید. تشکر فراوان

  1. سلام پوریا جان
   البته قبلاً یه چیزایی در این رابطه نوشتم تو این دسته: تولید محتوا
   ولی حتماً مطالب جدید و جزئی‌تری رو هم در این رابطه می‌نویسم بزودی.
   شاید این هفته یه پادکست هم ضبط کنم در جواب این سوال.

 28. سلام
  خیلی ممنون به خاطر مطالب خوبتون، یه مطلب هم من نوشتم (هر چند کوتاه) و گفتم با شما در میان بذارم؛ بخشی از این حس نوشتن هم پس از مشاهده ویدئویی که در اینستاگرام گذاشتید به من دست داده:

  این ایده جالب و عالی امروز به ذهنم رسید:

  روزای دیگه که قصد داشتم مقالات ِ چند سایت ِ مورد ِ علاقه ام رو بخونم بعد از خواندن یکی دو مقاله خسته و بی اشتیاق می شدم.

  امروز یه تفاوت داشت، ابتدا فیلم مورد علاقم رو گذاشتم روی دانلود که دانلودش حدود یک ساعت طول می کشید و خیلی خوشحال بودم که یک ساعت دیگه آمادس و می تونم ببینمش و کل این یک ساعت رو با خوشحالی داشتم مطالب و مقالات سایت ها رو می خوندم.

  گفتم شاید بد نباشه این حالت رو به کارای دیگه هم سرایت داد که باعث افزایش ذوق و شوق میشه.

  1. درود محمد عزیز
   چقدر خوب. نوشتن رو جدی‌تر دنبال کن.
   از تجربیات روزمرۀ خودت بیشتر و بیشتر بنویس.
   شاد باشی و برقرار

 29. سلام استاد کلانتری من قبلا برای ساخت وبلاگم همه این پست هایتان را با جدیت خوانده بودم اما این جا مطالب جمع بندی بود با اجازه اتون مطلب با ذکر منبع کپی کردم در وبلاگ خودم و توضیحاتی از تشکیل وبلاگ خودم می نویسم ممنون میشم از کانال و وبلاگ من دیدن فرمایید .
  باتشکر
  مریم کتاب دوست 

  آدرس تلگرام

  @maryam_ketabdost

  آدرس وبلاگ من

  http://maryamketabdost.blogfa.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *