قانون طلایی و نادیده‌گرفته‌شدۀ توسعۀ فردی
قانون طلایی و نادیده‌گرفته‌شدۀ توسعۀ فردی
۱۳۹۶-۰۹-۱۴
چگونه واقعاً فکر کنیم؟
چگونه واقعاً فکر کنیم؟
۱۳۹۶-۰۹-۱۶

موضوعی که همیشه ذهنم را مشغول می‌کند

موضوعی که همیشه ذهنم را مشغول می‌کند

هر کسی خودش را عاقل فرض می‌کند، به همین خاطر است که در جهان این‌همه احمق وجود دارد.

ضرب‌المثل ایسلندی

 

با نگاه به گذشته‌های دور و نزدیک، به این نتیجه می‌رسم که قبلاً چقدر ناپخته و بی‌خرد بوده‌ام؛ اما نتیجۀ ضمنی ماجرا این است که یعنی الآن عاقل و خردمندم.

مسلماً چنین نیست. موضوعی که همیشه ذهن من را مشغول می‌کند این‌که ما در هر برهه از زندگی حس می‌کنیم در پخته‌ترین وضعیت ممکن هستیم. شاید به زبان نیاوریم اما خودمان را خردمندتر از اطرافیانمان می‌دانیم.

مشکل دقیقاً همین‌جاست، من حس می‌کنم اگر به خودم گوشزد کنم که وضعیت فعلی ذهن و شعورم ممکن است چند ماه یا چند سال بعد کاملاً احمقانه و نابخردانه به نظر برسد، مقداری فیسم می‌خوابد!

نتیجه خوابیدن فیسِ خودعاقل‌پنداری این است که درِ ماجرا را نمی‌بندی و با درک بهتر نظرات و تحلیل‌های دیگر، فضا را برای تغییر عقایدت بازتر می‌کنی.

کانال مدرسه آنلاین نویسندگی در تلگرام

1 دیدگاه

  1. افشین گفت:

    شاهین عزیز خیلی با این نوشته موافقم و این موضوع دغدغه من هم بوده و به این نتیجه رسیدم که فقط من نیستم که فکر میکنم نسبت به اطرافیانم عاقل ترم بلکه اون ها هم همین حس متقابل رو دارند و به نظرم اگر بتونیم این قضیه رو با خودمون حل کنیم تا به گفته تو فیس آدم بخوابه فرد میتونه برداشتش هم به زندگی تغییر کنه که به نظرم منجر به تغییر سبک زندگیش میشه و حرکت مثبتی تلقی میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *