اتاق نویسنده

نوشتن چگونه ما را منظم‌تر و تمیزتر می‌کند؟

حتی اگر تا پایان عمرتان هم یک کلمه ننویسید، این موهبت نویسنده شدن شامل حالتان می‌شود؛ فقط باید همیشه در آرزوی نوشتن باشید.

مثلاً تصور کنید که مدت‌هاست قصد نوشتن یک مقالۀ درست‌وحسابی را دارید، معمولاً قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، دوروبر خودتان را حسابی خلوت می‌کنید، بالاخره توی اتاق به‌هم‌ریخته که نمی‌شود فرشتۀ الهام را احضار کرد.

پس‌ازآن چند باری موبایلتان را چک می‌کنید، تمام استوری‌های اینستاگرام را می‌بینید، یکی دو تا پیام هم به آدم‌هایی که در حالت عادی شهامت یا حوصلۀ ارتباط با آن‌ها را ندارید می‌فرستید.

بعد تصمیم می‌گیرید قبض‌های عقب‌مانده را پرداخت کنید؛ بدون برق و تلفن و اینترنت که نمی‌شود نوشت.

بالاخره می‌خواهید بروید سمت نوشتن که تصمیم می‌گیرید یک دوش آب گرم بگیرید، به‌هرحال استحمام برای خلاقیت مفید است، با بوی عرق زیر بغل که آدم نمی‌تواند سراغ امر مقدس نوشتن برود.

بعد از دوش قهوه می‌خورید تا با هوشیاری بیشتری سراغ نوشتن بروید، حین نوشتن صدای زنگ تلگرامتان درمی‌آید، تصمیم می‌گیرید تمم کانال‌های و گروه‌های اضافه را پاک کنید تا ذهن آزادتری برای نوشتن داشته باشید.

به ساعت نگاه می‌کنید می‌بینید که باید فکری به حال شام بکنید، بالاخره همان‌طور که همینگوی گفته یک مرد تنها هیچ کاری نمی‌تواند بکند، شما هم می‌دانید که یک نویسندۀ گرسنه هیچ‌چیزی نمی‌تواند بنویسید.

برنامه بالا را مرور کنید، همه خانه را مرتب کردید، تلگرامتان را خلوت کردید، خودتان هم دوش گرفتید؛ غذا هم پختید، چه‌کاری جز نوشتن با چنین قدرتی می‌توانست شمارا به انجام دقیق همۀ این کارها وادارد؟

بنابراین قصدِ نوشتن، بدون نوشتن حتی یک کلمه می‌تواند شمارا منظم‌تر و تمیزتر کند.

قدرت ننوشتن را دست‌کم نگیرید!

برنامه ۱۰ هفته‌ای نویسنده‌شدن در مدرسه ۱۰ (چگونه نویسنده شویم)
دریافت کتاب قدرت نوشتن |کانال مدرسه آنلاین نویسندگی در تلگرام

4.5 (90%) 18 votes

11 دیدگاه برای “نوشتن چگونه ما را منظم‌تر و تمیزتر می‌کند؟

 1. 🙂 جالب بود.
  بنظر من فقط توی ننوشتن این اتفاق نمی‌افته.
  من برای طفره رفتن از درس خوندن هم این قدر برنامه میچینم براش 🙂

 2. جالب بود
  آدم برای طفره رفتن از هر کار مهم و دارای الویت از این بهونه ها داره دست به کارایی میزنه که خودشم تعجب میکنه:D
  شاید ترس از شروع باعث میشه … ترس از تجربه ی نوشتن … چون واقعا قبل از هر استعداد و تمرین و ممارستی ، نفس نوشتن شهامت میخواد …

 3. سلام شاهین جان
  این موضوع برای منم جالب بود.
  یاد بحث اهمال کاری افتادم. این ننوشتن می تونه ما رو به سمت جلو هل بده و کارهایی رو که به تعویق انداخته بودیم، انجام بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *