تشویق نوشتن
آیا به یک مشوق نیاز دارید؟
۱۳۹۶-۰۷-۱۷
جنبۀ مثبت بی‌حوصله‌بودن
جنبۀ مثبت بی‌حوصله‌بودن
۱۳۹۶-۰۷-۱۹

دربارۀ روزانه‌نویسی و جمله‌ای از محمود سریع القلم

دربارۀ روزانه‌نویسی و جمله‌ای از محمود سریع القلم

نوشتن روزانه در وبلاگ دشوار است.

اصلاً جذابیت ماجرا هم به همین است، سرسختی در انجام کارهای سخت است که تمایز ایجاد می‌کند و توفیقی هم اگر هست در تمایز است.

نقل کردن جمله قصار توی کانال تلگرام که کار سهلی است؛ وقتی بنشینی و پشت کیبورد مغز خودت را سوراخ کنی تا پست کوچکی برای وبلاگت بنویسی، تازه درد قوی شدن عضلات ذهنت را حس می‌کنی.

محمود سریع‌القلم در ویژگی‌های انسان مدنی جملۀ تأمل‌برانگیزی دارد:

«بتواند سی صفحه در مورد خود، روحیات و افکار خود بدون حتی یک جمله تکراری بنویسد.»

امتحان کنید، دوست خوشفکری دارم که می‌گفت، کنجکاو شده و خواسته جملۀ بالا را در عمل بیازماید، تا صفحه هفت و هشت پیش رفته که به بن‌بست خورده، تازه فهمیده در چیره شدن در اجرای همین یک نکته چه حرکت مهمی در مسیر توسعۀ فردی است.

وبلاگ‌نویسی روزانه گامی مؤثر در همین جهت است.

برنامه ۱۰ هفته‌ای نویسنده‌شدن در مدرسه ۱۰ (چگونه نویسنده شویم)
دریافت کتاب قدرت نوشتن |کانال مدرسه آنلاین نویسندگی در تلگرام

7 دیدگاه ها

 1. تمرین نوشتن روزانه و زیاد نوشتن روزانه برای ما تنبل ها سنگ بزرگه. من با هر روز نوشتن شروع کردم . عادت ام شد . بعد بیشتر می نویسم

 2. شاهین جان سلام،
  خیلی خوشحالم که تو رو گِردِ این استادِ بزرگ می بینم، امیدوارم با مطالعه عموم نوشته های ایشون (به ویژه مقالات) به مدل ذهنی آقای سریع القلم هم دسترسی پیدا کنی و انگاره های ذهنی تو هم، تغییر محسوسی را تجربه کند.

  فیلم یکی از درس های آقای سریع القلم را که ۴ حلقه DVD هست در اولین فرصت امانت میدم تا آشنایی عمیق تر و بهتری با ایشان پیدا کنی.
  ایام به کام رفیق

 3. معصومه اکبری گفت:

  آقای سریع القلم از آن موجودات بسیار ضروری جهان هستند. پیشنهاد میکنم کتابهایشان را بخوانید به ویژه کتاب اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار که بسیار تکان دهنده است و چیزهایی از ما به خودمان می آموزد که تاب آوردنش اندکی و بلکه بسیار دشوار است.

  • محسن وارثی گفت:

   با سلام و احترام
   با شما کاملا موافقم خانم اکبری. اتفاقا علاج توسعه نیافتگی ما هم درک و پذیرش همین عیوب است که ایشان و چند اندیشمند دیگری به فراست اشاره کرده اند. ما تا نپذیریم که چه دردی داریم درمانش محال است و تابع احتمال و تصادف. ولی اگر بخواهیم روشمند و هوشمندانه در مسیر توسعه حرکت کنیم، واقعا سخت است و عزم جدی ملی می خواهد که با این اوضاع و احوالِ مشهود بعید است به این زودیها وصال دهد.
   نکته و درواقع ویژگی ممتاز ایشان، تحول اندیشه و تکمیل نظریاتشان است که با صبر و حوصله و به دور از هیاهوهای رایج، نظراتشات را بسط و نشر می دهند.
   شاد و تندرست باشید

 4. مهدیه گفت:

  سلام همواره از مطالب سایت و کانال لذت می برم. لطفا کتاب قدرت نوشتن را برایم بفرستید. بهترین ها نصیبتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *